Piłka nożna w Belgii

Piłka nożna (fr. Football ˈfʊtbɔl, niderl. Voetbal ˈvudbɑl) jest najpopularniejszym sportem w Belgii[1]. Jej głównym organizatorem na terenie Belgii pozostaje Królewski Belgijski Związek Piłki Nożnej (KBVB/URBSFA).

Piłkarska reprezentacja Belgii jeden raz zdobyła wicemistrzostwo Europy (1980) i 1 złoty medal olimpijski (1920)[2].

Najwyższa belgijska liga krajowa, Eerste klasse A, jest jedną z najpopularniejszych profesjonalnych lig sportowych na świecie. Belgijskie kluby są w czołówce pod względem liczby zdobytych międzynarodowych trofeów, z 7 oficjalnymi tytułami (1 Puchar UEFA, 3 Puchary Zdobywców Pucharów, 3 Superpuchary UEFA. W Eerste klasse A grają trzy najbardziej znane kluby świata, takie jak RSC Anderlecht, Club Brugge i Standard Liège.

Raymond Goethals jako jedyny belgijski menedżer, który wygrał rozgrywki Ligi Mistrzów (dawniej Pucharu Europy).

Historia

Drużyna Daring Club de Bruxelles 1911/1912

Piłka nożna zaczęła zyskiwać popularność w Belgii pod koniec XIX wieku, przywieziona z Anglii. W niektórych szkołach angielskich w Brukseli, w kolegium braci Xavierian w Brugii i w regionie Gandawy, grano w piłkę nożną. Pracownicy angielskich firm uprawiają ten sport również w Antwerpii oraz w regionie Liège, na przykład w fabrykach Cockerill. W 1880 roku w Antwerpii powstał pierwszy belgijski klub piłkarski Antwerp Athletic Club, potem następne. Po założeniu belgijskiej federacji piłkarskiej - KBVB w 1895 roku, rozpoczął się proces zorganizowania pierwszych oficjalnych Mistrzostw Belgii w sezonie 1895/96. W sezonach 1898/1899 i 1899/1900 rozgrywki odbywały się w dwóch grupach Division 1, a zwycięzcy w dwumeczu walczyli o tytuł mistrza kraju.

W sezonie 1900/01 po raz pierwszy wystartowały rozgrywki w Division d'Honneur (bez podziału na grup). W sezonie 1952/53 liga zmieniła nazwę na Division 1.

Pierwszy mecz reprezentacji Belgii rozegrano 1 maja 1904, "czerwoni diabły" zremisowały 3:3 z Francją.

W grudniu 1926 roku w belgijskiej piłce nożnej powstał rejestr matriculaire, czyli rejestr klubów zgodnie ich dat założenia.

Format rozgrywek ligowych

W obowiązującym systemie ligowym trzy najwyższe klasy rozgrywkowe są ogólnokrajowe (Eerste klasse A/Division 1A, Eerste klasse B/Division 1B, Nationaal 1/Nationale 1). Dopiero na czwartym poziomie pojawiają się grupy regionalne.

Puchary

Rozgrywki pucharowe rozgrywane w Belgii to:

  • Puchar Belgii (Beker van België/Coupe de Belgique),
  • Superpuchar Belgii (Belgische Supercup/Supercoupe de Belgique) - mecz między mistrzem kraju i zdobywcą Pucharu

Reprezentacja narodowa

Przypisy

  1. The six most popular sports in Belgium. thebulletin.be, 2018-03-04. [dostęp 2021-10-26].
  2. Royal Belgian Football Association, UEFA, 10 czerwca 2021 [dostęp 2021-10-26].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Daring Club de Bruxelles 1911-12.jpg
Kampioenenploeg Daring Club de Bruxelles 1911/12

Sylva Brebart, Charles Bauwens, Alfred (Fred) Wright, Prosper Braeckman, Oscar Bossaert, Louis Bessems, Armand Swartenbroeks, Marius Delbecq (trainer).

Clément Demeyer, Edgard Dubois, Robert Chapey ("Fred Roberty"), Joseph "Jef" Robyn, René Flamcourt
Stade Roi Baudouin.JPG
Autor: Joni-Fuego, Licencja: CC BY-SA 3.0
Vue du Stade Roi Baudouin de l'intérieur