Piłka Gigliego

Piłka Gigliego

Piłka Gigliego – narzędzie chirurgiczne, stosowane w ortopedii, chirurgii, kardiochirurgii i neurochirurgii do przecinania kości. Wymyślona i wprowadzona do medycyny przez włoskiego położnika Leonardo Gigliego, pierwotnie służyła do przecinania spojenia łonowego (pubektomii) podczas porodu w przypadku deformacji miednicy (operacja Gigli)[1][2].

W 1894, zgodnie z sugestią profesora Obalińskiego, Gigli przetestował zmodyfikowany typ piły z prowadnicą fiszbinową do przeprowadzenie kraniotomii. W 1897 Obaliński zastosował ją jako pierwszy do chirurgicznego otwarcia czaszki. Chociaż niegdyś słynna operacja Gigli ma dziś jedynie znaczenie historyczne, korzystne cechy jego piły drucianej sprawiają, że była bezpiecznym i wydajnym narzędziem w rękach dwudziestowiecznych neurochirurgów, oraz ortopedów i kardiochirurgów na całym świecie. Jeszcze obecnie w awaryjnych, czy polowych warunkach spełnia swoje zadanie[3], ale z szerokiego użycia wyparły ją piły oscylacyjne[4].

Przypisy

  1. Janusz Kubicki. Leonardo Gigli (1863–1907). Ginekologia Praktyczna 76, s. 46 (2003)
  2. GIGLI-Säge
  3. Celebrating the centennial (1894–1994): Leonardo Gigli and his wire saw. thejns.org. [dostęp 2021-11-30].
  4. Piła sekcyjna chirurgiczna (autopsyjna), oscylacyjna do autopsji i cięcia gipsu medycznego. tmcpolska.com.pl. [dostęp 2021-11-30].

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Gigli saw.svg
Autor: Olek Remesz (wiki-pl: Orem, commons: Orem), Licencja: CC BY-SA 3.0
Piłka Gigliego.