Philosophical Transactions of the Royal Society

Philosophical Transactions of the Royal Society
Phil.Trans
Ilustracja
Okładka pierwszego wydania „Philosophical Transactions of the Royal Society”
Częstotliwość

dwutygodnik

Państwo

 Wielka Brytania

Wydawca

Royal Society

Tematyka

naukowa

Pierwszy numer

1665

Strona internetowa

Philosophical Transactions of the Royal Society lub Phil. Trans.czasopismo naukowe publikowane przez Royal Society (Królewskie Towarzystwo Naukowe) od 1665 roku. Jest to najstarsze na świecie, wciąż wydawane anglojęzyczne czasopismo naukowe. Starszy od niego jest tylko francuskojęzyczny „Journal des sçavans”.

Użycie słowa Philosophical w tytule pochodzi od filozofii przyrody, która do końca XVII w. oznaczała działalność naukową. Dopiero z końcem stulecia zaczęto wyraźnie oddzielać pojęciowo naukę od filozofii[1].

Historia

Pierwsze wydanie zostało opublikowane przez Henry’ego Oldenburga w 1665 roku, pięć lat po powstaniu Royal Society[2][3]. W czasopiśmie publikowali tacy naukowcy jak: Isaac Newton, Michael Faraday i Karol Darwin[2]. W 1672 roku czasopismo to opublikowało pracę Newtona New Theory about Light and Colours (Teoria o świetle i kolorach), dzięki czemu rozpoczął swoją karierę naukową[2].

W 1887 roku czasopismo podzieliło się na dwie oddzielne części: „Philosophical Transactions of the Royal Society A” poświęcone naukom fizycznym, i „Philosophical Transactions of the Royal Society B” poświęcone naukom biologicznym[2].

Przypisy

  1. Donald Rutherford: Innovation and orthodoxy in early modern philosophy. W: The Cambridge Companion to Early Modern Philosophy. Donald Rutherford (ed.). Cambridge University Press, 2006, s. 12.
  2. a b c d About Philosophical Transactions A (ang.). The Royal Society. [dostęp 2018-04-05].
  3. Philosophical Transactions of the Royal Society of London, rstl.royalsocietypublising.org [dostęp 2011-12-14] (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

1665 phil trans vol i title.png
Title page of Philosophical Transactions of the Royal Society, Vol. I.