Piłka nożna w Rumunii

Piłka nożna (rum. Fotbal fot.baˈl) jest najpopularniejszym sportem w Rumunii[1]. Jej głównym organizatorem na terenie Rumunii pozostaje Federația Română de Fotbal (FRF).

Rumuński klub zdobył jeden raz Puchar Europy Mistrzów Krajowych i Superpuchar Europy[2].

W Liga I grają trzy najbardziej znane kluby świata, takie jak Steaua, Dinamo Bukareszt i CFR Cluj.

CFR Cluj podczas przegranego meczu z Chelsea 2:1.

Rumuńscy menedżerowie zdobyli łącznię 3 tytuły, wygrywając rozgrywki Ligi Mistrzów (dawniej Pucharu Europy). Są to Ștefan Kovács (2) i Emerich Jenei.

Historia

Karol, książę rumuński (przyszły król Karol II) uczestniczy w pokazowym meczu piłki nożnej na Kiseleff Road w 1910 roku (jak wyjaśniono w oryginalnym podpisie, był to również jeden z pierwszych meczów piłki nożnej w Rumunii).

Piłka nożna zaczęła zyskiwać popularność w Rumunii w drugiej połowie XIX wieku. W 1879 roku w Aradzie powstał pierwszy rumuński klub piłkarski SG Arad, w 1904 - ASC Olympia Bukareszt, potem następne. Po założeniu rumuńskiej federacji piłkarskiej - FRF (zwaną wtedy Stowarzyszeniem Towarzystw Sportowych w Rumunii (rum. ASAR - Asociaţiunea Societăţilor Atletice din România) w 1909 roku, rozpoczął się proces zorganizowania pierwszych oficjalnych Mistrzostw Rumunii. Pierwsza edycja startowała w sezonie 1909/10 - końcowe mecze pierwszych piłkarskich mistrzostw odbyły się w grudniu 1909 i w styczniu 1910 roku w Bukareszcie. Trzy pionierskie kluby to Olympia i Colentina z Bukaresztu oraz United z Ploieşti. Każda drużyna grała mecze z innymi dwoma klubami, a Olympia Bucureşti została koronowana na mistrza kraju. W następnych latach turniej został zorganizowany w grupach regionalnych, a zwycięzcy każdej z grup uczestniczących w play-off, a ewentualni zwycięzcy zostali ogłoszeni mistrzami. Od 1909 do 1921 roku mistrzostwa zostały zorganizowane jako rozgrywki pucharowe, a zwycięzca otrzymywał tytuł mistrza Rumunii, z wyjątkiem lat 1916-1919, kiedy to mistrzostwa zawieszono z powodu I wojny światowej.

W sezonie 1921/22 organizowano Mistrzostwa Rumunii. Do 1932 zespoły walczyli w grupach regionalnych, a potem zwycięzcy grup systemem pucharowym wyłaniały mistrza kraju. W sezonie 1932/33 po raz pierwszy wystartowały rozgrywki w Divizia A. W sezonach 1932/33 i 1933/34 zespoły zostały najpierw podzielone na 2 grupy, a potem odbywał się mecz finałowy pomiędzy najlepszymi drużynami, dopiero od sezonu 1934/35 rozgrywki odbywały się w jedynej lidze.

W sezonie 2006/07 liga została przemianowana na Liga I.

Format rozgrywek ligowych

W obowiązującym systemie ligowym trzy najwyższe klasy rozgrywkowe są ogólnokrajowe (Liga I, Liga II i Liga III). Dopiero na czwartym poziomie pojawiają się grupy regionalne.

Puchary

Rozgrywki pucharowe rozgrywane w Rumunii to:

Reprezentacja narodowa

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Principele Carol la unul din întâile matchuri de foot-ball, Şoseaua Kiseleff, 1910.jpg
Carol, Crown Prince of Romania (future King Carol II) attending an exhibition football match on Kiseleff Road (as explained by the original caption, this was also one of "the first football matches" in Romania).
Chelsea (2) v (1) CFR Cluj.jpg
Autor: John_Dobbo, Licencja: CC BY-SA 2.0
Chelsea (2) v (1) CFR Cluj in december 2008.