Petrolakozaur

Petrolakozaur
Petrolacosaurus
Lane, 1945
Ilustracja
Systematyka
Domenaeukarionty
Królestwozwierzęta
Typstrunowce
Podtypkręgowce
Gromadagady
Podgromadadiapsydy
RządAraeoscelida
RodzinaPetrolacosauridae
RodzajPetrolacosaurus
Gatunki

Petrolacosaurus kansensis

Petrolakozaur (Petrolacosaurus) – gad należący do najwcześniejszych diapsydów w historii Ziemi. Żył w górnym karbonie, około 300 milionów lat temu na leśnych terenach obecnej Ameryki Północnej. Było to niewielkie (całkowita długość wynosiła około 40 cm) i zwinne zwierzę. Miało już wykształcone dwie pary otworów skroniowych.

Skamieniałości petrolakozaura świadczą, że zaledwie kilkanaście milionów lat po pojawieniu się pierwszych gadów, takich jak Hylonomus, wykształciły się z nich diapsydy. Wiemy też, że równolegle do nich ze współczesnego petrolakozaurowi Haptodusa, lub jego bliskich krewnych, rozwinęły się także synapsydy.

Interesujące jest uzębienie zwierzęcia, w skład którego wchodziły między innymi zęby podobne do kłów, znajdujące analogie u żyjących pod koniec permu terapsydów – będących synapsydami – oraz ssaków, które z nich wyewoluowały. Jednakże podobieństwo te jest zapewne przypadkowe.

Petrolakozaur żywił się prawdopodobnie owadami. Sam mógł stanowić łup takich zwierząt, jak olbrzymie praważki Meganeura, pająki pokroju Mesothelae, czy antrakozaury z rodzaju Proterogyrinus, przedstawionych wraz z petrolakozaurem w serialu paradokumentalnym Zanim przywędrowały dinozaury.

Dane
Czas: Karbon, 300 mln lat temu
Występowanie: Ameryka północna
Długość: ok. 40 cm


← mln lat temu
Petrolakozaur
←4,6 mld54148544341935929925220114566232


Bibliografia

  • Jerzy Dzik: Dzieje życia na Ziemi. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 338-340. ISBN 83-01-14038-0.

Media użyte na tej stronie

Petrolacosaurus BW.jpg
Autor: Nobu Tamura (http://spinops.blogspot.com), Licencja: CC BY 2.5
Petrolacosaurus kansensis, a primitive diapsid from the Late Carboniferous of Kansas, pencil drawing