Pieczęć państwowa Słowacji

Pieczęć państwowa Republiki Słowackiej
Štátna pečať Slovenskej republiky
Ilustracja
Informacje
Pieczęć

państwowa

Państwo

 Słowacja

Wprowadzono

1993

Użycie

Prezydent Słowacji

Kształt

okrągły

Opis

w polu pieczęci herb państwowy szrafowany, w otoku oddzielonym od pola linią ciągłą napis i liść lipy na dole

Napis

SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Pieczęć państwowa Republiki Słowackiej (słow. Štátna pečať Slovenskej republiky) – jeden z państwowych symboli konstytucyjnych Słowacji.

Historia

Za pierwszą pieczęć z herbem Słowacji[a] uznaje się pieczęć Słowackiej Rady Narodowej z okresu powstania słowackiego używanej w latach 1848–1849. W polu pieczęci umieszczony był herb z podwójnym krzyżem na trójwzgórzu bez korony. W otoku oddzielonym od pola linią ciągłą umieszczony był napis SLOVENSKÁ NÁRODNÁ RADA 1848 zaczynający się znajdującym się na górze pieczęci dywizorem – sześcioramienną gwiazdką heraldyczną[1].

Po utworzeniu Państwa Słowackiego w 1939 roku Sejm w czerwcu przyjął ustawę o symbolach państwowych. Ustawa ta wprowadziła pojęcie Pieczęci Państwowej (štátna pečať). Zgodnie z § 4 w pieczęć była okrągła o średnicy 45 mm. W polu znajdował się herb Słowacji. Legendę stanowił napis PEČAŤ SLOVENSKEJ REPUBLIKY z dywizorem u dołu w postaci kółka z wpisanym w nie podwójnym krzyżem. Otok od pola oddzielała linia perełkowa. Pieczęć miała być w posiadaniu premiera i służyć jedynie w stosunkach międzynarodowych. W odnośniku do § 4 (K § 4) dopuszczono stosowanie pieczęci państwowej przy innych ważnych okazjach, z zastrzeżeniem, że wówczas należy stosować wersję o mniejszej średnicy[1]. Po likwidacji państwa w 1945 roku pieczęć przestała być stosowana.

Po przekształceniach ustrojowych Czechosłowacji w 1990 roku i utworzeniu Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej Słowacka Rada Narodowa przyjęła ustawę konstytucyjną o nazwie, państwowym herbie, państwowej fladze, państwowej pieczęci i państwowym hymnie Republiki Słowackiej. Zgodnie z artykułem 4 pieczęć stanowił herb państwowy z umieszczonym w otoku napisem SLOVENSKÁ REPUBLIKA[2]. W otoku na dole znajdował się liść lipy. Pieczęć była przechowywana przez przewodniczącego Słowackiej Rady Narodowej[3].

Po podjęciu decyzji o rozdziale Czechosłowacji na dwa niezależne państwa w uchwalonej w 1992 konstytucji, która weszła w życie w 1 stycznia 1993 roku ponownie umieszczono pieczęć jako jeden z symboli państwowych.

Opis

Wygląd pieczęci państwowej Republiki Słowackiej określa Konstytucja Republiki Słowackiej i ustawa konstytucyjna o symbolach państwowych Republiki Słowackiej i ich użyciu.

Pieczęć państwową Republiki Słowackiej tworzy godło państwowe Republiki Słowackiej, wokół którego jest umieszczony napis „Republika Słowacka”.

art. 9 ust. 3 Konstytucji Republiki Słowackiej (ustawa konstytucyjna nr 460/1992 z dnia 1 września 1992 r.)[4]

(1) Pieczęć państwowa Republiki Słowackiej (zwana dalej „pieczęcią państwową”) jest okrągła. W jej środku przedstawiony jest herb państwowy, przy czym kolory herbu zaznaczone są heraldycznym szrafirunkiem. Wokół państwowego herbu jest umieszczony idący po okręgu napis (otok) Republika Słowacka. W dolnej części otoku pieczęci państwowej znajduje się liść lipy. Średnica pieczęci państwowej wynosi 45 mm.
(4) Przedstawienie graficzne pieczęci państwowej stanowi załącznik nr 4 do niniejszej ustawy.

§ 12 Ustawy Rady Narodowej Republiki Słowackiej z dnia 18 lutego 1993 r. w sprawie symboli państwowych Republiki Słowackiej i ich użycia[5]

Wykorzystanie

Pieczęć państwowa znajduje się w posiadaniu Prezydenta Słowacji[6]. Stosowana jest do pieczętowania oryginału konstytucji i ustaw konstytucyjnych, umów międzynarodowych i listów uwierzytelniających delegowanych dyplomatów. Dopuszczone są też inne przypadki zwyczajowo przyjęte[7].

Zobacz też

  • Pieczęć państwowa Czech

Uwagi

  1. Słowacka Rada Narodowa na herb Słowacji zapożyczyła tzw. nowy herb Węgier, od XIV wieku uważany za odnoszący się do północnej części Królestwa Węgier, zmieniając kolorystykę wzgórza z zielonej na niebieską i usuwając koronę ze szczytu góry.

Przypisy

  1. a b Vries 2016 ↓.
  2. Čl. 4 50/1990 Zb.
  3. § 3 (1) 51/1990 Zb.
  4. Konstytucja Republiki Słowackiej.
  5. Zákon č. 63/1993 Z. z.
  6. § 12 (3) Zákon č. 63/1993 Z. z.
  7. § 12 (2) Zákon č. 63/1993 Z. z.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie