złotoNagano 1998hokej na lodzie
(turniej mężczyzn)

Petr Svoboda (ur. 14 lutego 1966 w Moście) – były czeski hokeista, reprezentant Czech, olimpijczyk.

Kariera

Wychowanek HC Litvínov. Przez wiele lat występował w rozgrywkach NHL. Jest pierwszym Czechem, który rozegrał 1000 meczów w lidze NHL.

W młodości występował w juniorskich kadrach Czechosłowacji. W karierze seniorskiej uczestniczył w jednym ważnym turnieju - Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 w Nagano. Został wówczas bohaterem, gdy 22 lutego 1998 roku zdobył gola w meczu finałowym z Rosją (w 48 minucie i 8 sekundzie spotkania)[1]. Mecz zakończył się wynikiem 1:0. Był to jedyny gol Svobody w turnieju. Złoty medal olimpijski jest jedynym w historii czeskiej reprezentacji.

Obecnie pracuje jako agent sportowy w Santa Monica (Kalifornia) dla takich zawodników jak Jiří Hudler, Jaromír Jágr, Pavel Kubina, Jakub Voráček[2].

Sukcesy

Reprezentacyjne
Klubowe
Indywidualne

Statystyki

• W sezonach zasadniczych NHL rozegrał łącznie 1028 spotkań, w których strzelił 58 goli oraz zaliczył 341 asyst. W klasyfikacji kanadyjskiej zdobył więc łącznie 399 punktów. 1605 minut spędził na ławce kar.
  • W fazie play-off NHL brał udział 13-krotnie. Rozegrał w nich łącznie 127 spotkań, w których strzelił 4 gole oraz zaliczył 45 asyst, co w klasyfikacji kanadyjskiej daje 49 punktów. 135 minut spędził na ławce kar.