Piksel

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny z powiększonym fragmentem i widocznymi na nim pojedynczymi subpikselami
Piksele RGB na matrycy LCD wyświetlającej kolor pomarańczowy (u góry) i niebieski (na dole). Po prawej średnie zbliżenie, po lewej – duże zbliżenie pikseli tworzących te kolory.
Piksele na różnych typach wyświetlaczy
Piksele

Piksel (ang. pixel) – najmniejszy jednolity (przedstawiający konkretny kolor) element obrazu[1] prezentowanego na wyświetlaczach urządzeń cyfrowych lub drukowanego w technice druku punktowego. Nazwa piksel jest zbitką angielskich słów pictures oraz element.

Jeden piksel w odniesieniu do monitorów komputerowych to bardzo mały kwadrat (zwykle w granicach 0,28 mm, co daje 90 ppi), prostokąt lub ewentualnie trójkąt widzialny z odległości użytkowej jako wypełniony jednolitym kolorem. Tryb pracy monitora, a konkretnie jego rozdzielczość, to właśnie liczba pikseli, jakie matryca ma w pionie i poziomie. Przykładowo matryca Full HD, czyli o rozdzielczości 1920 × 1080, ma 1920 pikseli w każdej linii, a linii tych ma 1080. W przypadku wyświetlaczy w smartfonach lub tabletach rozmiar ich pikseli jest wielokrotnie mniejszy ze względu na znacznie mniejszą odległość, z jakiej użytkownicy z nich korzystają. Tutaj wyświetlacze nierzadko osiągają ponad 360 ppi, co jest prawie czterokrotnie większą niż na monitorach komputerowych.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem uzyskiwania kolorów na wyświetlaczu jest korzystanie z mieszania trzech barw podstawowych w systemie RGB, dające obraz kolorowy dzięki syntezie addytywnej. Obraz składa się z bardzo dużej liczby pikseli, których kolory mogą być niezależnie zmieniane. Każdy piksel składa się zwykle z trzech subpikseli, emitujących światło w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim (zdjęcie obok). Odpowiednie sterowanie natężeniem emisji przez składowe subpiksele powoduje powstanie wypadkowego koloru całego piksela. W rezultacie kolorowi białemu odpowiada maksymalna intensywność świecenia wszystkich trzech składowych, kolorowi czarnemu – wszystkie subpiksele wygaszone.

Z istnieniem struktury obrazu złożonej z pikseli wiąże się zjawisko pikselizacji – deformacji obrazu związanej z dyskretyzacją zarejestrowanych informacji, gdy obraz wygląda gładko w pomniejszeniu lub widziany z większej odległości, natomiast w powiększeniu są widoczne poszczególne wiązki pikseli.

Zobacz też

Przypisy

  1. Piksel - Optyczne.pl, www.optyczne.pl.

Media użyte na tej stronie

Liquid Crystal Display Macro Example zoom cropped.jpg
Autor: User:Diliff, User:Ravedave, Licencja: CC BY 2.5
Macro shot of an LCD monitor showing the red, green and blue elements. I USer:Ravedave added the zoom box to the original image: Image:Liquid_Crystal_Display_Macro_Example.jpg
Pixel geometry 01 Pengo.jpg
Autor: Pengo, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pixel geometries.

Clockwise from top left:

  • a standard definition CRT television. "Palsonic" brand. (this image is significantly reduced compared to others)
  • a CRT computer monitor. Diamond View 19" (18" viewable). Model 1995SL.
  • a laptop LCD: Lenovo X61, 12" 1024×768
  • the OLPC XO-1 LCD display. (Test-B2)
Piksel.jpg
Autor: Wikip2011, Licencja: CC BY-SA 3.0
Close-up picture of pixels creating a smiley face on a computer screen.
RGB pixels.jpg
Autor: Stan Zurek, Licencja: CC-BY-SA-3.0
RGB pixels of an LCD television set. On the right - two colours (orange and blue), on the left - close up of the pixels.