Pies z Castro Laboreiro

Pies z Castro Laboreiro
Ilustracja
Inne nazwyport. cão de Castro Laboreiro
ang. dog of Castro Laboreiro
ang. portuguese cattle dog
ang. portuguese watchdog
Kraj pochodzeniaPortugalia
Wymiary
Wysokość55–60 cm (psy),
52–57 cm (suki)
Masa23–34 kg
Klasyfikacja
FCIGrupa II, sekcja 2,
wzorzec nr 170[1]
UKCGuardian Dog Group
Wzorce rasy

Pies z Castro Laboreiro (port. cão de Castro Laboreiro) – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie górskim, wyhodowana w Portugalii do ochrony zwierząt hodowlanych przed drapieżnikami i złodziejami.

Rys historyczny

Rasa pochodzi z małej portugalskiej wioski o nazwie Castro Laboreiro leżącej na północy kraju i prawdopodobnie jest jedną z najstarszych na Półwyspie Iberyjskim, powstałą z krzyżowania mastifów z lokalnymi psami[2]. Wykorzystywano je jako psy pasterskie, stróżujące i obronne i w takim charakterze użytkuje się je do dziś. Rasa najpopularniejsza jest w środkowej i południowej Portugalii. Występuje dość rzadko, a poza krajem – niemal wcale. Psy te mają zbliżony wygląd do rasy labrador retriever, przez co uważane były mylnie za jej protoplastów.

Klasyfikacja FCI

W klasyfikacji FCI rasa ta została zaliczona do grupy II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, sekcja 2.2 – Molosy typu górskiego[3]. Nie podlega próbom pracy[1].

Charakter i usposobienie

Jest wiernym i posłusznym psem, niezastąpionym obrońcą stad przed drapieżnikami i złodziejami. Pełni funkcje stróżujące. Wyróżnia się specyficznym głosem wzmagającym się od cichego warczenia po ostre, długie szczekanie. Psy tej rasy wymagają zdecydowanego postępowania swojego opiekuna[2].

Wygląd

Cão de Castro Laboreiro to pies w typie mastifa o prostokątnej sylwetce. Jest potężny i silny, często o imponującej szacie. Jego ruch powinien być swobodny, żwawy i energiczny. Pies ma dużą, wąską głowę, dobrze umięśniony tułów, szeroką, głęboką i pojemną klatkę piersiową oraz proste nogi o grubych kościach.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Wzorzec rasy nr 170 (FCI Standard N° 170) (pdf) (pol.), Związek Kynologiczny w Polsce – Zarząd Główny
  2. a b Bruce Fogle: Wielka encyklopedia : Psy [Encyclopedia of the dog]. (tłum.) Marcin Gorazdowski. Warszawa: MUZA SA, 1996, s. 240. ISBN 978-83-7319-815-9.
  3. Systematyka ras według FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce – Zarząd Główny

Bibliografia

  • Eva-Maria Krämer Rasy psów, Oficyna Wydawnicza MULTICO Sp. z o.o., Warszawa 2003
  • David Alderton „Psy”, Wiedza i Życie Warszawa 2006

Media użyte na tej stronie

Cao de castro laboreiro.jpg
Portuguese dog breed. Cão de Castro Laboreiro