Pieśń o Narodzeniu Pańskim

„Bóg się rodzi” w wykonaniu artystów studia Accantus
Franciszek Karpiński: Bóg się rodzi (1792)

Pieśń o Narodzeniu Pańskim – utwór Franciszka Karpińskiego, popularnie znany jako „Bóg się rodzi”, nazywany czasem królową polskich kolęd.

Historia

Tekst pieśni powstał w Dubiecku nad Sanem na zamówienie księżnej marszałkowej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej (1736–1816). Kolęda, wraz z innymi utworami składającymi się na Pieśni nabożne, zabrzmiała po raz pierwszy w 1792 r. w Starym Kościele Farnym w Białymstoku[1]. W tym samym też roku ukazało się jej i innych „Pieśni nabożnych” pierwsze wydanie sporządzone w klasztorze oo. Bazylianów w Supraślu.

Pieśń składa się z pięciu zwrotek, każda po osiem ośmiozgłoskowych wersów. Występują rymy dokładne, żeńskie, krzyżowe. Łańcuch oksymoronów w tekście, np. „blask ciemnieje” uwydatnia znaczenie cudu, jaki miał miejsce w stajence. Słowa kolędy podkreśla formuła z Ewangelii św. Jana „A Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami”. Piąta strofa rozpoczynająca się słowami „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław (Ojczyznę) krainę miłą” nadaje pieśni charakter narodowy, zwrotka ta nawiązywała również do posiadłości książąt Lubomirskich. Utwór tak poważny w treści, znacznie odróżnił ją od popularnych wtedy kolęd ludowych. Autorowi udało się połączyć wzniosłość z potocznością.

Tekst Karpińskiego już wkrótce po opublikowaniu był śpiewany, ale na różne melodie. Obecnie używana melodia, utrzymana w rytmie poloneza, przypisywana bywa Karolowi Kurpińskiemu, aczkolwiek nie wyklucza się jej ludowego pochodzenia. Według innych źródeł jest to polonez koronacyjny królów polskich jeszcze z czasów Stefana Batorego (XVI w.). W pierwszej połowie XIX wieku była powszechnie znana w całej Polsce, chociaż śpiewana była, w zależności od regionu, w różnych wariantach melodycznych.

Kultura masowa

Interpretacja instrumentalna pieśni została wykorzystana w dodatku do gry komputerowej Civilization V o tytule Nowy Wspaniały Świat. Utwór jest odtwarzany podczas gry cywilizacją Polaków.

Zobacz też

Przypisy

  1. Historia kolędy. bialystok.tvp.pl

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Bóg się rodzi.wav
Autor:

śpiewają Sylwia Banasik, Zuzanna Gierczycka, Kuba Jurzyk (solo), Bartłomiej Kozielski, Jarek Kozielski, Natalia Piotrowska, Sylwia Przetak (solo), Karolina Warchoł i Adrian Wiśniewski
skrzypce: Magdalena Laskowska, wiolonczela: Beata Cholewa, instrumenty perkusyjne: Alicja Mazurek
aranżacja muzyczna: Marcin Kuczewski
reżyseria, realizacja i edycja nagrań: Bartłomiej Kozielski - Studio Accantus
miks i mastering: Bartłomiej Kozielski, Marcin Kuczewski
sł. Franciszek Karpiński, autor muzyki nieznany

©: Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Zezwala się na korzystanie z utworu na warunkach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 PL, dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/, Licencja: CC BY 3.0
Kolęda polska w wykonaniu artystów Studia Accantus powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska.
OOjs UI icon eye.svg
 OpenEye icon
Franciszek Karpiński - Bóg się rodzi (1792).jpg
Franciszek Karpiński: Bóg się rodzi (1792)