Piotrowice (województwo zachodniopomorskie)

Piotrowice
wieś
Państwo Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiatkołobrzeski
GminaDygowo
Liczba ludności (2011)212
Strefa numeracyjna94
Tablice rejestracyjneZKL
SIMC0306101
Położenie na mapie gminy Dygowo
Mapa konturowa gminy Dygowo, na dole znajduje się punkt z opisem „Piotrowice”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Piotrowice”
Położenie na mapie powiatu kołobrzeskiego
Mapa konturowa powiatu kołobrzeskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Piotrowice”
Ziemia54°05′32″N 15°46′17″E/54,092222 15,771389
Strona internetowa

Piotrowice (do 1945 niem. Peterfitz) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Dygowo.

Według danych z 1 stycznia 2011 r. wieś miała 212 mieszkańców[1].

Historia

Piotrowice (z niem. Peterfitz) to miejscowość o metryce średniowiecznej wzmiankowana po raz pierwszy w 1319. Należała wtedy do Hibertusa Glanzenapa, który sprzedał ją dziekanowi Kołobrzeskiej Kapituły Kolegiackiej Ludwicusowi de Wida, a ten z kolei wymienił w 1330 na część Czernina należącą do Wulfa Schmelingka. W czasach późniejszych do II poł. XIX wieku Piotrowice miały wspólnych właścicieli z Kłopotowem. W 1892 Piotrowice, już bez Kłopotowa, należały do Ernsta Otto. Na początku XX wieku wsią władali członkowie rodu Braun, zaś w 1939 Fritz von Sydow.

W 1913 roku w Piotrowicach znaleziono w naczyniu złoty naszyjnik z VI wieku n.e., ważący 1883 g, zdobiony odciskami półksiężycowego stempelka. Po wykupieniu go za 450 marek przez miasto Kołobrzeg z rąk prywatnych, tylko raz znalazł się w muzeum, później przechowywany był w kasie pancernej miasta (pokazywano zaś jego wierną kopię z pozłacanego srebra). Od 1999 naszyjnik znajduje się w Muzeum Pomorza (Pommersches Landesmuseum) w Greifswaldzie, stanowiąc istotny element tamtejszej ekspozycji stałej.

Zabytki

  • chałupa ryglowana z 1. połowy XIX w.
  • Dawny dwór z zabudowaniami gospodarczymi z drugiej poł. XIX w. Budynek wzniesiono na rzucie prostokąta, całkowicie podpiwniczony, nakryty niskim dwuspadowym dachem. Przy wschodniej ścianie szczytowej – przerobiony z ryzalitu pięcioboczny ganek o konstrukcji ryglowej. Wnętrze dwutraktowe, częściowo z korytarzem, od strony wschodniej trzytraktowe. Wyposażenie architektoniczne stanowią gzymsy podokienne i kordonowe, elementy artykulacji pseudoryzalitu oraz widoczna konstrukcja ryglowa ganku przy ścianie wschodniej
  • Park dworski o powierzchni 1ha z II połowy XIX w. to przede wszystkim skupienie buków zwyczajnych o fizjonomii lasu bukowego. W obrębie parku zarejestrowano obecność bluszczu zwyczajnego, śnieżyczki, przebiśniegu. Park nie przedstawia szczególnej wartości przyrodniczej.
  • W promieniu 2 km na północ od północnego skraju zabudowań wsi Piotrowice i 0,7 km na południowy zachód od wsi Pyszka, na lewym brzegu Parsęty, znajduje się osada z okresu średniowiecza, datowana na IX–X wiek

Przypisy

  1. Rozwój ludności wg wsi w gminie. W: Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. Urząd Gminy Dygowo, 2011-02-28. [dostęp 2012-06-21].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

West Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.65 N
  • S: 52.58 N
  • W: 13.95 E
  • E: 17.10 E
Powiat kołobrzeski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu kołobrzeskiego, Polska
Dygowo (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Dygowo, Polska