Pies służbowy

Pies policyjny razem ze swoim przewodnikiem
Przyczepa do przewozu psów policyjnych

Pies służbowy – specjalnie wyszkolony pies do wykonywania zadań związanych z egzekwowaniem prawa lub zapewnieniem bezpieczeństwa fizycznego ludzi, będący na służbie w policji (pies policyjny), wojsku, straży granicznej, straży pożarnej, służbie więziennej, straży ochrony kolei lub wydziale kontroli celnej, wykorzystywany ze względu na wybitne zdolności węchowe (wykrywania i rozróżniania różnych zapachów w różnych stężeniach) oraz zdolność podążania za konkretnym zapachem aż do wykonania zadania[1][2][3][4][5].

Każdy wyszkolony pies ma wykwalifikowanego opiekuna-przewodnika, który współpracuje z psem w celu pomyślnego wykonania powierzonego im zadania, a także zapewnia psu opiekę i dba o jego wyszkolenie[2].

Zdolności węchowe wyszkolonego psa są także wykorzystywane w cywilnych akcjach ratunkowych i poszukiwawczych (pies ratowniczy) oraz przez prywatne firmy w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Wymagania stawiane psu

Trening psa policyjnego

Szkoleniu poddawane są psy z grupy psów pasterskich[1]. Są to psy pracujące, które potrzebują zadań do wykonania[1]. W siłach specjalnych amerykańskiej marynarki zwykle trenuje się owczarki holenderskie i belgijskie owczarki malinois, które są lżejsze i szczuplejsze niż owczarki niemieckie[1].

Nie każdy pies nadaje się do wypełniania zadań w służbie policyjnej[1]. Pies taki musi mieć wybitny węch i wykazywać chęć do tropienia oraz lokalizowania niewidocznych obiektów (ludzi, narkotyków, materiałów wybuchowych itp.) za pomocą swojego nosa, a nie oczu, oraz być w idealnej kondycji fizycznej (umięśniony, zwinny i wytrzymały)[1].

Psy przeznaczone do patrolowania dodatkowo muszą także mieć specyficzne cechy charakteru[6], takie jak: bycie nieustraszonym, mentalność łowcy (nieodparta, instynktowna chęć pogoni za ofiarą, chęć jej schwytania i posiadania, nawet w przypadku, gdy ofiara jest większa od niego), pewna doza agresywności w stosunku do ludzi, podejmowanie walki zamiast ucieczki nawet w przypadku ewentualnego odniesienia ran, skoncentrowanie na wykonaniu zadania, odporność na elementy mogące prowadzić do rozproszenia uwagi (np. hałas, nieznane, wąskie, ciemne obiekty, woda, niestabilne podłoże itp.), chętne aportowanie, a zarazem wykazywać absolutne podporządkowanie rozkazom swojego przewodnika-człowieka (posłuszeństwo)[1].

Do celów patrolowych w wojsku stosowane są np. psy rasy malinois, które są asertywne i agresywne, zaś do detekcji – psy rasy labrador, które nie wykazują agresywności w stosunku do ludzi[1].

Niestety do tej pory nie udało się uzyskać dowodów potwierdzających, że szkolenie psów spełnia wymogi naukowe, tzn. zapewnia powtarzalne i weryfikowalne rezultaty testów[2].

Zdolności węchowe psa

Psi nos
Partnerzy – pies wojskowy z żołnierzem, jego opiekunem i przewodnikiem

W naturze pies wykorzystuje węch do lokalizowania zdobyczy oraz do analizowania sygnałów zapachowych innych psów, co pozwala mu na komunikowanie się i koordynowanie jego funkcji socjalnych w grupie[7].

Dobrowolne oddanie człowiekowi i chęć sprawienia mu przyjemności w zamian za jedzenie i opiekę, przy jednoczesnym odrzuceniu kontaktów z przedstawicielami własnego gatunku – cechy niespotykane na tym poziomie u innych gatunków zwierząt względem ludzi – umożliwiły współpracę psa z człowiekiem na zasadzie partnerstwa[1].

Wyczuwany przez psa zapach człowieka pozwala mu ocenić stan emocjonalny, zarówno właściciela psa, jak i jego gościa[7]. W zależności od stanu emocjonalnego i zdrowotnego człowieka pies może reagować w różny sposób, np. specjalnie wytresowane potrafią z 15 do 45 minutowym wyprzedzeniem ostrzec swojego właściciela o zbliżającym się ataku padaczki[7]. Pies wykazuje fenomenalną zdolność wykrywania i identyfikowania zapachu ludzi, np. bez trudności potrafi w pomieszczeniu wykryć obecność jednego odcisku palca na szklanej płytce do trzech tygodni od momentu wykonania odcisku; poza pomieszczeniami zamkniętymi okres ten jest krótszy[7].

W nosie psa znajduje się średnio 220 milionów receptorów zapachu (komórek węchowych nabłonka węchowego), podczas gdy człowiek ma ich jedynie 5 milionów[1]. Czułość psiego nosa przewyższa czułość jakiegokolwiek urządzenia[2].

Z łbem pochylonym ku ziemi lub uniesionym do góry pies rejestruje molekuły odorantów w celu zlokalizowania obiektu poszukiwań, poruszając się po ósemce lub po wzorze serpentynowym[1]. Organ węchowy psa umożliwia mu rozpoznawanie pozostałości zapachu mieszaniny chemicznych związków i podążanie za tym zapachem w kierunku źródła aż do zlokalizowania obiektu, który ten zapach wydziela, np. poszukiwany zbiegły więzień[8]. Pies może rejestrować zapach prosto ze źródła, które ten zapach eliminuje lub może rejestrować pozostałości zapachu, czyli zapach, który pozostał na miejscu, w którym już nie ma, ale uprzednio znajdowało się źródło tego zapachu[9]. Pomimo przebywania w atmosferze różnych silnych i słabych zapachów pies jest w stanie je odróżnić i podążyć śladem jednego z zapachów w poszukiwaniu źródła tego jednego, wybranego zapachu[9].

Psy przeznaczone do służby muszą być uprzednio szkolone, a przez cały czas trwania służby podnoszone są ich kwalifikacje[3]. Szkolenie psów jest oparte na doświadczeniach przeprowadzonych przez Iwana Pawłowa, czyli powiązania specyficznego zapachu z nagrodą (np. smaczny kąsek)[3].

Ekstremalna wrażliwość zmysłu węchu psa była badana i została potwierdzona w licznych badaniach[7][10], aczkolwiek nie istnieje prosta metoda badania zdolności węchowych psów[10].

Pozornie paradoksalnie, istnieją substancje, na które pies nie reaguje w stężeniach znacznie niższych od tych, na które zareagował człowiek[7]. Jednak w większości przypadków węch psa jest znacznie lepszy niż człowieka, np. zdolność wykrycia kwasu masłowego (składnik ludzkiego potu i zarazem prominentny element „portretu zapachowego” wykorzystywanego przez psa podczas tropienia) jest u psa od miliona do stu milionów razy lepsza niż zdolność jego wykrycia przez człowieka, co mogłoby świadczyć, że pies jest zdolny do wykrycia 1 miligrama kwasu masłowego znajdującego się w 100 milionach metrów sześciennych powietrza[7]. Pies nie każdy zapach odbiera jako przyjemny[7].

Trwają także badania nad wykorzystaniem psiego węchu do wczesnego i nieinwazyjnego wykrywania chorób nowotworowych u ludzi[11], np. czerniaka skóry[8].

Pies wojskowy na służbie

Na zdolności węchowe i wydajność pracy psa służbowego mają wpływ warunki zewnętrzne i ogólna kondycja, np. przegrzanie, przepracowanie czy intensywny wysiłek fizyczny zmniejszają nie tylko jego koncentrację, ale również zdolność węchową psa, gdyż pies może jednocześnie wykonywać tylko jedną z funkcji: wąchanie (niezbędne do tropienia) albo dyszenie (ma za zadanie ochładzanie ciała)[12]. Odpowiedni trening pozwala częściowo wyeliminować ograniczenia fizjologiczne spowodowane intensywnym wysiłkiem fizycznym i umożliwia psu przystosowanie do pracy w ekstremalnych warunkach[12].

Zadania psa służbowego

Wyszkolony pies przy pracy na lotnisku
Zdjęcie. Na nim pracownik polskiej Straży Ochrony Kolei, prezentujący naszywkę na prawym ramieniu munduru. Naszywka w kształcie owalnym, rozmiaru pięści, przedstawia wyszywany białą nicią pysk wilczura na czarnym tle. Po bokach pyska zielone gałęzie wawrzynu, a poniżej polska flaga. Po obwodzie naszywki wypisano: „Straż Ochrony Kolei. Przewodnik psa”.
Naszywka na rękawie przewodnika psa służbowego Straż Ochrony Kolei

W policji psy są szkolone do wykonywania m.in. następujących zadań[3][9][13][14][15]:

  • patrolujących – pies razem z policjantem-przewodnikiem przemierza ulice w mieście, aby zapobiegać ewentualnym przestępstwom i wykroczeniom (oddziaływanie prewencyjne), a w razie potrzeby broni bezpieczeństwa swojego przewodnika (umiejętności obrończe)
  • tropiących (praca węchowa) – pies podążający za zapachem pozostawionym przez osobę zaginioną lub przestępcę-uciekiniera na danym obiekcie (np. siedzenie w samochodzie, część ubrania) w przypadku, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że oddalili się pieszo niezbyt daleko; psy operują zarówno w terenie zabudowanym, jak i otwartym; do przeprowadzenia poszukiwań potrzebny jest przedmiot, na którym zachował się zapach poszukiwanego oraz znajomość miejsca, w którym był widziany; im szybciej zostaną podjęte poszukiwania tym większa jest szansa, że pies odkryje ślad zapachowy i za nim podąży
  • poszukiwawczo-lokalizacyjnych, czyli do wykrywania (wyszukiwania zapachów):
    • narkotyków: kokainy, heroiny, marihuany, np. psy obwąchujące bagaże i pasażerów na lotniskach i przejściach granicznych; umiejące „złapać” zapach danego narkotyku, nawet gdy został z premedytacją zamaskowany innymi zapachami
    • niezadeklarowanych pieniędzy (gotówki)
    • ukrytych ludzi, np. w przyczepie samochodu ciężarowego
    • przemycanych lub niedozwolonych produktów, np. spożywczych podczas przekraczania granicy
    • substancji łatwopalnych lub zapalających w przypadku z premedytacją wznieconych pożarów (podpaleń), pomimo wszechobecnego odoru spalenizny (ang. arson detection dogs)
    • materiałów wybuchowych, np. kontrola bagaży na lotniskach, kontrole antyterrorystyczne; w takich przypadkach pies uczony jest, aby nie dotykał znalezionych obiektów, a jedynie sygnalizował przewodnikowi ich obecność
  • poszukiwawczo-ratowniczych – do lokalizowania osób zaginionych np. w lesie czy w trudno dostępnym terenie (góry, płynąca woda, śnieg); takie psy muszą także umieć doskonale pływać
  • ratowniczych do wykrywania obecności żywych ludzi – psy szukają zapachu ludzkiego; są stosowane do lokalizowania rannych osób, np. ofiar trzęsienia ziemi, osób uwięzionych w zawalonym budynku; współcześnie psy ratownicze są szkolone także w kierunku poszukiwania zwłok ludzkich, aby sygnalizowały przewodnikowi dotarcie do zarówno żywego, jak i martwego człowieka[16]

W policji kryminalnej w wydziale do spraw zabójstw psy są wykorzystywane do wykonywania następujących zadań[3][13][14]:

  • poszukiwania i precyzyjnej lokalizacji zwłok (po angielsku tzw. cadaver dog lub decomp dog) – specjalnie wytresowane psy reagujące na zapach rozkładającego się ciała w podłożu, jak i w powietrzu, zarówno w przypadku osób niedawno zmarłych, jak i zmarłych pewien czas temu (z reguły są to dwie różne specjalizacje dla psa); poszukują osób zaginionych, co do których istnieje duże prawdopodobieństwo, że są martwe lub w przypadku, gdy morderca przyznał się do zabicia ofiary, ale zapomniał, gdzie dokładnie ukrył zwłoki; psy specjalizują także się w szukaniu wisielców, topielców i zwłok ukrytych pod powierzchnią wody (w tym przypadku podczas poszukiwań pies znajduje się w łodzi lub podąża linią brzegową); psy o takich umiejętnościach są stosowane zarówno w przypadkach aktualnych śledztw, jak i niewyjaśnionych morderstw; wskazane przez psa miejsce, czyli miejsce najbardziej intensywnego odoru rozkładu ludzkiego ciała, nie zawsze pokrywa się z miejscem ukrycia zwłok, albowiem odory rozkładu zwłok ludzkich ukrytych pod powierzchnią ziemi nie zawsze unoszą się do góry w linii prostej ze względu m.in. na strukturę gleby i jej przepuszczalność itp.[16]; po pozostawionych resztkach zapachu psy są także w stanie wskazać miejsce, w którym tymczasowo przebywały zwłoki, np. bagażnik samochodu, w którym przewożono zwłoki[9]
  • poszukiwania i precyzyjnej lokalizacji specyficznych pozostałości ludzkich (ang. human remains specialist dogs), np. krwi, szkieletu czy śladowych pozostałości zwłok znajdujących się na różnych etapach rozkładu; są to wysoko wyszkolone psy, a ich trenowanie wymaga intensywnej współpracy anatomopatologa, koronera i antropologa

Ponadto psy szkoli się także do poszukiwania i precyzyjnej lokalizacji historycznych pozostałości ludzkich (ang. Historical Human Remains Detection Dogs), np. do poszukiwania historycznych grobów podczas prac archeologicznych czy wykopaliskowych, zapomnianych miejsc pochówku[17].

W wojsku psy są szkolone do wykonywania następujących zadań[3][9][2]:

  • zwiadowczych – pies wychwytujący obcy zapach osoby lub przedmiotu w powietrzu i dyskretnie informujący o tym swojego przewodnika
  • patrolujących, np. podczas patroli wykonywanych przez Wojska Ochrony Pogranicza (od 1990 Straż Graniczna[18])
  • wartowniczych – ochrona obiektów wojskowych przed intruzami lub atakiem terrorystycznym
  • poszukiwawczo-lokalizacyjnych, czyli wykrywania:
    • materiałów wybuchowych i bomb (w tym przypadku pies wyuczony jest, że sygnalizuje jedynie obecność bez zbliżania się do bomby czy zakłócania niebezpiecznego terenu)
    • tuneli i bunkrów
  • tropiących – pies na długiej smyczy pracujący po cichu w dzień i w nocy, podążający za śladem zapachowym pozostawionym na podłożu w terenie i dyskretnie ostrzegający swojego przewodnika przed zbliżeniem się do celu – tropionego obiektu, np. używany podczas wojny w Wietnamie do wykrywania kierunku ruchów wroga

W czasie II wojny światowej psy były wykorzystywane w łączności do przenoszenia meldunków (pies meldunkowy), oprócz stania na warcie (pies wartowniczy), wykrywania min (pies saperski) i dostarczania na linię frontu materiałów opatrunkowych (pies sanitarny), amunicji i żywności[19].

O wykonaniu zadania pies informuje swojego przewodnika-opiekuna szczeknięciem lub przyjęciem odpowiedniej, wyuczonej pozycji, np. siadu lub pozycji leżącej[3], a także uczony jest, że „zapach należy do niego”, ale nie wolno mu zbliżać się czy dotykać poszukiwanego obiektu (np. bomby, zwłok)[3]; nie dotyczy to psów patrolujących i tropiących, mających za zadanie schwytanie przestępcy.

W Polsce

Pies policyjny

Jedyny w Polsce ośrodek szkolenia policjantów-przewodników i tresury psów służbowych na potrzeby policji – Zakład Kynologii Policyjnej – mieści się w Sułkowicach[20]. W ośrodku szkolone są głównie psy patrolowe, tropiące i patrolowo-tropiące, ale także psy do wykonywania zadań specjalnych: do wyszukiwania zapachu narkotyków, materiałów wybuchowych, zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie oraz do identyfikacji śladów zapachowych ludzi[20]. Psy szkolone są metodą „smakołykowo-wyróżnieniową”, tzn. za prawidłowe wykonanie zadania pies jest nagradzany przez opiekuna głosem, głaskaniem i ulubionym smakołykiem lub zabawą z ulubioną zabawką[21]. W tym współpracującym duecie pies jest oddanym i lojalnym partnerem policjanta-przewodnika, podczas gdy człowiek jest jego opiekunem i ponosi za niego odpowiedzialność[20]. Do zadań policjanta-przewodnika psa służbowego i jego psa należą: patrolowanie ulic, zapewnianie bezpieczeństwa ludzi podczas imprez masowych, asystowanie podczas konwojowania więźniów, tropienie niebezpiecznych osób w pomieszczeniach zamkniętych i w terenie, przeprowadzanie pogadanek w szkołach na temat bezpiecznego zachowania podczas kontaktu z psem itd[21].

Pies osmologiczny

W Polsce specjalnie wyszkolone psy, odznaczające się wybitnymi zdolnościami węchowymi, wykorzystuje się w kryminalistyce (w wydziale do spraw zabójstw) do badań osmologicznych, czyli identyfikowania przestępcy na podstawie próbek zapachu pobranych i zabezpieczonych na miejscu przestępstwa, porównanych przez psa z zapachem oskarżonego. Osmologia (identyfikacja przestępcy przez psa po zapachu) jest nową i dopiero rozwijającą się techniką kryminalistyczną, którą zainicjowali polscy specjaliści z policji kryminalnej, a która wzbudziła zainteresowanie w innych krajach i obecnie znajduje się na etapie udoskonalania i wdrażania do arsenału metod dochodzeniowych[22][23][24].

Pies ratowniczy

W Polsce specjalnie wyszkolone psy ratownicze są też wykorzystywane w jednostkach straży pożarnej w grupach poszukiwawczo-ratowniczych[5]. Są to psy ratowniczo-poszukiwawcze[5]. Ich zadaniem jest poszukiwanie rannych ludzi, leżących pod gruzami na skutek katastrofy budowlanej[5]. Psy są trenowane na specjalnym poligonie, tzw. gruzowisko do ćwiczeń[5].

Psy mogą być też dodatkowo szkolone w sztolniach i wyrobiskach kopalnianych na różnych poziomach głębokości, aby w razie potrzeby, razem z ekipą ratownictwa górniczego, mogły nieść pomoc górnikom podczas katastrof w kopalniach węgla kamiennego[5].

Pies lawinowy

W akcjach ratunkowych ze specjalnie wyszkolonych psów korzysta też Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe[25]. Są to psy lawinowe[25]. Ich zadaniem jest poszukiwanie osób zasypanych śniegiem, np. w wyniku lawiny[25]. Przed nastaniem sezonu zimowego w Tatrach TOPR stara się, aby psy przeszły trening, który ma za zadanie przypomnieć im ich zadania[25]. Trening przypominający ma miejsce w naturalnych warunkach śniegowych, np. w Austrii na lodowcu w dolinie Stubaital, gdzie wysokość pokrywy śniegu przekracza 2 metry[25].

Śmierć i upamiętnienie sześciu psów policyjnych z Komendy Stołecznej Policji

21 lutego 2020 w wyniku awarii sieci ciepłowniczej tragicznie zginęło 6 psów pełniących służbę w Komendzie Stołecznej Policji. Zdarzenie miało miejsce w obiekcie policyjnym przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie[26]. Wszystkie psy zmarłe w trakcie tego wydarzenia zostały z rozkazu komendanta stołecznego Policji 5 marca 2020 upamiętnione tablicą umieszczoną w Laboratorium Kryminalistycznym KSP w Pałacu Mostowskich w Warszawie[27].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k Mike Ritland: Navy SEAL Dogs – My Tale of Training Canines for Combat. [dostęp 2014-02-27]. (ang.).
  2. a b c d e Major Denzil F. Frost: A Centralized Source OF Inormation for the Militar Working Dog Program. 1990. [dostęp 2014-02-28]. (ang.).
  3. a b c d e f g h Katherine Ramsland: K-9 Forensics. crimelibrary.com. [dostęp 2014-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-06)]. (ang.).
  4. Historia psów w Straży Granicznej. psy-pies.com. [dostęp 2014-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-09)]. (pol.).
  5. a b c d e f Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu – historia ratowniczych psów poszukiwawczych. psp-nowysacz.pl. [dostęp 2014-03-09]. (pol.).
  6. Mariusz Bąk, Cechy psa-kandydata do służby w policji w kategorii pies patrolowo-tropiący, „De Securitate et Defensione O Bezpieczeństwie i Obronności” (Nr 1(3)), Siedlce: Instytut Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, 2017, ISSN 2450-5005, pdf [dostęp 2022-04-04] (pol.).
  7. a b c d e f g h Steven R. Lindsay: Handbook of Applied Dog Behavior and Training, Adaptation and Learning. Iowa University Press, 2000. s. 138–142. [dostęp 2014-02-28]. (ang.).
  8. a b Duane Pickela, Glenda P. Manucyb, Dianne B. Walkerc, Sandra B. Halld, James C. Walkerc: Evidence for canine olfactory detection of melanoma. Elsevier B.V, 2004. [dostęp 2014-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-06)]. (ang.).
  9. a b c d e Stephanie Rankin: Forensic Science Central – Detection Dogs. forensicsciencecentral.co.uk, 2014. [dostęp 2014-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-06)]. (ang.).
  10. a b Hirano Y., Oosawa T., Tonosaki K: Electroencephalographic olfactometry (EEGO) analysis of odour responses in dogs. Department of Veterinary Physiology, Faculty of Agriculture, Gifu University, Japan, December 2000. [dostęp 2014-02-28]. (ang.).
  11. John Church, Hywel Williams: Another sniffer dog for the clinic?. The Lancet, Volume 358, Issue 9285, 15 września 2001. s. 930. [dostęp 2014-02-28]. (ang.).
  12. a b Irit Gazit, Joseph Terkel: Explosives detection by sniffer dogs following strenuous physical activity. Department of Zoology, George S. Wise Faculty of Life Sciences, Tel Aviv University, Israel. [dostęp 2014-03-01]. (ang.).
  13. a b Julio E. Correa: The Dog’s Sense of Smell. Alabama A&M and Auburn Universities, 2011. [dostęp 2014-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-11)]. (ang.).
  14. a b Colorado Forensic Canines. findthelost.org. [dostęp 2014-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-30)]. (ang.).
  15. Grzegorz Wiorowski, Konrad Lubryczyński, pod redakcją Kuby Jałoszyńskiego: Kynologia policyjna. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, 2011 Szczytno. [dostęp 2014-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-10)]. (pol.).
  16. a b Douglas Page: Is Forensic Science Going to the Dogs?. Forensic Magazine, 10 stycznia 2008. [dostęp 2014-03-05]. (ang.).
  17. A Non-Invasive Search Tool to Locate Human Remains, Specializing in Historic and Prehistoric Burials. Institute for Canine Forensics. [dostęp 2014-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-03)]. (ang.).
  18. Ustawa z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz.U. z 2022 r. poz. 1061).
  19. Paweł Janicki: Psy w Wojsku Polskim. psy24.pl. [dostęp 2014-03-06]. (pol.).
  20. a b c Centrum Szkolenia Policji – Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. csp.edu.pl Pion Dydaktyczny. [dostęp 2014-03-05]. (pol.).
  21. a b Witold Nowy: Służba Przewodników Psów Służbowych. Wydział Prewencji KMP Szczecin. [dostęp 2014-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-10)]. (pol.).
  22. Osmology. [dostęp 2014-03-06]. (ang.).
  23. Nigel Allsopp: K9 Cops: Police Dogs of the World. Big Sky Publishing Pty Ltd Australia, 2012. [dostęp 2014-03-06]. (ang.).
  24. Willard M. Oliver, Sam Houston, Paul M. Klenowski, Andy DiMambro: Democratic Reform in Polish Policing. The Police Chief – The Professional Voice of Law Enforcement, 2006. [dostęp 2014-03-06]. (ang.).
  25. a b c d e Marcin Józefowicz: Szkolenie – trening psów lawinowych. topr.pl, 2008. [dostęp 2014-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-09)]. (pol.).
  26. Awaria ciepłownicza w Warszawie. Zginęło 6 policyjnych psów. polsatnews.pl, 21 lutego 2020. [dostęp 2020-03-06].
  27. Były wiernymi towarzyszami w policyjnej służbie. policja.pl, 5 marca 2020. [dostęp 2020-03-06].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Przewodnik psa służbowego, Służba Ochrony Kolei.jpg
Autor: Zalasem1, Licencja: CC BY-SA 3.0
Przewodnik psa służbowego, Służba Ochrony Kolei
USMC-10074.jpg
As a dog handler with 2nd Military Police Battalion, II Marine Expeditionary Force, Headquarters Group, II MEF (FWD), Cpl. Matthew P. Cobb enjoys his job. The Topeka, Kan. native works with his dog, Laika, daily and goes on several operations a week with her. They have formed a close relationship, as Marines often do.
NZ Police Dog.jpg
Autor: 111 Emergency, Licencja: CC BY 2.0
NZ Police Dog
CBP Airport.jpg

U.S. Customs and Border Protection (CBP) female officer with a Working dog sniffing luggage of airport travelers

original caption: A CBP Agriculture Specialist with a member of the “Beagle Brigade” sniffs out possible agricultural contraband.
Dog Nose.jpg
Autor: great_sea, Licencja: CC BY-SA 2.0
Фотография носа собаки
Djibouti Police Academy dedicates K-9 obstacle course - Flickr - US Army Africa (3).jpg
Autor: US Army Africa from Vicenza, Italy, Licencja: CC BY 2.0

A Djibouti National Police dog handler puts a canine through her paces during a dedication ceremony for the new obstacle course training facility Oct. 11.

U.S. Air Force photo by Capt. Jennifer Pearson

Alongside their Djiboutian counterparts, members of the U.S. Army's 418th Civil Affairs Battalion, Company C, and the Army National Guard 2nd Combined Arms Battalion, 137th Infantry Regiment, attended the ceremony for the facility they helped to construct.

Over the past month, teams leveled the surface of the training area, welded fence gates and corner pole braces, and built and placed all the obstacles on the course. Fencing materials for the obstacles were donated by Caddell Construction Company of Djibouti.

According to members of the U.S. military and the Djiboutian Police, this project has been a rewarding mission, mutually beneficial to all participants involved. Team members developed and honed new skills in project management, communications and negotiations. The project also generated a high level of goodwill between U.S. military forces and the Djiboutian police.

“I love working side by side with them,” said Spc. Michelle McGinnis, team project manager. “This project demonstrates the importance of utilizing the Civil Affairs teams in the project process. This mission helped to strengthen the trust and confidence of the Djiboutian police, and with police officers from several countries within Africa.”

Col. Abdillahi Farah, Chief of the Djibouti National Police, expressed his gratitude and appreciation for the efforts by his forces, the U.S. military and the U.S. Embassy, and presented Djibouti Police badges to project members. He singled out project management leaders McGinnis and Sgt. 1st Class Michael Swisher for special recognition.

Mike Lombardo, regional security officer at the U.S. Embassy in Djibouti spoke at the ceremony.

“This is my third African posting and the first time I’ve seen this level of cooperation between such a variety of organizations. Everything seemed to click; we had the right people on the ground at the right time to get this beneficial project completed,” Lombardo said.

Lombardo reiterated that cooperation among all participants resulted in the project being completed in such a timely and proficient manner.

The Djiboutian Police Academy owns nine dogs. The new facility will allow the force to conduct agility training and develop deeper relationship with their K-9 partners. After the ceremony, a trainer gave a short demonstration, putting a police dog through its paces on the course.

Representatives from the police agencies for Sierra Leone, Ghana, Nigeria, Uganda, Somalia, and members of the African Union also attended the dedication ceremony.

To learn more about U.S. Army Africa visit our official website at www.usaraf.army.mil

Official Twitter Feed: www.twitter.com/usarmyafrica

Official YouTube video channel: www.youtube.com/usarmyafrica
Transport psów służbowych.jpg
Autor: Stiopa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Przyczepa do przewozu policyjnych psów służbowych
K-9 Andy.jpg
An U.S. Army military working dog, Louvre, searches among rubble and trash outside a target building, during a joint operation with the Iraqi army and U.S. Soldiers of 5th Squadron, 73rd Cavalry Regiment, 3rd Brigade Combat Team, 82nd Airborne Division, in Rusafa, eastern Baghdad, Iraq, on Feb. 28. The Soldiers are searching for weapons caches and targeted insurgents.