Piotr Pszczółkowski

Piotr Pszczółkowski
Ilustracja
Wojciech Hermeliński i Piotr Pszczółkowski (2015)
Data i miejsce urodzenia

23 sierpnia 1970
Łódź

Zawód, zajęcie

prawnik

Alma Mater

Uniwersytet Łódzki

Stanowisko

poseł na Sejm VIII kadencji (2015), sędzia Trybunału Konstytucyjnego (od 2015)

Piotr Leszek Pszczółkowski (ur. 23 sierpnia 1970 w Łodzi[1]) – polski prawnik, adwokat, w 2015 poseł na Sejm VIII kadencji, od 2015 sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Życiorys

Ukończył w 1994 studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W 1998 po odbyciu aplikacji złożył egzamin adwokacki, w 1999 rozpoczął prowadzenie praktyki w zawodzie adwokata. W strukturach samorządu zawodowego powoływany na członka sądu dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Łodzi i zastępcę rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi[1].

Po katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku został pełnomocnikiem części osób wykonujących prawa pokrzywdzonych (niektórych przedstawicieli rodzin około 20 ofiar)[1] w tym Jarosława Kaczyńskiego[2]. Uczestniczył również w tzw. konferencjach smoleńskich[1]. Dwukrotnie w trakcie VII kadencji Sejmu zgłaszany przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości na członka Trybunału Stanu, nie został jednak wybrany na tę funkcję[3].

W wyborach parlamentarnych w 2015 wystartował do Sejmu z listy PiS w okręgu łódzkim, otrzymując 9382 głosy i uzyskując mandat posła VIII kadencji[4].

1 grudnia 2015 sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę – wysuniętą przez Prawo i Sprawiedliwość – na sędziego Trybunału Konstytucyjnego[5][6]. Następnego dnia Sejm głównie głosami posłów PiS wybrał go na sędziego TK[7], określając w uchwale początek jego kadencji na dzień 3 grudnia 2015[8] (na to samo miejsce w Trybunale Konstytucyjnym Sejm VII kadencji wcześniej wybrał Bronisława Sitka[9], Sejm VIII kadencji podjął uchwałą „w sprawie stwierdzenia braku mocy prawnej” uchwały o wyborze Bronisława Sitka[10], a Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 3 grudnia 2015 orzekł o niezgodności z Konstytucją RP przepisu ustawy dopuszczającego wybór przez Sejm VII kadencji dwóch sędziów w miejsce sędziów kończących kadencje w trakcie Sejmu VIII kadencji[11]). Tego samego dnia wygasł jego mandat poselski[12]. 3 grudnia 2015 prezydent Andrzej Duda odebrał od niego ślubowanie[13]. 12 stycznia 2016 dopuszczony do orzekania przez prezesa TK[14].

W październiku 2020 był jednym z dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy zgłosili zdania odrębne do orzeczenia TK, w którym ten uznał za niezgodną z Konstytucją RP dopuszczalność wykonywania aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu[15]. W październiku 2021 jako jeden z dwóch członków TK (drugim sędzią był Jarosław Wyrembak) zgłosił zdanie odrębne do orzeczenia, w którym TK uznał wybrane przepisy traktatu o Unii Europejskiej za niezgodne z Konstytucją RP[16].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Coat of arms of Poland-official3.png
Godło Rzeczypospolitej Polskiej
Herb Polski.svg
Uproszczony obraz godła Polski; oficjalne godło: Coat of arms of Poland-official.png
Piotr Pszczółkowski Wręczenie zaświadczeń o wyborze 2015.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Poseł Piotr Pszczółkowski podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze nowo wybranym posłom w Sali Kolumnowej Sejmu