Pierre Seel
Pierre Seel (ur. 16 sierpnia 1923 w Haguenau, Alzacja, zm. 25 listopada 2005 w Tuluzie) – francuski więzień obozu koncentracyjnego, autor wspomnień poświęconych prześladowaniom osób homoseksualnych przez nazistów.
Pochodził z rodziny katolickiej, jego rodzice prowadzili piekarnię. Wychowywał się w alzackim mieście Mulhausen. Trafił przypadkowo do kartoteki policyjnej jako osoba homoseksualna, kiedy składał zeznania w sprawie kradzieży dokonanej w miejscu spotkań gejów. Lista osób homoseksualnych trafiła w ręce niemieckie po zajęciu Alzacji w 1940; 3 maja 1941 Seel został aresztowany przez Gestapo.
Po pobycie w lokalnym więzieniu, gdzie był poddawany brutalnym przesłuchaniom, trafił do obozu koncentracyjnego w Schirmeck koło Strasburga. Był tam ofiarą okrutnego traktowania osób o orientacji homoseksualnej przez nazistów, a także m.in. świadkiem zabójstwa swojego partnera. Samemu Seelowi udało się przeżyć obóz; zwolniony po kilku miesiącach, został wcielony do armii niemieckiej i wysłany na wschodni front. Pod koniec wojny trafił do radzieckiego obozu jenieckiego i kilka miesięcy spędził na Ukrainie.
Po powrocie do Francji nie ujawniał przez lata ani swojej orientacji seksualnej, ani przeszłości z nią związanej. Jako katolik, przekonany przez spowiednika, próbował stłumić swój homoseksualizm i ożenił się w 1950; z małżeństwa urodziło się troje dzieci, dwóch synów i córka. Po rozpadzie małżeństwa w 1978 zaangażował się w działalność organizacji gejów-katolików „David i Jonathan”.
W 1981 zdecydował się na ujawnienie swoich doświadczeń, w reakcji na wypowiedź arcybiskupa Strasburga, uznającego homoseksualizm za chorobę. Seel ogłosił publiczną odpowiedź na słowa arcybiskupa, w której opisał prześladowania osób homoseksualnych w czasie II wojny światowej. W kolejnych latach domagał się uznania osób homoseksualnych jako grupy prześladowanej przez reżim hitlerowski. Swoje przeżycia opisał w autobiografii Moi, Pierre Seel, déporté homosexuel (1994), napisanej wspólnie z dziennikarzem Jeanem Pierre Jockerem, przetłumaczonej na angielski (Liberation Was for Others. Memoirs of a Gay Survivor of the Nazi Holocaust, 1997) i niemiecki (Ich, Pierre Seel, deportiert und vergessen, 2002). Wystąpił również w filmie dokumentalnym poświęconym tej tematyce Paragraf 175. Po uznaniu faktu prześladowań gejów w czasie wojny uczestniczył jako reprezentant tej grupy w uroczystościach rocznicowych.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/50/Second_image%2C_street_in_Toulouse_named_after_Pierre_Seel.jpg/220px-Second_image%2C_street_in_Toulouse_named_after_Pierre_Seel.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3a/Plaque_de_la_rue_Pierre_Seel_%C3%A0_Toulouse.jpg/220px-Plaque_de_la_rue_Pierre_Seel_%C3%A0_Toulouse.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/Rue_Pierre_Seel_%C3%A0_Toulouse.jpg/220px-Rue_Pierre_Seel_%C3%A0_Toulouse.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ae/Mulhouse-Plaque_Pierre_Seel.jpg/220px-Mulhouse-Plaque_Pierre_Seel.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5a/Plaque_Rue_Pierre_Seel_-_Paris_IV_%28FR75%29_-_2021-05-25_-_1.jpg/220px-Plaque_Rue_Pierre_Seel_-_Paris_IV_%28FR75%29_-_2021-05-25_-_1.jpg)
Zobacz też
Linki zewnętrzne
- Sylwetka postaci z fotografią. andrejkoymasky.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-05)]. (ang.)
Media użyte na tej stronie
Autor: Namaacha, Licencja: CC BY-SA 3.0
Toulouse (Haute-Garonne, France) : Rue Pierre Seel.
Autor: Namaacha, Licencja: CC BY-SA 3.0
This file depicts the name plate of a street in the French city of Toulouse that was named after Pierre Seel, who suffered deportation under the Nazis on the basis of homosexuality.
Autor: Namaacha, Licencja: CC BY-SA 3.0
Street plate in Toulouse, France, in honor of Pierre Seel, who lived in this city after his ordeal in the hands of the Nazis for being a homosexual.
Autor: Chabe01, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plaque de la rue Pierre Seel, Paris.
Autor: James Steakley, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pierre Seel at the International Colloquium organized by the Pink Triangle Coalition, the International Gay and Lesbian Human Rights Coalition, and the Heinrich-Böll-Stiftung on 21-22 February 2000 in Berlin.
Autor: Ji-Elle, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mulhouse : plaque à la mémoire de Pierre Seel sur l'une des façades du théâtre côté parc