Piotr Wu Anbang

Święty
Piotr Wu Anbang

武安邦伯鐸
męczennik
tercjarz
Data i miejsce urodzeniaok. 1860
Taiyuan, Chiny
Data i miejsce śmierci9 lipca 1900
Taiyuan, Chiny
Czczony przezKościół katolicki
Beatyfikacja24 listopada 1946
przez Piusa XII
Kanonizacja1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)

Piotr Wu Anbang OFS (chiń. 武安邦伯鐸) (ur. ok. 1860 r. w Taiyuan, w Chinach – zm. 9 lipca 1900 r. tamże) – tercjarz franciszkański[1], męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys

Piotr Wu Anbang pochodził z rodziny katolickiej od wielu pokoleń. Jego ojcem był Wu Gende. Początkowo Piotr Wu Anbang zamierzał zostać księdzem. Zamiast tego zaczął służyć w katedrze w Taiyuan. Nigdy nie stracił pragnienia nauki, a nawet pisał wiersze. Porządkował i kopiował dokumenty dla biskupa Ai i służył jako katechista.

28 czerwca 1900 r. w czasie prześladowań biskup wysłał go razem z drugim służącym, żeby zanieśli pieniądze dla księży uciekających do wsi Changgou. W drodze spotkali żołnierzy, którzy ich zatrzymali, zabrali pieniądze i próbowali zmusić do wyrzeczenia się wiary. Ponieważ odmówili, żołnierze zaczęli ich bić, ale później złagodnieli i obiecali ich wypuścić jeśli obiecają, że nigdy więcej nie będą służyć cudzoziemcom. Po przedyskutowaniu tej propozycji doszli do wniosku, że nie oznacza to wyrzeczenia się wiary i obiecali porzucić swoją pracę. Zostali uwolnieni. Po powrocie do katedry pozostali w środku. Zarządca prowincji Shanxi Yuxian nienawidził chrześcijan. Z jego polecenia biskup Grzegorz Grassi został aresztowany razem z 2 innymi biskupami (Franciszek Fogolla, Eliasz Facchini), 3 księżmi, 7 zakonnicami, 7 seminarzystami, 10 świeckimi pomocnikami misji i kilkoma wdowami. Aresztowano również protestanckich duchownych razem z ich rodzinami. Wśród aresztowanych znalazł Piotr Wu Anbang. Został stracony razem z biskupem i innymi katolikami z rozkazu gubernatora Shanxi 9 lipca 1900 r. W tym dniu zabito łącznie 26 męczenników. W styczniu 1901 r. nowy zarządca prowincji urządził ich uroczysty pogrzeb.

Dzień wspomnienia

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny

Beatyfikowany 24 listopada 1946 r. przez Piusa XII w grupie Grzegorz Grassi i 28 Towarzyszy. Kanonizowani w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Przypisy

  1. Lázaro Iriarte OFMCap, Józef Salezy Kafel OFMCap, Andrzej Józef Zębik OFMCap, Krystyna Kuklińska OSC: Historia franciszkanizmu. Kraków: Bracia Mniejsi Kapucyni, 1998, s. 569. ISBN 83-910410-0-X.

Bibliografia

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 36.

Media użyte na tej stronie