Pink Triangle Park

Element instalacji upamiętniającej w Pink Triangle Park z widocznym różowym trójkątem
Słupy-pomniki w Pink Triangle Park

Pink Triangle Park (ang. Park Różowego Trójkąta) – trójkątny, mały park położony w dzielnicy Castro w San Francisco w Kalifornii. Park ma niespełna 370 m² i wychodzi na Market Street, a z drugiej strony na 17th Street. Park znajduje się bezpośrednio nad stacją metra Muni Castro Street, naprzeciwko Harvey Milk Plaza.

Jest to pierwsze stałe, wolnostojące miejsce upamiętnienia w Stanach Zjednoczonych poświęcone tysiącom prześladowanych homoseksualistów w nazistowskich Niemczech podczas II wojny światowej[1].

Piętnaście trójkątnych granitowych „pylonów” lub kolumn[2] (zaprojektowanych przez artystów Roberta Bruce’a i Susan Martin[3]) jest poświęconych dziesiątkom tysięcy homoseksualnych mężczyzn, którzy zginęli podczas nazistowskiego reżimu Hitlera i nie tylko. Każda kolumna reprezentuje 1000 wówczas osadzonych[4]. W centrum parku znajduje się osobny trójkąt wypełniony skałami, który zawiera różowe kryształki, symbolizujące miłość, uzdrowienie i dumę. Odwiedzających zachęca się do wzięcia kryształu na pamiątkę[2].

Plan Pink Triangle Park z zaznaczonym miejscem upamiętnienia.

Motyw trójkąta ma przypominać czasy, gdy naziści zmuszali homoseksualnych mężczyzn do noszenia na ubraniach różowych trójkątów w celu ich identyfikacji i publicznego zawstydzenia[5][6].

Pink Triangle Park został otwarty w Dzień Praw Człowieka ONZ 10 grudnia 2001 r. przez Stowarzyszenie Promocji Doliny Eureka (ang. Eureka Valley Promotion Association)[2]. Według organizacji non-profit, która utrzymuje tę przestrzeń, Pink Triangle Park służy jako „fizyczne przypomnienie tego, jak prześladowanie jakiejkolwiek osoby lub jednej grupy ludzi szkodzi całej ludzkości”[4].

Castro funkcjonuje jako dzielnica LGBT dla społeczności San Francisco i Bay Areas, a także jako cel turystyczny we współczesnej historii LGBT.

Przypisy

  1. Miasta z różowym trójkątem : kilka uwag o pomnikach homoseksualnych ofiar nazistowskich represji, [w:] Marta Świetlik, Identyfikacje Zagłady : szkice historyczne i praktyki kulturowe, Kraków: AT Wydawnictwo, 2017, ISBN 978-83-63910-77-8, OCLC 1014093402 [dostęp 2020-08-29].
  2. a b c Pink Triangle Park | the project of the Eureka Valley Foundation [dostęp 2020-08-29] (ang.).
  3. Vision of the Artists | Pink Triangle Park [dostęp 2020-08-29] (ang.).
  4. a b Rehab Planned for Pink Triangle Park, The Bay Area Reporter / B.A.R. Inc. [dostęp 2020-08-29] (ang.).
  5. Oznaczanie trójkątem / Oznaczenia więźniów / Historia / Auschwitz-Birkenau, auschwitz.org [dostęp 2020-08-29].
  6. Różowe trójkąty / Obyczaje / dwutygodnik.com, www.dwutygodnik.com [dostęp 2020-08-29] (pol.).

Media użyte na tej stronie

The Castro, San Francisco (2013) - 03.JPG
Autor: Another Believer, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Castro, San Francisco, California, United States (2013)
Pink Triangle Park.svg
The plan of Pink Triangle Park and Memorial, San Francisco
Pink Triangle Park and Memorial.jpg
Autor: Ryan Gessner, Licencja: CC BY-SA 2.0
Pink Triangle Park and Memorial, San Francisco