2010–2011 Polska U-206(0)
2010–2012 Polska U-213(0)
W sumie:14(0)
  1. Aktualne na: 29 maja 2022.

Piotr Malarczyk (ur. 1 sierpnia 1991 w Kielcach) – polski piłkarz grający na pozycji obrońcy w klubie Korona Kielce.

Piotr Malarczyk w przeszłości trenował biegi na krótkich dystansach i skok w dal. Do treningów piłkarskich namówił go ojciec, który niegdyś również grał w piłkę nożną[1].

W sezonie 2007/2008 Malarczyk występował w trzeciej drużynie Korony. Latem 2008 roku wraz z kolegami z zespołu został mistrzem Polski juniorów[2]. Następnie został włączony do drugiego składu kielczan. W jego barwach zadebiutował 31 października 2008 roku w spotkaniu III ligi z LKS Nieciecza. Korona pokonała rywali 1:0, jednak w wyniku gry nieuprawnionych zawodników (Piotr Gawęcki oraz Tomasz Nowak) wynik został zweryfikowany jako walkower dla drużyny przeciwnej[3]. Od tamtego momentu Malarczyk był podstawowym zawodnikiem, nie bał się brać udziału w akcjach ofensywnych, stwarzał zagrożenie przy stałych fragmentach gry, robił systematyczne postępy[4]. Łącznie w sezonie 2008/2009 wystąpił w 14 meczach w których zdobył dwa gole[5]. Wraz z drużyną wygrał rozgrywki III ligi małopolsko-świętokrzyskiej[6].

Przed sezonem 2009/10 Malarczyk został włączony do pierwszego składu Korony[7]. 25 sierpnia zadebiutował w jej barwach, kiedy to przez 72. minuty wystąpił w wygranym 1:0 wyjazdowym spotkaniu pucharu Polski z Ruchem Radzionków[8]. W wyniku kontuzji Jacka Markiewicza[9], 30 października Malarczyk po raz pierwszy wystąpił w Ekstraklasie w spotkaniu z krakowską Wisłą. Już na początku dwukrotnie znalazł się w sytuacjach bramkowych, po których mógł pokonać bramkarza gości, Ilie Cebanu. Jego uderzenie głową najpierw minęło bramkę Wisły, a niedługo później trafiło w poprzeczkę. Młody piłkarz w 77. minucie został ukarany drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną[10]. Korona, która mecz kończyła w dziewiątkę (czerwoną kartką został ukarany już na początku spotkania Nikola Mijailović) uległa ostatecznie zespołowi Białej Gwiazdy 2:3. Pomimo przedwczesnego opuszczenia murawy, występ Malarczyka został odebrany bardzo dobrze – obok Jacka Kiełba był najlepszym zawodnikiem na boisku[11].

Do końca rundy jesiennej Malarczyk wystąpił jeszcze w pięciu innych meczach. Pomimo braku doświadczenia radził sobie w nich dobrze. W swoich poczynaniach wykazywał duży spokój i opanowanie[12]. 10 grudnia przedłużył kontrakt z Koroną o pięć lat[13], lecz wiosną nie zagrał w żadnym pojedynku Ekstraklasy, regularnie występował za to w spotkaniach Młodej Ekstraklasy. Kolejne mecze w Koronie zaliczył jesienią sezonu 2010/2011, kiedy kontuzji doznał Hernâni – wystąpił m.in. w spotkaniu przeciwko Lechii Gdańsk, w którym zaprezentował się z dobrej strony[14].

9 listopada 2009 roku Malarczyk został dodatkowo powołany do reprezentacji Polski U-19 na zgrupowanie odbywające się w Ciechanowie[15]. W jego ramach młodzi piłkarze wyjechali na towarzyski turniej rozgrywany we Francji. W pierwszym meczu z gospodarzami imprezy (0:1), Malarczyk wyszedł w podstawowym składzie polskiej młodzieżówki i tym samym zadebiutował w barwach narodowych[16]. 13 listopada w spotkaniu ze Szwajcarią (1:1) po raz drugi wystąpił w reprezentacji U-19[17]. Dwa dni później zagrał w pojedynku przeciwko Grecji (0:1)[18].

W grudniu 2009 roku Malarczyk został powołany na konsultację szkoleniową, a w styczniu na towarzyski turniej La Manga 2010[19]. Trener Korony Marcin Sasal zadecydował jednak, że piłkarz nie weźmie w nim udziału, gdyż będzie musiał przygotowywać się wraz z drużyną klubową do rundy wiosennej[20]. W lutym 2010 zawodnik został desygnowany przez Andrzeja Zamilskiego do reprezentacji U-21 na mecz z Holandią, w którym nie wystąpił[21]. W marcu dostał kolejne powołanie do kadry U-19, tym razem na dwumecz z Irlandią. Wystąpił tylko w pierwszym spotkaniu, rozegranym 6 kwietnia w Dublinie[22].

W kwietniu 2010 roku Malarczyk został desygnowany do kadry U-19 na pojedynki eliminacji mistrzostw Europy[23]. W ramach kwalifikacji wystąpił w wygranym 1:0 spotkaniu ze Słowacją[24]. 9 czerwca zadebiutował w reprezentacji U-21 w przegranym 0:1 meczu z Luksemburgiem, grając w nim przez pełne 90 minut[25]. W sierpniu Stefan Majewski powołał Malarczyka na towarzyskie mecze kadry U-20. Piłkarz wystąpił w spotkaniach z Uzbekistanem (1:1)[26] i Włochami (1:0)[27]. W październiku zagrał z kolei w pojedynku przeciwko reprezentacji Niemiec[28].

Kolejny mecz w reprezentacji U-20 rozegrał 17 listopada 2010 roku, występując przez pełne 90 minut w wygranym 3:2 pojedynku ze Szwajcarią[29]. W 2011 zagrał w spotkaniach z Niemcami (1:1)[30] i ponownie Szwajcarią (0:3)[31].