Piramidy w Gizie
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO | |
Piramidy w Gizie | |
Państwo | |
---|---|
Typ | kulturowy |
Spełniane kryterium | I, III, VI |
Numer ref. | |
Region[b] | Kraje arabskie |
Historia wpisania na listę | |
Wpisanie na listę | |
Piramidy w Gizie – zespół historycznych budowli obejmujący dwie największe piramidy zbudowane w starożytnym Egipcie (piramidę Cheopsa i piramidę Chefrena) oraz mniejszą piramidę Mykerinosa i towarzyszące im obiekty.
Opis
Wszystkie mają kształt ostrosłupa o podstawie kwadratu. Największą z nich jest piramida Cheopsa (w starożytności znana jako „Horyzont Cheopsa”) – jeden z siedmiu cudów świata z podstawą o boku 230 m i o wysokości 147 m[1]. Piramida Chefrena („Wielki jest Chefren”[2]) osiąga wysokość 137 m, piramida Mykerinosa („Boski jest Mykerinos”[2]) ma tylko 65 metrów wysokości. Wokół tych piramid pobudowano szereg mniejszych, przeznaczonych na grobowce królowych i dostojników państwowych.
Piramida Chefrena wyróżnia się dzięki stojącej obok niej (przy dolnej świątyni grobowej) monumentalnej rzeźbie Sfinksa. Wyrzeźbiony w olbrzymim bloku skalnym, ma ciało lwa i głowę faraona osłoniętą szeroką chustą nemes. Długość monumentu wynosi 73 m, a wysokość 20 m[3]. Jest to pierwsza monumentalna rzeźba w sztuce egipskiej. We wnętrzu dolnej świątyni grobowej odnaleziono posąg Chefrena wykonany z ciemnego diorytu i przedstawiający faraona na tronie, którego nogi wyrzeźbiono jako figury lwa, a sam tron ozdobiono reliefem przedstawiającym heraldyczny emblemat Sema-taui, symbolizujący połączenie obu krajów – Górnego i Dolnego Egiptu. Głowę Chefrena obejmują skrzydła Horusa chroniącego władcę. Rzeźba znajduje się w Muzeum w Kairze.
Najbardziej oryginalny wystrój wnętrz zachował się w piramidzie Mykerinosa. Zachowane w dolnej świątyni rzeźby przedstawiają króla wraz z boginią Hathor z krowimi rogami obejmującymi tarczę słoneczną i z uosobieniem jednego z nomów egipskich. Triady Mykerinosa to najstarsze zachowane w Egipcie kompozycje trzech postaci. W grobowcu znaleziono także posąg Mykerinosa z jego małżonką, wyróżniający się nietypowym jak na kanon egipski przedstawieniem postaci. Artysta nie tylko zrównał wzrostem króla i królową, ale ukazał też zażyłość pomiędzy małżonkami poprzez gest królowej obejmującej króla prawą ręką. Ponadto obydwie postaci ukazane są w lekkim wykroku, czyli w postawie zastrzeżonej dla posągów mężczyzn. Rzeźba ta znajduje się w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie.
Cały zespół grobowy wybudowano z różnego rodzaju kamienia. Dziedzińce wyłożono czarnym bazaltem, kolumny i filary wykonano z czerwonego granitu, ściany odznaczały się bielą użytych do budowy wapieni i alabastru. Wnętrze pokryte było wykutymi w kamieniu licznymi inskrypcjami. Do wejść grobowców, umieszczonych po wschodniej stronie budowli, prowadziły długie rampy w kierunku Nilu. Zakończenie rampy stanowi budowla w kształcie świątyni – umieszczona na granicy pól uprawnych, odgrywała rolę przystani dla podpływających barek.
Obok piramid budowano podziemne pomieszczenia dla barek, które za życia faraona mogły służyć do ceremonialnych podróży po Nilu, a po jego śmierci były utożsamiane ze świętą barką, służącą do podróży po niebie w zaświatach. Przy piramidzie Cheopsa odnaleziono używaną barkę – jak początkowo sądzono, wykorzystaną do transportu zwłok faraona, jakkolwiek umieszczona na niej inskrypcja wskazuje, że pozostawił ją tam następca Cheopsa.
W 1979 kompleks starożytnych budowli został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Galeria
Napoleon przed Sfinksem (mal. Wojciech Kossak, 1911)
Piramidy w Gizie (fot. barwna, autochrom, Auguste Léon, 1914)
Zobacz też
Przypisy
Bibliografia
- Kazimierz Michałowski: Nie tylko piramidy... Sztuka dawnego Egiptu. Warszawa: PW „Wiedza Powszechna”, 1966
- Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 54. ISBN 83-85001-89-1.
Media użyte na tej stronie
BPLDC no.: 08_04_000014
Page Title: Route to the Pyramids
Collection: Tupper Scrapbooks Collection
Album: Volume 26: Lower Egypt. Pyramids.
Call no. 4098B.104 v26 (p. 13)
Creator: Tupper, William Vaughn
Description: Scrapbook page with one photograph showing a tree-lined road leading to the pyramids in Egypt, annotated with information about the pyramids.
Subjects: Egypt travel photography landscapes (environments) pyramids (tombs) Jīzah, Ahrāmāt al- Pyramids--Egypt--Al-Qāhirah
Page size: 33 x 38.1 cm
Annotations: The period of Pyramid building seems to have been from the IVth to XII Dynasty a period of about two thousand years. The Pyramid seemed to have faded out in the XII dynasty and was succeeded by the rock tomb and the mortuary temple. Only two, Sakhara and Medum, are supposed to be earlier than the great Pyramid of Cheops. The Pyramid was never a family monument but belonged like other Egyptian tombs to one person, the other members of a royal family having small pyramids near that of the king. There are several near that of Cheops.
Language: English, photograph has French title
Rights: No known restrictions.
Coverage: Egypt
Notes: Title supplied by cataloger, derived from captions or annotated information.
Format: Scrapbooks
Technique: Photographs, Albumen prints
BPL Department: Print Department
Photo 1: Photographer: G. Lékégian & Cie.
Title: Route des Pyramides No. 3
Caption: Route to the Pyramids. Shaded by lebbek trees.
Date: ca. 1865- 1895
Flickr data on 2011-08-03:
- Camera: Sinar AG Sinarback 54 FW, Sinar m
- License: CC BY 2.0
- User: Boston Public Library BPL
Autor: MesserWoland, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mapa kompleksu piramid w Gizie:
- Piramida Cheopsa
- Piramida Chefrena
- Piramida Mykerinosa
- Świątynia grobowa Chefrena
- Świątynia grobowa
- Dodatkowa piramida
- Dolna świątynia Chefrena
- Dolna świątynia Mykerinosa
- Grobowiec Królowej Hetepheres
- Grobowiec Królowej Khentkawes
- Piramidy Królowych
- Mastaby
- Sfinks
- Świątynia Sfinksa
- Grobowiec wezyra Hemona
- Biuro studiów piramid
- Kasa biletowa
- Zakopane łodzie
- Współczesna droga
- Kamienne grobowce
- Kwatery budowniczych
- Kair
- Współczesne miasto Nazlet el-Samman
- Aleja procesyjna
- Kamieniołom Mykerinosa
- Współczesny cmentarz
- Południowe pole głównie kamiennych grobów
- Murowane ogrodzenie
- Mastaby i kamienne grobowce
- Zachodni cmentarz
- Wschodni cmentarz
- Centralny teren z mastabami i kamiennymi grobowcami
The great pyramid and the Sphinx in Gizeh, Egypt in 1914. Autochrome of Auguste Léon from Albert Kahn's Archives de la planète.
Autor: Ricardo Liberato, Licencja: CC BY-SA 2.0
Wszystkie Piramidy w Gizie w jednym ujęciu.