Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę – coroczna sierpniowa piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Z Wrocławia wychodzi 2 sierpnia, by po dziewięciu dniach marszu i pokonaniu ok. 230 km wejść do Częstochowy.

Historia

Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę została powołana w 1981 r. decyzją metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza. Zanim to nastąpiło, pielgrzymkowy nurt przygotowały istniejące już od 1956 r. wspólnoty pielgrzymów wrocławskich. W latach 1977–1980 wielu wrocławian uczestniczyło w pielgrzymce warszawskiej. Formalne polecenie zorganizowania „rekolekcji w drodze” dla wiernych archidiecezji wrocławskiej otrzymał w roku 1980 od metropolity wrocławskiego ks. Stanisław Orzechowski – duszpasterz akademicki ośrodka „Wawrzyny” we Wrocławiu oraz ks. Andrzej Dziełak, duszpasterz akademicki w CODA we Wrocławiu. Tam też były organizowane pierwsze „sztaby pielgrzymkowe”, gromadzące ludzi i potrzebny sprzęt oraz rozprowadzające potrzebne informację do parafii.

Pierwsze pielgrzymki odbywały się w ogromnym trudzie, nie tylko z powodu braku doświadczenia, ale przede wszystkim ze względu na mnożące się – czasem z miesiąca na miesiąc – przepisy i inwigilację przez Służbę Bezpieczeństwa[1].

Dla I Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej wzorem do naśladowania i punktem wyjścia w sprawach natury organizacyjnej były formy i zwyczaje wypracowane na warszawskim szlaku pielgrzymkowym. Stopniowo jednak Wrocław dopracował się własnego stylu i rozwiązań organizacyjnych umożliwiających samodzielne pielgrzymowanie na Jasną Górę.

Przebieg pielgrzymki

Pielgrzymka co roku rozpoczyna się 2 sierpnia. W roku 2010 termin pielgrzymki uległa przesunięciu na 1 sierpnia 2010 ze względu na obchodzony jubileusz 30-lecia istnienia pielgrzymki. Pielgrzymi nocują w namiotach. Miejsca na kwaterach otrzymują tylko chorzy i ludzie starsi.

Większość tras, którymi wędrują pielgrzymi wiedzie poprzez wsie, lasy i polne drogi.

Pielgrzymka Wrocławska 2008, fot. Kamil Szyszka

Trasa pielgrzymki to około 230 km. Dzieli się na dziewięć trudnych etapów. Przy jubileuszach pielgrzymka ulega wydłużeniu o jeden etap. Pielgrzymi pokonują następującą trasę każdego roku :

  1. 2.08.- Wrocław – most Trzebnicki - Psary - Malin - Wisznia Mała - Wysoki Kościół- Machnice-Trzebnica
  2. 3.08.- Trzebnica - Głuchów Górny- Boleścin- Krakowiany - - Węgrów- Jaksonowice-- Dobrzeń Dobra- Jenkowice- Oleśnica
  3. 4.08.- Oleśnica - Ligota Wielka - Smolna las- Karwiniec- Miłocice -Lubska-Dębniki-Namysłów
  4. 5.08.- Namysłów - Siemysłów - Wielołęka - Wierzbica Górna
  5. 6.08.- Wierzbica Górna - Ligota Wołczyńska - Wołczyn - Smardy Górne - Kluczbork
  6. 7.08.- Kluczbork - Chocianowice - Stare Olesno - Wojcieszów- Olesno (Św.Anna) - Borki Małe - Borki Wielkie
  7. 8.08.- Borki Wielkie - Stany - Górki - Wrzosy -Dąbrowa Górna - las za Dąbrową - Nowiny - Bór Zapilski / Czarna Wieś
  8. 9.08.- Bór Zapilski / Czarna Wieś- Puszczew - Cisie - Blachownia -" Górka Przeprośna" - Łojki - Czestochowa -Gnaszyn Górny - Częstochowa Kawodrza Górna- Częstochowa
  9. 10.08.- Częstochowa Zacisze - Jasna Góra

Epilogiem pielgrzymki jest co roku jesienna jednodniowa pielgrzymka do Trzebnicy do grobu św. Jadwigi, patronki Dolnego Śląska, mająca też uczcić dzień wyboru papieża Jana Pawła II.

Bibliografia

Przypisy

  1. zob. Aleksander Radecki, Piesza Pielgrzymka Wrocławska 1981–1989, Mokrzeszyn 1990, s. 6

Media użyte na tej stronie

Pielgrzymka wroclawska 2008.JPG
Autor: Kamil Szyszka, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pielgrzymka Wrocławska 2008