Piramidion

Piramidion z brązu, pokryty złotem na obelisku z Luksoru (Paryż)
Piramidion z wapienia z Dahszur
Piramidion z granitu, pochodzący z Piramidy Czarnej (Muzeum Kairskie)

Piramidion – kamień wieńczący szczyt piramidy lub obelisku.

W starożytnym Egipcie piramidion symbolizował prawzgórze benben, na którym, zgodnie z heliopolitańskim systemem kosmogoniczno-religijnym, objawił się pierwszy bóg – stwórca Atum-Ra. Kamień benben miał formę ostrosłupa, więc na jego cześć wznoszono piramidy o takim właśnie kształcie, będące jego powiększeniem.

W istocie piramidion był miniaturą piramidy właściwej z zachowaniem tych samych proporcji. W Starym Państwie był zwykle tworzony z granitu, diorytu lub wapienia i pokrywany złotem lub elektronem. W Średnim Państwie i przy końcu ery piramid był zwykle granitowy i pokryty inskrypcjami składającymi się z tekstów i symboli.

Piramidiony pojawiły się wraz z powstaniem „prawdziwych” piramid w kształcie ostrosłupa, z których pierwszą była Czerwona Piramida egipskiego władcy Snofru z IV dynastii. Piramidion tej piramidy był zbudowany z białego wapienia z Tura, mierzył około 0,75 m i nie zawierał żadnych napisów czy obrazków. Został odnaleziony w kawałkach i na ich podstawie zrekonstruowany. Obecnie stoi przy wschodnim brzegu Czerwonej Piramidy. Odnaleziono także piramidiony z kompleksów innych władców z tej dynastii: Chufu (Cheopsa) i Menkaure (Mykerinosa). Również zdobiły one piramidy władców z V, VI i późniejszych dynastii, przy czym wraz z pojawieniem się piramid królowych (zamiast wcześniejszych mastab) pojawiły się także piramidiony na ich szczytach, a następnie pojawiły się one na grobach prywatnych należących do wysokich dostojników i możnowładców.

Obecnie najbogatszą kolekcję piramidionów posiada Muzeum Egipskie w Kairze.

Bibliografia

  • Lipińska J., Marciniak M. – „Mitologia Starożytnego Egiptu”, Oficyna Wydawnicza Auriga,Warszawa 2006, s. 16, ISBN 83-922635-5-3
  • Andrzej Niwiński, Bóstwa, kulty i rytuały starożytnego Egiptu, Warszawa: Świat Książki, 2004, s. 165, ISBN 83-7391-201-0, OCLC 830543891.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Paris Concorde obélisque 1.jpg
L'obélisque de la Place de la Concorde à Paris, avec son sommet doré: le pyramidion.
Red Pyramid Pyramidion.jpg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
The restored pyramidion belonging to the Red Pyramid of Pharaoh Snoferu, at Dahshur, is now on permanent open air display beside the pyramid it was apparently intended to surmount.
Cairo museum 8.jpg
Autor: Leon petrosyan, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cairo museum