Piętnastka (układanka)

Początkowy układ, który pojawił się w zagadce
Końcowy poprawny układ w "piętnastce", jaki miał zostać osiągnięty
Piętnastka użyta jako satyra polityczna

Piętnastka, taquin (z fr.), pot. „przesuwanka” – układanka zbudowana z pudełka, w którym znajduje się 15 kwadratowych klocków o jednakowych rozmiarach ułożonych w kwadrat 4×4 i ponumerowanych od 1 do 15. Jedno miejsce jest puste i umożliwia przesuwanie sąsiednich klocków względem siebie. Uważana jest za pierwowzór kostki Rubika[1].

Cel gry

Celem gry jest ułożenie klocków w określony sposób, najczęściej w porządku rosnącym od 1 do 15 bądź innym określonym warunkami zadania, przez przesuwanie ich względem siebie w pudełku. Możliwe są również inne układy, jak również zastąpienie liczb rysunkiem lub hasłem słownym. Zamiana klocków miejscami jest niedozwolona.

Historia

Początki układanki są nieznane. W 1878 roku amerykański specjalista zajmujący się grami Samuel Loyd rozpropagował układankę, choć najpewniej nie był to jego własny pomysł, a gra była znana wcześniej[2]. Pierwszym zadaniem z użyciem układanki było doprowadzenie z układu dolnego rzędu 13 – 15 – 14 do układu rosnącego. Za rozwiązanie wyznaczono nagrodę 1000 dolarów. Wybuchła prawdziwa gorączka, lecz nikt nie znalazł prawidłowego rozwiązania[2], bo jest to niemożliwe[3].


Łatwo to pokazać. Gdyby pola w pudełku były pokolorowane w szachownicę, to każdy ruch sprawiałby, że miejsce puste znalazłoby się w polu o innym kolorze niż przed ruchem. Czyli aby z ułożenia, w którym klocki są ułożone rosnąco dojść do jakiegokolwiek innego ułożenia mającego puste miejsce w dolnym prawym rogu należy wykonać parzystą liczbę ruchów. Zatem każde ułożenie jakie można otrzymać wychodząc od ułożenia klocków w porządku rosnącym jest permutacją parzystą takiego ułożenia. Natomiast ułożenie, w którym jedynie klocki 14 oraz 15 zostały zamienione miejscami, a inne pozostają na swoich pierwotnych miejscach jest permutacją nieparzystą ułożenia rosnącego (dokładniej jest jej transpozycją) oraz ma puste miejsce w tym samym polu[4][5].

Można pokazać nawet więcej. Jeżeli ułożenia oraz mają puste pole w tym samym miejscu, to ułożenie można otrzymać z ułożenia wtedy i tylko wtedy, jest parzystą permutacją [4].

Uogólnienia

Naturalnym problemem wydaje się rozważanie tego, które ułożenia można otrzymać z których na planszach o innych wymiarach niż 4x4 czy nawet o innych kształtach. W ogólności, można przesuwać klocki między sąsiednimi wierzchołkami grafu spójnego. Okazuje się w takiej sytuacji, że jeżeli jest prostym, grafem 2-spójnym, który nie jest ani grafem cyklicznym ani grafem dwudzielnym oraz jest różny od grafu ,

Graf

to każde ułożenie jest osiągalne z każdego innego[6].


Zobacz też

Przypisy

  1. Trochę teorii. [dostęp 2011-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-20)].
  2. a b The history of the 15 puzzle.. [dostęp 2011-10-13]. (ang.).
  3. Hugo Steinhaus: Kalejdoskop matematyczny. Wyd. IV. Warszawa: WSP, 1989, s. 21-23. ISBN 83-02-02326-4.
  4. a b A.F. Archer: A Modern Treatment of the 15 Puzzle, Amer. Math. Monthly 106 (1999), s. 793-799.
  5. W.W. Johnson: Notes on the "15" Puzzle, American Journal of Mathematics 2 (1879), s. 397-404
  6. R.M. Wilson: Graph Puzzles, Homotopy and the Alternating Group, J. Combin. Theory Ser. B 16 (1974), s. 86-96

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

15-puzzle.svg
15-puzzle, a sliding tile puzzle game. It consists of 15 numbered interlocking tiles in a box. The tiles cannot be removed from the box, but since there is one tile missing, they can be slid to different positions. The object of the game is to restore the numbered tiles to consecutive order as shown, from an initial random order.
Graf ukladanka 15.png
Graf ważny w rozważaniach teoretycznych dotyczących układanek typu "przesuwanka".
15-puzzle-loyd.svg
unsolvable 15-14 variant of the 15-puzzle, invented by Sam Loyd
Great presidential puzzle2.jpg
"The Great Presidential Puzzle": "Illustration shows Senator Roscoe Conkling, leader of the Stalwarts group of the Republican Party, playing a puzzle game. All blocks in the puzzle are the heads of the potential Republican presidential candidates, among them Grant, Sherman, Tilden, and Blaine. Conkling rests his head on one hand and the other on Blaine's "head" as though ready to move it to the empty space in the box." Chromolithograph. Parodies the famous 14-15 puzzle (the Rubik's cube of the 1880s).