Piłka nożna we Francji
Piłka nożna (fr. Football futbol) jest najpopularniejszym sportem we Francji, po rugby[1]. Jej głównym organizatorem na terenie Francji pozostaje Fédération Française de Football.
Piłkarska reprezentacja Francji dwukrotnie zdobyła mistrzostwo świata (1998, 2018)[2]. Ponadto zdobyła 2 mistrzostwa Europy (1984, 2000), 2 Puchary Konfederacji (2001, 2003), jeden raz w Lidze Narodów UEFA (2020/2021) i 1 złoty medal olimpijski (1984).
Najwyższa francuska liga krajowa, Ligue 1, jest jedną z najpopularniejszych profesjonalnych lig sportowych na świecie. Francuskie kluby są w czołówce pod względem liczby zdobytych międzynarodowych trofeów, z 14 oficjalnymi tytułami (1 Puchar Europy/Ligi Mistrzów, 1 Puchary Zdobywców Pucharów, 12 Pucharów Intertoto). Francuskie drużyny klubowe kobiet zdobyły 7 Pucharów Europy/Ligi Mistrzyń), co czyni je drugim najbardziej utytułowanym narodem w europejskim futbolu kobiet. W Ligue 1 grają dwa najbardziej znane kluby świata, takie jak Paris Saint-Germain F.C. i Olympique Marsylia, wszyscy członkowie założyciele G-14, grupy, która reprezentowała największe i najbardziej prestiżowe europejskie kluby piłkarskie. W 2002 do nich dołączył Olympique Lyon.
Zinedine Zidane jako jedyny francuski menedżer, który wygrał rozgrywki Ligi Mistrzów (3 razy z rzędu - rekord).
Historia
Piłka nożna po raz pierwszy rozgrywana była we Francji na północ od linii Caen – Paryż – Laon, głównie w szkołach. Jeden z pierwszych przypadków opisano w grudniu 1867 roku w artykule w "Le Monde Illustré", w którym wspomina się o praktyce w instytucji międzynarodowej w Chatou, na zachodnich przedmieściach Paryża, z inicjatywy studentów międzynarodowej uczelni w Londynie. Od lat 80. XIX wieku piłka nożna była jedną z ulubionych gier uczniów i licealistów.
Pierwszy klub piłkarski powstał na terenie Francji w 1863 roku, jak opisano w artykule prasowym "The Scotsman", w którym stwierdzono: „Wielu angielskich dżentelmenów mieszkających w Paryżu zorganizowało ostatnio klub piłkarski… Zawody piłkarskie odbywają się w Bois de Boulogne, za pozwoleniem władz i zaskakującym zaskoczeniem Francuzów. Współczesną piłkę nożną wprowadzili dziewięć lat później, w 1872 roku, angielscy żeglarze grający w Le Havre[3]. Następnie w Paryżu w 1879 został założony Paris FC. W 1894 federacja USFSA (Union des sociétés françaises de sports athlétiques) organizowała pierwsze mistrzostwa Francji w piłce nożnej, które były rozgrywane systemem pucharowym od 15 kwietnia do 6 maja 1894 i miały charakter amatorski. Pierwszym mistrzem został Standard AC Paryż. Ich ostatnią pełną edycję rozegrano w sezonie 1913/14, bowiem przeprowadzenie kolejnych uniemożliwił wybuch I wojny światowej. Po jej zakończeniu udało się zorganizować faktycznie ostatnią edycję w sezonie 1919, po czym zaprzestano rozgrywania następnych. Po 7 latach przerwy w sezonie 1926/27 ponownie startowały mistrzostwa Francji, które kontynuowane w kolejnych dwóch sezonach 1927/28 i 1928/29.
Po założeniu francuskiej federacji piłkarskiej – FFF w 1919 roku, rozpoczął się proces zorganizowania pierwszych oficjalnych Mistrzostw Francji. 16 stycznia 1932 utworzono w Paryżu pierwszą w historii zawodową ligę piłkarską we Francji, nadając jej nazwę Première Division (w skrócie Division 1 lub D1). Jej założycielami byli: Georges Bayrou, Emmanuel Gambardella i Gabriel Hanot. W sezonie 1932/33 startowały pierwsze rozgrywki zawodowej Première Division.
Format rozgrywek ligowych
W obowiązującym systemie ligowym trzy najwyższe klasy rozgrywkowe są ogólnokrajowe (Ligue 1, Ligue 2, Championnat National). Dopiero na czwartym poziomie pojawiają się grupy regionalne.
Puchary
Rozgrywki pucharowe rozgrywane we Francji to:
- Puchar Francji (Coupe de France),
- Puchar Ligi Francuskiej (Coupe de la Ligue),
- Superpuchar Francji (Supercoupe de France) - mecz między mistrzem kraju i zdobywcą Pucharu
Reprezentacja narodowa
Przypisy
- ↑ Popular sports in France. bbc.co.uk. [dostęp 2021-10-22].
- ↑ French Football Federation, UEFA, 9 lipca 2018 [dostęp 2021-10-22] .
- ↑ Footballing History. ifhof.com. [dostęp 2021-10-22].
Linki zewnętrzne
- Piłka nożna na stronie France Football (fr.)
- Piłka nożna na stronie L'Équipe (fr.)
- Piłka nożna na stronie So Foot (fr.)
- Oficjalna strona FFF (fr. • ang.)
- Oficjalna strona LFP (fr.)
Media użyte na tej stronie
The French football team, silver medallists at the 1900 Olympic Games.
Guillermo Subiabre marca el gol con que Chile venció a Francia en la Copa Mundial de Fútbol de 1930.