Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę
Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę – coroczna sierpniowa piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Z Wrocławia wychodzi 2 sierpnia, by po dziewięciu dniach marszu i pokonaniu ok. 230 km wejść do Częstochowy.
Historia
Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę została powołana w 1981 r. decyzją metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza. Zanim to nastąpiło, pielgrzymkowy nurt przygotowały istniejące już od 1956 r. wspólnoty pielgrzymów wrocławskich. W latach 1977–1980 wielu wrocławian uczestniczyło w pielgrzymce warszawskiej. Formalne polecenie zorganizowania „rekolekcji w drodze” dla wiernych archidiecezji wrocławskiej otrzymał w roku 1980 od metropolity wrocławskiego ks. Stanisław Orzechowski – duszpasterz akademicki ośrodka „Wawrzyny” we Wrocławiu oraz ks. Andrzej Dziełak, duszpasterz akademicki w CODA we Wrocławiu. Tam też były organizowane pierwsze „sztaby pielgrzymkowe”, gromadzące ludzi i potrzebny sprzęt oraz rozprowadzające potrzebne informację do parafii.
Pierwsze pielgrzymki odbywały się w ogromnym trudzie, nie tylko z powodu braku doświadczenia, ale przede wszystkim ze względu na mnożące się – czasem z miesiąca na miesiąc – przepisy i inwigilację przez Służbę Bezpieczeństwa[1].
Dla I Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej wzorem do naśladowania i punktem wyjścia w sprawach natury organizacyjnej były formy i zwyczaje wypracowane na warszawskim szlaku pielgrzymkowym. Stopniowo jednak Wrocław dopracował się własnego stylu i rozwiązań organizacyjnych umożliwiających samodzielne pielgrzymowanie na Jasną Górę.
Przebieg pielgrzymki
Pielgrzymka co roku rozpoczyna się 2 sierpnia. W roku 2010 termin pielgrzymki uległa przesunięciu na 1 sierpnia 2010 ze względu na obchodzony jubileusz 30-lecia istnienia pielgrzymki. Pielgrzymi nocują w namiotach. Miejsca na kwaterach otrzymują tylko chorzy i ludzie starsi.
Większość tras, którymi wędrują pielgrzymi wiedzie poprzez wsie, lasy i polne drogi.
Trasa pielgrzymki to około 230 km. Dzieli się na dziewięć trudnych etapów. Przy jubileuszach pielgrzymka ulega wydłużeniu o jeden etap. Pielgrzymi pokonują następującą trasę każdego roku :
- 2.08.- Wrocław – most Trzebnicki - Psary - Malin - Wisznia Mała - Wysoki Kościół- Machnice-Trzebnica
- 3.08.- Trzebnica - Głuchów Górny- Boleścin- Krakowiany - - Węgrów- Jaksonowice-- Dobrzeń Dobra- Jenkowice- Oleśnica
- 4.08.- Oleśnica - Ligota Wielka - Smolna las- Karwiniec- Miłocice -Lubska-Dębniki-Namysłów
- 5.08.- Namysłów - Siemysłów - Wielołęka - Wierzbica Górna
- 6.08.- Wierzbica Górna - Ligota Wołczyńska - Wołczyn - Smardy Górne - Kluczbork
- 7.08.- Kluczbork - Chocianowice - Stare Olesno - Wojcieszów- Olesno (Św.Anna) - Borki Małe - Borki Wielkie
- 8.08.- Borki Wielkie - Stany - Górki - Wrzosy -Dąbrowa Górna - las za Dąbrową - Nowiny - Bór Zapilski / Czarna Wieś
- 9.08.- Bór Zapilski / Czarna Wieś- Puszczew - Cisie - Blachownia -" Górka Przeprośna" - Łojki - Czestochowa -Gnaszyn Górny - Częstochowa Kawodrza Górna- Częstochowa
- 10.08.- Częstochowa Zacisze - Jasna Góra
Epilogiem pielgrzymki jest co roku jesienna jednodniowa pielgrzymka do Trzebnicy do grobu św. Jadwigi, patronki Dolnego Śląska, mająca też uczcić dzień wyboru papieża Jana Pawła II.
Bibliografia
- Aleksander Radecki, Piesza Pielgrzymka Wrocławska 1981–1989, Mokrzeszyn 1990
- Oficjalna strona pielgrzymki wrocławskiej
Przypisy
- ↑ zob. Aleksander Radecki, Piesza Pielgrzymka Wrocławska 1981–1989, Mokrzeszyn 1990, s. 6
Media użyte na tej stronie
Autor: Kamil Szyszka, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pielgrzymka Wrocławska 2008