Phạm Tuân

Phạm Tuân
Ilustracja
Phạm Tuân (2012)
Data i miejsce urodzenia

14 lutego 1947
Thái Bình

Narodowość

wietnamska

Funkcja

kosmonauta

Łączny czas misji kosmicznych

7 dni, 20 godzin, 41 minut, 59 sekund

Misje

Salut 6 EP-7 (Sojuz 37)

Stopień wojskowy

generał porucznik sił powietrznych

Wyuczony zawód

pilot wojskowy

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Hồ Chí Minha (do 2014) Order Lenina Medal „Za zasługi w podboju kosmosu”
Kosmonauci Phạm Tuân i Wiktor Gorbatko w 1981

Phạm Tuân (ur. 14 lutego 1947 w Thái Bình) – wietnamski lotnik wojskowy i kosmonauta. Uczestnik międzynarodowego programu Interkosmos i pierwszy Azjata w przestrzeni kosmicznej. Generał porucznik wietnamskich sił powietrznych. Bohater Pracy Socjalistycznej Republiki Wietnamu oraz Bohater Związku Radzieckiego.

Życiorys

Wykształcenie i służba wojskowa

W 1964 ukończył szkołę średnią. Rok później rozpoczął służbę wojskową[1] i został skierowany do ZSRR w celu odbycia przeszkolenia w charakterze technika lotniczego. Następnie skierowano go do jednej z radzieckich uczelni szkolących pilotów wojskowych.

Od 1968 był członkiem Komunistycznej Partii Wietnamu.

W 1968 po powrocie do Wietnamu latał na samolotach MiG-17 i MiG-21 m.in. w pułku lotnictwa myśliwskiego „Sao Đỏ” oraz eskadrze nocnych myśliwców. 27 grudnia 1972 zestrzelił amerykański bombowiec B-52. Był to pierwszy samolot tego typu jaki stracili Amerykanie podczas wojny w Wietnamie. W latach 1973–1976 awansował od stanowiska dowódcy eskadry do zastępcy dowódcy pułku. Od 1977 do 1982, z przerwą na przygotowanie do lotu w kosmos, był słuchaczem Akademię Sił Powietrznych im. Gagarina[1].

Udział w programie Interkosmos

W kwietniu 1979 do lotu w kosmos w ramach programu Interkosmos zakwalifikowano dwóch wietnamskich kandydatów. Byli to: Phạm Tuân oraz Bùi Thanh Liêm. Obaj wkrótce też rozpoczęli szkolenie w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Dowódcą pierwszej załogi, w której znalazł się Phạm Tuân, został Wiktor Gorbatko. Drugą załogą dowodził natomiast Walerij Bykowski. 23 lipca 1980 Wiktor Gorbatko oraz Phạm Tuân na pokładzie statku kosmicznego Sojuz 37 wyruszyli z kosmodromu Bajkonur w kierunku stacji orbitalnej Salut 6. Dzień później kosmonauci przeszli na pokład stacji Salut. Do 31 lipca 1980 razem z Leonidem Popowem i Walerijem Riuminem przeprowadzili szereg eksperymentów medyczno-biologicznych oraz technologicznych. Wietnamski kosmonauta fotografował również z orbity terytorium swojego kraju. Jego zdjęcia posłużyły do sporządzenia szczegółowej mapy Wietnamu. Kosmonauci powrócili na statku Sojuz 36, lądując 180 km od Dżezkazganu[1].

Po zakończeniu kariery kosmonauty

Po powrocie do Wietnamu w 1982 kontynuował służbę w siłach powietrznych armii wietnamskiej. W 2000 stanął na czele Dyrekcji Generalnej Przemysłu Obronnego Ministerstwa Obrony Wietnamu, dwa lata później został prezesem Wojskowego Banku Akcyjnego. Od stycznia 2008 jest na emeryturze i obecnie mieszka w Hanoi.

Ordery i odznaczenia

Wykaz lotów

Loty kosmiczne, w których uczestniczył Phạm Tuân.
Lp.Data startuStatek kosmicznyData lądowaniaStatek kosmicznyFunkcjaCzas trwania
1
23 lipca 1980
Sojuz 37
31 lipca 1980
Sojuz 36
Kosmonauta-badacz
7 dni 20 godziny 41 minut i 59 sekund.
Łączny czas spędzony w kosmosie — 7 dni 20 godziny 41 minut i 59 sekund.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Золотая Звезда Героя Советского Союза.svg
Medal “Gold Star” of a “Hero of the Soviet Union”
Order of Lenin Ribbon Bar.svg
Ribbon bar for the Soviet decoration Order of Lenin. Drawn by Zscout370.
Medal For Merit in an Space Exploration (Russia 2010) ribbon.svg
Baretka: Medal "Za zasługi w podboju kosmosu" – Rosja.
Vietnam Hochiminh Order ribbon.png
Autor: dokientrung, Licencja: CC BY-SA 3.0
Vietnam Hochiminh Order ribbon