Pierwsze kroki (wg Milleta)

Pierwsze kroki (wg Milleta)
De eerste stapjes (naar Millet)
Ilustracja
Autor

Vincent van Gogh

Data powstania

1890

Medium

olej na płótnie

Wymiary

72,4 × 91,2 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Nowy Jork

Lokalizacja

Metropolitan Museum of Art

Pierwsze kroki (wg Milleta) (hol. De eerste stapjes (naar Millet), ang. First Steps (after Millet)[1] to obraz Vincenta van Gogha namalowany w styczniu 1890 podczas jego pobytu w miejscowości Saint-Rémy.

Nr kat.: F 668, JH 1883.

Historia

Francuski malarz Jean-François Millet (1814-1875) należał do tych artystów, którzy wywarli największy wpływ na twórczość van Gogha. Przebywając na dobrowolnym leczeniu w szpitalu Saint Paul-de-Mausole w Saint-Rémy van Gogh zajął się, z braku modeli, sporządzaniem kopii swych ulubionych mistrzów[1]. Wykonał ich ok. 40, w tym ok. 20 inspirowanych pracami Milleta[2] Pod koniec października 1889 van Gogh napisał do brata Theo o zamiarze malowania kopii na podstawie Milleta; jedna z nich, Pierwsze kroki, miała być malowana z myślą o mającym się wkrótce narodzić bratanku:

A wiesz, że to mogłoby być interesujące spróbować przerobić rysunki Milleta na obrazy, które byłyby bardzo specjalną kolekcją kopii, coś jak dzieła Prévosta, który kopiował mniej znanych Goyę i Velazqueza dla pana Dorii. (...) Ach, w tej chwili Ty sam jesteś całkowicie na łonie natury, kiedy piszesz, że Jo już czuje, jak jej dziecko żyje - to jest o wiele bardziej interesujące niż pejzaż a ja bardzo się cieszę, że będzie to też odmiana dla Ciebie. Jakże piękny jest ten Millet, te pierwsze kroki dziecka! [3]

Oryginał Milleta

Tak jak Millet wywarł znaczący wpływ na van Gogha tak inni, wcześniejsi artyści wywarli wpływ na niego. Sceny z dziećmi uczącymi się chodzić przedstawiał już Rembrandt i jego wychowankowie. Millet mógł ponadto inspirować się XV-wiecznymi malarzami przedstawiającymi Dzieciątko Jezus stawiające pierwsze kroki w kierunku Maryi[1]. Millet sporządził trzy wersje Pierwszych kroków:

  • Pierwszą z nich ukończył w 1858; była ona przeznaczona dla jego sponsora, Alfreda Feydeau. Obecnie znajduje się w Lauren Rogers Museum of Art w Lauren, Mississippi (USA). W październiku 1889 Theo wysłał fotografie tej wersji do Vincenta. Po trzech miesiącach van Gogh narysował na fotografii kwadratową siatkę (obecnie znajduje się ona w zbiorach Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie) i na tej podstawie zabrał się do pracy nad obrazem.
  • Druga wersja powstała na zamówienie Alfreda Sensiera. Obecnie znajduje się w prywatnej kolekcji w Niemczech.
  • Trzecia wersja została zakupiona przez Émile’a Gaveta ok. 1859 a van Gogh widział ją na wystawie w Sali Gaveta w Paryżu w1875. Wersja ta znajduje się obecnie w zbiorach Cleveland Museum of Art[1].

Obraz van Gogha

Van Gogh ukończył swoją wersję dzieła Milleta na przełomie stycznia i lutego 1890. 29 kwietnia wysłał ją wraz z innymi obrazami do Paryża do Theo, który przyjął je z wielkim entuzjazmem:

Kopie Milleta są być może najpiękniejsze z tych, które zrobiłeś; sprawiają one, iż wierzę, że dzień, w którym zaczniesz malować układy postaci, będzie jeszcze dla nas dużą niespodzianką.[4]

Pierwsze kroki należą do najbardziej podziwianych prac van Gogha. Kameralna scena rodzinna posiada uniwersalny urok, a zharmonizowana kolorystyka będzie typowa dla ostatnich obrazów artysty, który w swojej kopii wyraził namiętny podziw dla swojego mistrza, radość na myśl o mającym się narodzić bratanku a może też i pewien żal za życiem rodzinnym, na które przez długi czas miał nadzieję, ale którego nigdy nie zaznał[1].

Przypisy

  1. a b c d e David Brooks w: Vincent van Gogh gallery: The Paintings: First Steps (after Millet) (ang.). [dostęp 2011-12-09].
  2. D. M. Field: Van Gogh. Chartwell Books, Inc., 2006, s. 348. ISBN 0-7858-2011-6. (ang.)
  3. Van Gogh Museum, Amsterdam: 815: To Theo van Gogh. Saint-Rémy-de-Provence, on or about Friday, 25 October 1889. (fr.). [dostęp 2011-12-09]. Cytat: Sais tu que cela pourrait être interessant de chercher à faire les dessins de Millet en peinture, ce serait une collection de copies toute speciale, quelque chose comme les travaux de Prevot qui copia les Goya et les Velasquez peu connus pour M. Doria. (...) Ah à présent certes tu es toi en plein dans la nature puisque tu ecris que Jo sent déjà vivre son enfant – c’est meme bien plus intéressant que du paysage et j’en suis bien aise que cela soit ainsi changé pour toi. Comme le Millet est beau, les premiers pas d’un enfant!
  4. Van Gogh Museum, Amsterdam: 867: Theo van Gogh to Vincent van Gogh. Paris, Saturday, 3 May 1890. (fr.). [dostęp 2011-12-09]. Cytat: Les copies de Millet sont peut être ce que tu as fait de plus beau et me fait croire que le jour où tu te mettras à faire des compositions de figures il nous attend encore de grandes surprises.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie