Pięciu poległych

Karol Beyer, Pięciu poległych (tableau złożone z pięciu fotografii), 1861
Aleksander Lesser, Pogrzeb pięciu poległych, 1861
Grób pięciu poległych na warszawskich Powązkach
Brama imienia pięciu poległych na warszawskich Powązkach

Pięciu poległych – określenie używane wobec pięciu ofiar starć manifestacji politycznej z 27 lutego 1861 roku. Ich pogrzeb, który odbył się 2 marca 1861 na cmentarzu Powązkowskim, był wielką manifestacją polityczno-społeczną przeciwko rosyjskim władzom okupacyjnym w Królestwie Kongresowym.

Wydarzenia

27 lutego 1861 roku w czasie manifestacji na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, zorganizowanej przez studentów Szkoły Sztuk Pięknych i Akademii Medyko-Chirurgicznej, w starciu z wojskiem rosyjskim zostali zabici:

Ciała zabitych złożono w Hotelu Europejskim, gdzie pilnowali ich członkowie Towarzystwa Rolniczego w obawie przed próbą wykradzenia ich przez carską policję. Na parterze Hotelu mieściła się retuszernia zakładu fotograficznego Karola Beyera. Beyer sfotografował poległych, ukazując ich w profilu, w ujęciu do pasa; czterech z nich ma odsłonięte rany. Każdy ze zmarłych został uwieczniony na osobnym zdjęciu, które następnie zostały skomponowane razem, tworząc tableau. Przedstawienie to było powielane w wielu egzemplarzach i rozpowszechniane w całym kraju.

Po przeprowadzeniu lekarskiej obdukcji ciała zostały wystawione na widok publiczny. Trzy dni po zajściach złożono je w kościele Świętego Krzyża, gdzie odprawiono nabożeństwo żałobne. Do Warszawy przybyły delegacje włościan z Krakowskiego i Poznańskiego.

W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele wszystkich cechów, stanów społecznych i wyznań. Na placu Bankowym do pochodu pogrzebowego przyłączyli się przedstawiciele mniejszości żydowskiej, np. rabini Dow Ber Meisels i Izaak Kramsztyk w otoczeniu chórów synagogalnych. Orszak pogrzebowy przeszedł przez plac Saski i ulicami Wierzbową, Bielańską, Nalewki na Stare Powązki. Ciała pięciu poległych złożono w zbiorowej mogile na cmentarzu Powązkowskim. Krzyż postawiony na grobie wkrótce usunęły władze rosyjskie.

Pogrzeb pięciu poległych natchnął poetę Or-Ota do napisania wiersza Pięciu poległych.

Imieniem pięciu poległych nazwano bramę I cmentarza Powązkowskiego.

Zobacz też

Bibliografia

  • L. Lechowicz, Fotografia w narodowej potrzebie [w:] Fotoeseje. teksty o fotografii polskiej, Warszawa 2010, s. 10.
  • Umarli, znajomi, kochani. Powązki 1790-1990 w poezji i prozie, wydawnictwo Polonia

Media użyte na tej stronie

Grób Pięciu Poległych.jpg
Autor: Shalom, Licencja: CC BY-SA 3.0
The grave of the Five Fallen. Powązki Cemetery, Warsaw.
Burial of victims of Polish patriotic manifestations in Warsaw 1861.PNG
The Funeral of the Five Fallen in 1861, Burial of victims of Polish patriotic manifestations in Warsaw 1861 (Pogrzeb Pięciu Poległych)
Pięciu poległych, Karol Beyer, 1861.jpg
Tableau przedstawiające zdjęcia tzw. "pięciu poległych", którzy zginęli 27 lutego 1861. Odbitka ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie (F.25094)
Cmentarz Powazkowski - Brama I - Pieciu Poleglych.JPG
Autor: Mzungu, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cmentarz Powązkowski w Warszawie - Brama I zwana Bramą Pięciu Poległych - ulica Powązkowska