Pierwsza dziesięciocentówka

Pierwsza dziesięciocentówka
Of Ducks And Dimes And Destinies
ScenariuszDon Rosa
RysunkiDon Rosa
Kraj wydaniaDania
Językduński
Data pierwszego wydania1995
Data pierwszego wydania polskiego1995
Pierwszy wydawca polskiEgmont Polska

Pierwsza dziesięciocentówka (ang. Of Ducks And Dimes And Destinies) – komiks Dona Rosy z 1995 r.

Historia po raz pierwszy była wydana 12 czerwca 1995 r. na łamach duńskiego czasopisma Anders And & Co.[1] Pierwsze polskie wydanie pochodzi z 26 października 1995 r.[2]

Fabuła

W trakcie obiadu u Donalda Sknerus opowiada Hyziowi, Dyziowi i Zyziowi o tym, jak zdobył swoją pierwszą dziesięciocentówkę. Magika DeCzar, podglądająca tę scenę za pomocą kryształowej kuli, wpada na pomysł zdobycia monety Sknerusa. Planuje przenieść się do Glasgow w 1877 r. i odebrać małemu Sknerusowi monetę[3].

Na miejscu spotyka Howarda Rockerducka (przyszłego ojca Johna Kwakerfellera), który rzuca garść monet grupie dzieci. Magika upewnia się, że jedną z nich jest amerykańska dziesięciocentówka, którą w przyszłości posiadać będzie Sknerus. Moneta trafia jednak w ręce małej Matyldy McKwacz, która zanosi ją swojemu ojcu.

Mimo wielu prób czarownicy nie udaje się powstrzymać Fergusa McKwacza przed wręczeniem monety Burtowi kopaczowi. Wpada jednak na pomysł, by odkupić monetę za dwa szylingi. Wzbogacony Burt udaje się do Sknerusa, by dać sobie wyczyścić buty, ale gdy kaczorek mdleje z wyczerpania, mężczyzna zatrzymuje dla siebie pieniądze.

Magika, obserwująca tę scenę po drugiej stronie ulicy, zdaje sobie sprawę, że jeżeli Sknerus nie otrzyma dziesięciu centów jako zapłaty, moneta nie będzie należeć do największego bogacza na świecie i będzie dla niej bezużyteczna. Tuż przed powrotem do teraźniejszości wiedźma sama umieszcza zatem dziesięciocentówkę w ręce Sknerusa i tym samym historia opisana w komiksie Ostatni z klanu McKwaczów ma ten sam finał.

Okoliczności powstania

Rosa stworzył ten komiks w 1991 r., ale jego publikacja nastąpiła z dużym opóźnieniem ze względu na publikację historii Ostatni z klanu McKwaczów.

Pierwsza dziesięciocentówka miała opisać okoliczności zarobienia przez Sknerusa jego pierwszej momenty i dlaczego, pomimo że był Szkotem, otrzymał amerykański pieniążek. Początki kariery McKwacza jako pucybuta Rosa zaczerpnął z komiksu Chairman of the Bored Tony'ego Strobla[4].

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Dania: Anders And & Co. # 1995-24 | I.N.D.U.C.K.S., inducks.org [dostęp 2021-06-27].
  2. Polska: Kaczor Donald # 1995-22 | I.N.D.U.C.K.S., inducks.org [dostęp 2021-06-27].
  3. Pobierz i inni, TOP 10: Najlepsze komiksy Dona Rosy [dostęp 2021-06-27] (pol.).
  4. Don Rosa - najlepsza strona o najlepszym rysowniku!, www.donrosa.cba.pl [dostęp 2021-06-27].