Piotr Jurek

Piotr Jurek
Państwo działania

Polska Polska

Data i miejsce urodzenia

1951
Szczawno-Zdrój

doktor habilitowany nauk prawnych
Specjalność: historia państwa i prawa polskiego
Alma Mater

Uniwersytet Wrocławski

Doktorat

1982 – prawo
Uniwersytet Wrocławski

Habilitacja

1994 – prawo
Uniwersytet Wrocławski

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Wrocławski

Okres zatrudn.

od 1973

Piotr Jurek (ur. 1951 r. w Szczawnie-Zdroju[1]) – polski prawnik, specjalizujący się w historii państwa i prawa polskiego; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim i Państwowymi Wyższymi Szkołami Zawodowymi w Legnicy i Wałbrzychu[2]. Trzeci rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Życiorys

Urodził się w 1951 roku w Szczawnie-Zdroju, gdzie ukończył szkołę podstawową, a następnie II Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu. Po pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym podjął studia dzienne na kierunku prawo na Uniwersytet Wrocławski[1]. Ukończył je w 1973 roku zdobyciem tytułu zawodowego magistra[2]. Bezpośrednio potem rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną na swojej macierzystej uczelni na stanowisku asystenta, potem adiunkta, a obecnie profesora nadzwyczajnego. W 1982 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie pracy pt. Landfrydy śląskie[1] napisanej pod kierunkiem Kazimierza Orzechowskiego[3]. W 1994 roku Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa o specjalności historia prawa na podstawie rozprawy nt. Funkcjonowanie śląskich zgromadzeń stanowych na przykładzie 1715 roku[4]. W uczelni wrocławskiej jest pracownikiem Zakładu Historii Państwa i Prawa Polskiego w Instytut Historii Państwa i Prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii[5]. Ponadto w latach 1999–2001 pełnił funkcje prodziekana Wydziału Prawa i Administracji odpowiadając za kierunek administracja[1].

Z wyższym szkolnictwem zawodowym związany jest od 1998 roku. Początkowo pracował w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, a od 1 października 2009 roku jest pracownikiem Instytutu Społeczno-Prawnego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu[1]. W 2016 roku został wybrany na stanowisko rektora tej uczelni[6].

Dorobek naukowy

Zainteresowania naukowe Piotra Jurka oscylują wokół zagadnień historii ustroju i prawa polskiego, dziejów ustroju i prawa na Śląsku, podziałów administracyjno-terytorialnych, praw mniejszości narodowych. Interesuje się także parlamentaryzmem oraz dziejami i ustrojem samorządu terytorialnego. Jest znawcą komparatystyki i prawoznawstwa wraz z korzeniami i ewolucją instytucji ustrojowych i prawnych oraz ich współczesnym definiowaniem. Jest autorem sześciu monografii naukowych, kilkunastu prac zbiorowych oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych, głównie z zakresu z historii ustroju i prawa polskiego[5].

Życie prywatne

Jest żonaty, ojciec dwóch dorosłych synów, doczekał się też trzech wnuków i dwóch wnuczek. Czas wolny spędza aktywnie – w górach (narty, rower), a także w kajaku[1].

Przypisy

  1. a b c d e f Nowy rektor, artykuł na stronie PWSZ w Wałbrzychu [on-line [dostęp: 11.10.2016]
  2. a b Dr hab. Piotr Jurek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2016-10-12].
  3. Uniwersytet Wrocławski. Wydział Prawa i Administracji; Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii. Wykaz doktoratów z lat 1945–2010. uni.wroc.pl. [dostęp 2018-09-24].
  4. Funkcjonowanie śląskich zgromadzeń stanowych na przykładzie 1715 roku w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2016-10-11].
  5. a b Informacje na stronie WPAiE UWr [on-line] [dostęp: 11.10.2016]
  6. Władze PWSZ Wałbrzych w kadencji 2016–2020 [on-line] [dostęp: 11.10.2016]

Linki zewnętrzne

Poprzednik
Elżbieta Lonc
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu
od 2016
Następca
nadal sprawuje urząd

Media użyte na tej stronie