Piotr Konieczka

Piotr Konieczka
kapral kapral
Data i miejsce urodzenia

29 kwietnia 1901
Czarże

Data i miejsce śmierci

1 września 1939
Jeziorki

Przebieg służby
Lata służby

od 1939

Główne wojny i bitwy

prowokacja w Jeziorkach

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Piotr Konieczka (ur. 29 kwietnia 1901 w Czarżu, zginął 1 września 1939 w Jeziorkach[1]) – kapral[1] Wojska Polskiego, pierwsza polska ofiara II wojny światowej[2].

Życiorys

Urodził się na Pomorzu. Wraz z rodziną (żona Helena, synowie Zygfryd i Roman) przeniósł się do Wielkopolski, gdzie kupił trzyhektarowe gospodarstwo w Brodnej[1]. Wiosną 1939 został zmobilizowany[1]. W połowie sierpnia 1939 Niemcy zamknęli granicę. Według relacji Marka Fijałkowskiego, historyka i kustosza Muzeum Okręgowego w Pile, 31 sierpnia Konieczka był na ostatniej przepustce w domu[3]. W nocy z 31 sierpnia na 1 września pełnił służbę w plutonie wzmocnienia Komisariatu Straży Granicznej w Kaczorach na podległym mu posterunku granicznym w Jeziorkach[1], położonym przy drodze Piła-Bydgoszcz. Po godzinie 1:00 w nocy placówka ta została zaatakowana przez niemiecką grupę dywersyjną (piąta kolumna)[1]. Po krótkiej walce większość obrońców wycofała się; na miejscu pozostał jedynie kapral Konieczka obsługujący karabin maszynowy[1], którym osłaniał odwrót reszty załogi. W trakcie wymiany ognia, ok. godziny 1:40, żołnierz został ranny i wkrótce potem został zatłuczony kolbami[1]. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Śmiłowie[4].

Według badań historyka dr. Zenona Szymankiewicza Konieczka był pierwszą ofiarą wojny na terenie Wielkopolski, a prawdopodobne jest, że w ogóle w całym kraju[5].

Piotra Konieczkę upamiętnia ufundowany przez wójta gminy Kaczory obelisk w Jeziorkach[1], odsłonięty w 2009[6] na prywatnym gruncie i przesunięty następnie do centrum wsi, obok Wiejskiego Domu Kultury. W miejscu dawnego posterunku stoi krzyż z pamiątkową tablicą. Od 2014 wzdłuż dawnej granicy polsko-niemieckiej, m.in. w rejonie niemieckich umocnień (schronów) “Przedmościa Piła” organizowany jest Rajd Graniczny, rozpoczynający się apelem poległych i poświęcony pamięci kpr. Konieczki. Miał on zostać także patronem szkoły podstawowej w Śmiłowie, nazwanej ostatecznie imieniem Straży Granicznej II Rzeczypospolitej. Ponadto jego postać znajduje się na muralu w Kaczorach.

14 września 2010 roku z inicjatywy wojewody wielkopolskiego Piotra Florka został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[7].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

PL Epolet kpr 25.svg
Naramiennik kaprala Wojska Polskiego (1925-39).