Pisanello

Pisanello
Imię i nazwiskoAntonio Pisano
Data i miejsce urodzeniaok. 1395
Piza
Data śmierci1450-1455
Narodowośćwłoska
Dziedzina sztukimalarstwo
Epokagotyk międzynarodowy
Portret Ginevry d'Este, 1435-1449, Luwr

Pisanello właściwie Antonio Pisano (ur. ok. 1395, w Pizie, zm. 1450-1455) – włoski malarz. Jego dzieło zaliczane jest do gotyku międzynarodowego i tym samym uznawane za sztukę fazy przejściowej między gotykiem a renesansem, który rozwijał się równolegle do twórczości tego artysty.

Pisanello był wędrownym malarzem zatrudnianym na włoskich dworach. Wykonał portret Zygmunta Luksemburskiego oraz wizerunki książąt i księżniczek z wielkich rodów. Malował również rozległe kompozycje ścienne w kościołach Werony, Rzymu, Wenecji.

Jest autorem obrazu Matka Boska ze św. Antonim i św. Jerzym, który znajduje się obecnie w National Gallery w Londynie. Przedstawiony na nim św. Jerzy ma niezwykły ubiór – półzbroję i kapelusz. Na obrazie widnieje podpis artysty w formie imitującej roślinę. Innym dziełem Pisanella jest Wizja św. Eustachego. Malarz nawiązał w nim do historii św. Eustachego, który jeszcze jako żołnierz o imieniu Placidus miał wizję - zobaczył krzyż między rogami jelenia - i po tym wydarzeniu przyjął chrześcijaństwo.

Do naszych czasów przetrwało wiele rysunków Pisanella przedstawiających zwierzęta.

Zobacz też

  • Portret księżniczki (obraz Pisanella)

Bibliografia

Media użyte na tej stronie