Pierre Eugène Ménétrier

Pierre Eugène Ménétrier
Data i miejsce urodzenia

7 grudnia 1859
Paryż

Data i miejsce śmierci

22 sierpnia 1935
Lisieux

Przyczyna śmierci

uraz komunikacyjny

Zawód, zajęcie

lekarz

Narodowość

francuska

Alma Mater

Uniwersytet Paryski

Pierre Eugène Ménétrier (ur. 7 grudnia 1859 w Paryżu, zm. 22 sierpnia 1935 w Lisieux) – francuski lekarz, patolog.

Jego ojciec był krytykiem literackim oraz badaczem historii i literatury. Pod jego wpływem Ménétrier zainteresował się badaniem historii medycyny starożytnej[1]. Z kolei wpływ kolegi szkolnego spowodował wybór przez niego studiów medycznych[2].

Życie zawodowe

Po ukończeniu Uniwersytetu Paryskiego został lekarzem. Prowadził prace naukowe w dziedzinie patologii uzyskując tytuł profesorski. Jako pierwszy opisał w 1888 roku rzadką chorobę żołądka, znaną dziś jako choroba Ménétriera[3] (choć dostrzegał towarzyszące tej chorobie postępujące wyniszczenie pacjentów, nie powiązał tego z wykazaną później utratą białka związaną z gastropatią wysiękową[2]). Jest też autorem pionierskich prac opisujących ścieżki transformacji nowotworów łagodnych w złośliwe[1], chorobami zapalnymi i osteomalacją[2]. W swoich badaniach nad historią medycyny skupiał się na sztuce lekarskiej starożytnej Grecji i Rzymu oraz Bizancjum.

W roku 1930 został wybrany na prezydenta Francuskiej Akademii Medycyny[4].

Życie rodzinne

Nigdy się nie ożenił. Żył w towarzystwie matki aż do jej śmierci w 1932 roku[2]. Zmarł w 1935 roku w wyniku obrażeń doznanych w wypadku samochodowym w Lisieux[2][4].

Wybrane prace

  • Des polyadenomes gastriques et de leurs rapports avec le cancer de l’estomac. W: "Archives de Physiologie Normale et Pathologique", 32, 1888; s. 236-262.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne