Piercing okolic twarzy

Ten artykuł opisuje różne rodzaje piercingu zlokalizowanego na twarzy lub w jej okolicach.

Nos

Istnieje wiele różnych możliwości piercingu nosa. Przebicia tego rodzaju zwykle zaleczają się w ciągu 10 do 12 tygodni.

Nostril (płatek nosa)

Jest to częsty rodzaj piercingu nosa. Kojarzony z kulturą orientalną, jest od wieków wykonywany w Indiach i w Nepalu. Jest tam wykonywany zazwyczaj w lewym nozdrzu u dziewcząt, gdyż wierzy się, że ułatwia to poród. W ostatnich latach zyskał popularność w kulturze zachodu, gdzie jest kojarzony z subkulturami punk i emo. Jako biżuterię zazwyczaj stosuje się pierścień lub prosty kolczyk. Przypuszcza się, że przebicia z tunelem jako biżuteria zwiększają prawdopodobieństwo kataru[1].

Septum (przegroda nosowa)

Kolczyk tego rodzaju jest zwykle kojarzony z prymitywnymi kulturami. Zazwyczaj otwór dla biżuterii nie jest wykonywany bezpośrednio w tkance chrzęstnej przegrody nosowej, lecz poniżej niej, w płacie skóry, który ją okrywa[2]. Procedura może być bolesna ze względu na duże unerwienie tego obszaru. Biżuterią zwykle są pierścienie lub proste kolczyki.

Bridge

Jest to rzadszy rodzaj piercingu nosa. W tym przypadku przebicie przechodzi przez skórę znajdującą się nad nosem. Otwór nigdy nie przechodzi przez chrząstkę.

Język i jama ustna

Ze względu na swoją charakterystykę przebicia języka i inne zlokalizowane w jamie ustnej zachowują się i są traktowane nieco inaczej niż inne kolczyki. Biżuteria w jamie ustnej jest ciałem obcym i w wypadku obluzowania się jej istnieje zagrożenie udławienia się[3].

Język

Opis

Piercing języka zazwyczaj odbywa się na środku lub symetrycznie (wtedy zwykle nazwane są „venoms”). Przebicia tego rodzaju mogą być bolesne. W ciągu doby może nastąpić puchnięcie języka[4]. Z tego względu biżuteria na czas leczenia jest dłuższa niż normalna. Podczas okresu gojenia niektóre pokarmy powinny być unikane, takie jak nabiał czy kawa. Czas gojenia się wynosi około miesiąca[5]. Piercing tego rodzaju oprócz walorów estetycznych ma również działanie funkcjonalne. Zwolennicy głoszą, że zwiększa on przyjemność czerpaną z całowana jak i też ze stosunku oralnego[6].Zaleca się żeby płukać usta po każdym posiłku[4].

Podczas ankiety przeprowadzonej na Uniwersytecie Nowojorskim odkryto, że 16% kobiet i 4% mężczyzn posiadało piercingi języka[7].

Zagrożenia

Piercing języka wykonywany przez piercera jest bezpieczny, lecz w niektórych przypadkach mogą wystąpić komplikacje, takie jak mocne krwawienie lub zakażenie. W bardzo rzadkich przypadkach osoby przekłute potrzebowały opieki szpitalnej. Biżuteria zbyt długa może powodować ubytki w uzębieniu, jeżeli zostanie ona ugryziona[7].

Tongue web (wędzidełko)

Piercing rzadszy od zwykłego piercingu języka, przechodzi przez więzadło pod językiem. Więzadło musi być na tyle rozwinięte aby móc utrzymać biżuterię. Czas gojenia wynosi zwykle około miesiąca. Pielęgnacja i zagrożenia z tym związane są podobne do tych dla zwykłego piercingu języka.

Uvula (języczek)

Piercing ten jest skrajnie rzadki, toteż niewiele na jego temat jest wiadomo. Piercing ten nie wywołuje odruchu wymiotu. Przez dłuższy czas wiele salonów piercingu odmawiały jego wykonania, twierdząc, że jest on niebezpieczny. Procedura jest jednak skomplikowana, przy czym osoba przebijana może się udławić oraz możliwe jest uszkodzenie języczka[8].

Wargi

Piercingi wargi mają dużo wariantów. Czas leczenia się tego rodzaju przebić wynosi zwykle od 6 do 10 tygodni. Ich potencjalnym zagrożeniem jest podrażnienie dziąseł.

Biżuterią zwykle stosowaną w tych piercingach to zwykle pierścienie lub labrety.

Monroe (Madonna)

Ten piercing zyskał swoją nazwę od Marilyn Monroe, gdyż ona w tym miejscu przyklejała swój słynny pieprzyk[9]. Jest on zlokalizowany powyżej górnej wargi.

Labret

Piercing typu labret to zwykle piercing znajdujący się poniżej dolnej wargi, lecz może oznaczać także inne piercingi zlokalizowane dookoła ust.

Medusa

Medusa to piercing znajdujący się na środku powyżej górnej wargi.

Jestrum

Jestrum to wariant Medusy różniący się tym, że drugi koniec biżuterii jest widoczny.

Inne

Eyebrow i anti-eyebrow

Piercing typu eyebrow jest położony na brwi, podczas gdy anti-eyebrow jest położony poniżej brwi. Czas leczenia wynosi zwykle 6 do 8 tygodni.

Cheek (policzek)

Piercing ten może mieć dwa warianty:

  • Zwykły, tzn. przebijający się do jamy ustnej
  • Powierzchniowy, przyczepiony na tzw. dermal anchor (kotwicy skórnej).

Drugi wariant ma tę zaletę, że nie przebija on policzka do jamy ustnej, zmniejszając ryzyko zakażenia. Wadą jest zaś dłuższy czas leczenia.

Piercing ten jest zwykle wykonywany w miejscu pojawiania się dołków, gdyż tam jest najmniejsze ryzyko uszkodzenia innej tkanki[10].

Niekorzystne efekty noszenia kolczyków w świetle badań naukowych

Do najczęstszych powikłań związanych z noszeniem kolczyków zalicza się:[11]

Powikłania towarzyszące noszeniu kolczyków.
Bliznowiec płatka ucha powstały w wyniku piercingu
Bliznowiec płatka ucha powstały w wyniku piercingu
Bliznowiec płatka ucha powstały w wyniku piercingu
Zapalenie tkanki łącznej płatka ucha powstałe w wyniku piercingu
Postępujące rozczłonkowywanie się płatka ucha wywołane siłą ciążenia

Wśród dzisiejszego społeczeństwa tradycyjne kolczyki są codziennym elementem u ludzi, którzy przekłuli sobie wcześniej płatki uszu. Niemniej przekłute uszy stanowią poważne ryzyko zdrowotne, w miejscu przekłucia może bowiem dojść infekcji lub rozerwania płatka ucha w razie nieumyślnego zaczepienia kolczyka o inny przedmiot.

(ang. Pierced earrings are commonplace in today's society for people who have pierced ears. Pierced ears, however, present some health hazards including infection and tearing of the earlobe if the earring should be accidentally snagged.)

Darlyne J. Bradford[12]

Zarejestrowano zależność pomiędzy wczesnym przekłuwaniem uszu u dziewczynek, a występującym później rozwojem alergii[13][14][15].

Według prof. Ewy Czarnobilskiej (kierownik zespołu prowadzącego badania) główną przyczyną występowania odczynu alergicznego wymienianą przez alergologów jest obecność niklu jako składnika stopów do produkcji kolczyków – przy czym nieistotny jest deklarowany przez producenta rodzaj metalu, z jakiego wykonana jest biżuteria, gdyż nikiel jest standardowym składnikiem[14][15][a].

Objawy alergii widoczne są w postaci wyprysków skórnych. Objaw ten jest często tłumaczony alergią pokarmową (np. na mleko), tymczasem przyczyna leży w kontakcie kolczyka (jonów niklu) z układem immunologicznym[14][15].

Ciekawym jest fakt, iż zaprzestanie noszenia kolczyków przez dziecko nie skutkuje zniknięciem objawów alergii. Układ immunologiczny zapamiętuje obecność jonów niklowych, które przez pewien okres życia występowały we krwi i limfie człowieka. Mimo zaprzestania noszenia kolczyków u dziecka może występować reakcja alergiczna na[14][15]:

  • metalowe części garderoby
  • aparaty ortodontyczne
  • protezy dentystyczne
  • płytki ortopedyczne
  • potrawy gotowane w garnkach z dodatkiem niklu
  • margarynę (nikiel jest katalizatorem uwodorniającym tłuszcze nienasycone)
  • monety (w szczególności jednozłotowe)
  • czekoladę
  • orzechy
  • warzywa strączkowe
  • wino
  • piwo.

W świetle badań alergologicznych na próbie 428 uczniów w wieku 7–8 i 16–17 lat stwierdzono, że[14][15]:

  • u 30% badanych wystąpiła alergia na nikiel
  • alergia występowała częściej u dziewcząt, które miały założone kolczyki we wczesnym dzieciństwie.

Innymi objawami alergii na nikiel są[14][15]:

  • nawracające infekcje
  • ataki astmy
  • przewlekłe zapalenie krtani.

Uwagi

  1. Opisane powyżej zjawisko można zobrazować w warunkach domowych prostym doświadczeniem, gdzie żelazny gwóźdź wbija się w bloczek z żelatyny lub innego biopolimeru. Pod wpływem wilgoci gwóźdź rdzewieje, a ceglasty osad stopniowo dyfunduje do warstw okalających ciało obce. Kolczyk jest takim właśnie gwoździem, choć zamiast z żelaza zrobiony jest z niklu. Nikiel dyfunduje do żywych tkanek – m.in. do tkanki tłuszczowej oraz krwi z porozrywanych naczyń włosowatych. Jest to dyfuzja w skali mikro. Dyfuzja w skali makro zachodzi dzięki mikrokrążeniu – krew nieustannie krążąca w nieuszkodzonych naczyniach włosowatych nasyca się atomami niklu, które rozchodzą się za sprawą krążenia ogólnego po całym ciele. Wydawać by się mogło, iż nikiel jako metal mniej reaktywny od żelaza nie stanowi istotnego zagrożenia, lecz krew otaczająca kolczyk powoduje jego korozję. W kontakcie z H2O powstaje trujący wodorotlenek niklu (II) Ni(OH)2; w kontakcie z jonami wodorowęglanowymi HCO3- i karbaminohemoglobiną HbCO2 powstają trujące: węglan niklu (II) NiCO3 oraz węglan niklu (III) Ni2(CO3)3; zaś w kontakcie z oksyhemoglobiną HbO2 powstają trujące: tlenek niklu (II) NiO, tlenek niklu (III) Ni2O3, tlenek niklu (II,III) Ni3O4 oraz tlenek niklu(IV) NiO2. Do osocza przedostają się również jony Ni2+ oraz Ni3+. Wszystkie te substancje powstają w wyższych stężeniach od stężenia wolnych atomów niklu. Wskutek rozprzestrzenienia się związków niklu może dojść m.in. do wysypki na odległych częściach ciała.

Przypisy

  1. Bmezine Encyclopedia - Nostril piercing. 2010-12-02. [dostęp 2010-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-22)].
  2. Bmezine Encyclopedia - Septum piercing. 2010-12-02. [dostęp 2010-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-13)].
  3. Ryzyko związane z piercingiem w obrębie jamy ustnej : Artykuły :: tatuaze.org. [dostęp 2010-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-01)].
  4. a b Pielęgnacja kolczyka w języku - BodyPiercing.org.pl, www.bodypiercing.org.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  5. Piercing języka | Tatuaze-portal.pl. [dostęp 2010-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-09)].
  6. edubook.com - Ce site est en vente! - Portail d'informations, www.edubook.com [dostęp 2017-11-26].
  7. a b SimpleSteps Dental. [dostęp 2010-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-10)]. (ang.).
  8. Uvula Piercing - BME Encyclopedia, wiki.bmezine.com [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2011-08-06] (ang.).
  9. Monroe piercing - Madonna piercing. [dostęp 2010-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-11)].
  10. Cheek Piercing - BME Encyclopedia, wiki.bmezine.com [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2009-07-22] (ang.).
  11. Deborah Watson, TORN EARLOBE REPAIR, wyd. 1, t. 35, San Diego, California: University of California San Diego School of Medicine, luty 2012, s. 187.
  12. Darlyne J. Bradford: Lobe-pinching earring which simulates piercing earring (US 4538429 A). Urząd Patentowy USA, 1985-09-03. [dostęp 2015-07-27]. (ang.).
  13. Szkodliwe kolczyki. fizjoinformator.pl. [dostęp 2015-04-01].
  14. a b c d e f Polscy naukowcy ostrzegają: kolczyki szkodzą dzieciom. tvn24.pl. [dostęp 2015-04-01].
  15. a b c d e f Czarnobilska E., Oblutowicz K., Dyga W., Wsołek-Wnek K., Śpiewak R.. Contact hypersensitivity and allergic contact dermatitis among school children and teenagers with eczema.. „Contact Dermatitis”. 60 (5), s. 264-269, 2009-05. Kraków: John Wiley & Sons A/S. 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kutia kondh woman 3.jpg
Autor: PICQ, background blur by Samsara, Licencja: CC BY-SA 4.0
An ethnic Adivasi woman from the Kutia Khond tribal group in Orissa, India.
Magic Hat Monroe.jpg
Autor: SuicideGirls from Los Angeles, CA, USA, Licencja: CC BY 2.0
Magic Hat
Keloid-Earlobe Massive.JPG
Autor: Htirgan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Massive Earlobe Keloid. Masive Keloid
Tongue Lips.jpg
Autor: Pinku~kira, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tongue Lips
Whew!.jpg
Autor: Kelly Sue DeConnick from Kansas City, MO, USA, Licencja: CC BY-SA 2.0
HL and I went with his nanny to get her Monroe piercing.
Earlobe Keloid 2.JPG
Autor: Htirgan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Earlobe Keloid
Eyebrow piercing.jpg
(c) Deviousdegenerate z angielskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
Picture of a left eyebrow piercing with a curved barbell. Subject is China Beritiech. Uploaded for the eyebrow piercing article.
Nose piercing gold stud.jpg
Autor: Challiyil Eswaramangalath Vipin from Chalakudy, India, Licencja: CC BY-SA 2.0
Nose piercing.
Augenbrauenpiercing.jpg
Autor: sl4mmy, Licencja: CC BY-SA 2.0
eyebrow piercing
Guest 01.jpg
Autor: Jan Blok from Holland, Licencja: CC BY 2.0
Woman with sunglasses
Monroe piercing.jpg
Autor: Sara Marx from Leipzig, Germany., Licencja: CC BY 2.0
Woman with a Monroe piercing.
Bride by prakhar.jpg
Autor: Prakhar Amba from Grenoble, France, Licencja: CC BY 2.0
Indian bride on her wedding day.
Nose piercing.jpg
Autor: Marie Richie z Portland, Cascadia, Licencja: CC BY 2.0
Nose piercing
choppers
Tongue frenulum piercing.jpg
Autor: zabbed (on flickr.com), Licencja: CC BY-SA 2.0
Tongue frenulum piercing
EarlobeCellulitis1Front.JPG
Autor: Jmarchn, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cellulitis of the earlobe, due to the rupture of a sebaceous cyst; front view
Bekah kringle.jpg
Autor: Jason Anfinsen from Seattle America, United States, Licencja: CC BY-SA 2.0
double labret
All smiles.jpg
Autor: JASON ANFINSEN from Palm Beach Gardens, FL, United States, Licencja: CC BY-SA 2.0
all smiles
Septum and surface pierce.jpg
Autor: Doct Blake from Italia, Licencja: CC BY 2.0
septum and surface pierce
Mundpartie.jpg
Cyberbites (Combination of Medusa Piercing and central Labret Piercing)
Ear with earring.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Dbenbenn (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

A woman's ear with a large silver earring. The ear belongs to my friend Nancy.

David Benbennick took this photograph on April 3, 2005.
Mouth with tonguering.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.0
Tongue piercings.jpg
Autor: melinka (on flickr.com), Licencja: CC BY-SA 2.0
tounge piercings
Septum.jpg
Autor: Jose Preciado from Salem, OR, Licencja: CC BY 2.0
vic nose
Yo M.O.jpg
Autor: Melissa O'Donohue from New York, Licencja: CC BY-SA 2.0
Monroe Piercing