Pilot śmigłowca

Pilot śmigłowca
ScenariuszWitold Jarkowski
RysunkiGrzegorz Rosiński
Mirosław Kurzawa
Marek Szyszko
Bogusław Polch
Kraj wydaniaPolska
Językpolski
Data pierwszego wydania1975
WydawcaSport i Turystyka
Tematykaprzygodowa
Tomów10

Pilot śmigłowca – polska seria komiksowa, ukazująca się w latach 1975-1982 nakładem wydawnictwa Sport i Turystyka. Jej scenarzystą był Witold Jarkowski, zaś rysownikami Grzegorz Rosiński (odcinki 1-5), Mirosław Kurzawa (6-8) i Marek Szyszko (9-10)[1]. Stopka redakcyjna w ostatnim numerze wymienia także Bogusława Polcha[1], nie precyzuje jednak jego pracy nad serią. W rzeczywistości Polch narysował jedynie okładkę do albumu „W walce z żywiołem”[2].

Treść

Seria opisywała losy pilota myśliwskiego, porucznika Sławomira Karskiego, który ze względów zdrowotnych musi zrezygnować z pracy za sterami myśliwca na rzecz lotnictwa ratunkowego w śmigłowcu. Latając na śmigłowcach Mi-2 wraz z mechanikiem, plutonowym Kalińskim, bierze udział zarówno w działaniach wojskowych, jak manewry czy zimowe akcje saperskie, oraz cywilnych, jak pomoc powodzianom czy wsparcie działań w trakcie katastrofalnej zimy. W tle historii przewija się wątek romantyczny – związek por. Karskiego z dziennikarką Barbarą Tarnicką. Ostatecznie jego wybranką zostaje jednak Hanna, siostra Kalińskiego[3].

Treści propagandowe

Scenariusz ma silny wydźwięk edukacyjno-propagandowy. Bohaterowie prezentują wzorcowe postawy (zamiłowanie do sportu, zdrowy tryb życia, wzorowa postawa obywatelska); zdarza się też, że wygłaszają sztucznie brzmiące formułki edukacyjne (np. plut. Kaliński na temat pożaru lasu)[4].

Komiksowi towarzyszyły w każdym odcinku artykuły informacyjno-propagandowe, prezentujące śmigłowce i przemysł lotniczy, propagujące uprawianie judo, wskazujące niebezpieczeństwa uzależnienia od nikotyny itp. W każdym numerze pojawiał się także odcinek historii działań zbrojnych polskiego lotnictwa sformowanego w ZSRR[4].

Albumy

  1. Na ratunek (1975)
  2. Egzamin (1975)
  3. Zejście z trasy (1976)
  4. W śnieżnych zamieciach (1976)
  5. Dramatyczne chwile (1977)
  6. W walce z żywiołem (1978)
  7. Desant (1981)
  8. Niefortunny skok (1982)
  9. Cele dla myśliwców (1982)
  10. Kraksa (1982)

Wydania

Pierwsze wydania pierwszych trzech numerów serii wydrukowane zostały w większym formacie niż pozostałe. Drugie wydanie miało format jednolity.

Przypisy

  1. a b Stopka redakcyjna na III stronie okładki odcinka pt. „Kraksa”
  2. Bartek „godai” Biedrzycki: Rysownik śmigłowca. GniazdoŚwiatów.net, 2012-02-28. [dostęp 2012-02-28].
  3. Pilot śmigłowca – opis serii. Archiwum Wak.net.pl. [dostęp 2012-02-28].
  4. a b „Pilot śmigłowca" - czyli komiks w służbie propagandy Wojska Polskiego. W: Robert Dmowski: Dzieje Wojsko Edukacja. Księga Jubileuszowa Profesora Henryka Hermanna w 70 rocznicę urodzin. Warszawa - Siedlce: Wyd. Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Instytut Historii Akademii Podlaskiej, 2010, s. 669-684.

Linki zewnętrzne