Pitbull (serial telewizyjny)

Pitbull
Gatunek

sensacyjny

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Twórcy

Patryk Vega

Główne role

Marcin Dorociński
Weronika Rosati
Andrzej Grabowski
Paweł Królikowski
Rafał Mohr
Krzysztof Stroiński
Roma Gąsiorowska

Liczba odcinków

31

Liczba serii

3

Produkcja
Produkcja

Dorota Michalak-Kurzewska, Tomasz Kurzewski
Waldemar Dziki (seria I)

Reżyseria

Patryk Vega (odc. 1–17)
Xawery Żuławski (odc. 18–20)
Dominik Matwiejczyk (odc. 21–23)
Kasia Adamik (odc. 24–27)
Greg Zgliński (odc. 28–31)

Scenariusz

Mariusz Bieliński
Piotr Subbotko
Marek Kreutz
Patryk Vega

Muzyka

Luka

Zdjęcia

Mirosław Brożek, Piotr Lenar (seria II i III)

Scenografia

Elwira Pluta (seria I), Monika Sudół, Andrzej Kowalczyk (seria II)

Czas trwania odcinka

48 min

Pierwsza emisja
Data premiery

15 grudnia 2005

Stacja telewizyjna

TVP2

Lata emisji

20052008

Status

zakończony

Format obrazu

16:9

Format dźwięku

stereo

Chronologia
Kontynuacja

Pitbull. Nowe porządki (2016) Pitbull. Niebezpieczne kobiety (2016) Pitbull. Ostatni pies (2018)

FSO Polonez Atu, którym serialowy Nielat wraz z Desperem jeździli na akcje.

Pitbull – polski sensacyjny serial telewizyjny, emitowany w TVP2 od 15 grudnia 2005 do 22 czerwca 2008, składający się z 31 odcinków, wchodzący w skład serii Pitbull. Opowiada o pracy warszawskich policjantów z wydziału zabójstw (w późniejszych odcinkach wydziału do walki z terrorem kryminalnym Komendy Stołecznej Policji).

Serial jest rozwinięciem i kontynuacją kinowego filmu Pitbull z 2005. Pierwsza seria (5 odcinków) emitowana była od 15 do 29 grudnia 2005. Jej popularność[1] zaowocowała nakręceniem drugiej serii, liczącej 12 odcinków, a emitowanej od 9 marca 2007. Druga odsłona serialu także osiągnęła dobre wyniki oglądalności: pierwszy odcinek obejrzało 1265 tys. widzów, co stanowiło 22% udział w widowni telewizyjnej[2]. Premiera trzeciej serii (14 odcinków) odbyła się 9 marca 2008 roku w TVP2.

W październiku 2007 podano do wiadomości, że serial kupiła jedna ze stacji telewizyjnych z Niemiec.

Twórcy serialu wyjaśniali, że robiąc go skorzystali nie tylko z możliwości pokazania nowych perypetii bohaterów, ale postarali się o pogłębienie rysów charakterologicznych postaci, a nawet na odmienne potraktowanie niektórych wątków w stosunku do kinowego pierwowzoru[3]. Reżyser Patryk Vega powiedział, że na zrobienie drugiej serii zdecydował się, gdy sprawdził, że realia pracy w policji bardzo zmieniły się w stosunku do lat 2000–2004, kiedy robił dokumentację do filmu kinowego:

Z reguły z kontynuacjami jest tak, że robione są na siłę, na fali sukcesu, którego i tak nie udaje się powtórzyć. Wahałem się i przed podjęciem decyzji zrobiłem ogromną dokumentację. Okazało się, że realia w policji bardzo się zmieniły, czyli zmienił się świat, w którym żyją moi bohaterowie. Stwierdziłem, że będę miał coś nowego do opowiedzenia[4].

Policjant Sławomir Opala, pierwowzór „Metyla” i „Despero”, został zatrzymany 12 maja 2011 roku i następnie aresztowany na okres 3 miesięcy, pod zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej od 1998 roku, przyjmowania korzyści majątkowych, przekroczenia uprawnień oraz nielegalnego posiadania broni[5][6][7]. Przebywał przez rok w areszcie śledczym. Choć nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, dobrowolnie poddał się karze i został w lutym 2012 roku skazany na 2 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Wyszedł na wolność w 2013 roku[8]. W nocy z 26 na 27 lipca 2014 Sławomir Opala popełnił samobójstwo w domu swoich rodziców w podwarszawskiej Górze Kalwarii, wieszając się na kablu od ładowarki do telefonu.

W 2015 r. zaczęto zdjęcia do filmu Pitbull. Nowe porządki, który stanowi kontynuację serialu. Premiera odbyła się 22 stycznia 2016 roku[9]. Premiera kolejnej części cyklu, która nosi tytuł Pitbull. Niebezpieczne kobiety, odbyła się 11 listopada 2016[10].

Fabuła

Seria pierwsza

Despero, Gebels, Benek i Metyl to policjanci z Wydziału ds. Zabójstw Komendy Stołecznej Policji, podkomendni mł. insp. Włodzimierza Barszczyka, krętacza, nieudacznika i karierowicza. Do ich grupy trafia młody policjant z Dworca Centralnego, podkom. Krzysztof Magiera, syn gwiazdora filmowego, zaprotegowany do pracy przez ojca. Ze względu na swój wiek i niezbyt duże doświadczenie w pracy, otrzymuje od kolegów pseudonim „Nielat”. Chłopak nie radzi sobie z własnym życiem, a praca w policji ma być dla niego próbą m.in. wyjścia z nałogu narkotykowego. Nielat popełnia wiele błędów w nowej rzeczywistości, jednak mimo blokad psychicznych i nieprawego postępowania stara się ile może, by zmienić swe życie na lepsze.

Podkom. Sławomir „Despero” Desperski ma problemy w życiu osobistym. Nie może znaleźć sobie kobiety, a nawet mieszkania, więc śpi na komendzie. Od 4 lat bezskutecznie prowadzi sprawę ormiańskiego gangstera Saida, poszukiwanego wieloma listami gończymi w całej Europie. Said terroryzował mieszkających w Warszawie nielegalnych emigrantów ormiańskich, jest też odpowiedzialny za zlecenie wielu zabójstw. Bohaterowie przy pomocy Wora, bandyckiego sędziego rosyjskiej mafii, której Said naraził się, ustalają, że w Polsce mieszka córka Saida, o imieniu Dżemma. Despero, wiedząc, że ojciec ma odwiedzić dziewczynę, decyduje się ją uwieść. Nieoczekiwanie dla niego związek uczuciowy z Dżemmą okaże się bardzo poważny. W końcu po wielu próbach Sławek zdobywa mieszkanie i wprowadza się do niego z Dżemmą. Ich miłość zaczyna kwitnąć.

Kierownikiem sekcji jest st. asp. Jacek „Gebels” Goc, prawy, emocjonalny i nieprzekupny gliniarz. Wsławił się odmową przyjęcia 3 milionów dolarów łapówki. Czasem, by wtopić się w przestępczy światek, Gebels współpracuje z różnymi bandytami, głównie z zaprzyjaźnionym z ekipą mokotowskim gangsterem Kmieciakiem, który dostarcza mu informacje. Gebels ma problemy z byłą żoną, która zamierza pozbawić go praw do opieki nad ich małoletnim synem. Głównym tego powodem są bardzo niskie zarobki Gebelsa, za które ciężko mu jest się utrzymać i płacić alimenty. Po wytoczeniu mu sprawy w sądzie policjant robi wszystko, aby sąd pozwolił mu zająć się synem, nawet biorąc łapówkę od złapanego ochroniarza Saida – Zoro, a także remontując mieszkanie Kmieciaka. Nielat, który podłożył kamerę w jego samochodzie, przekonał go do denuncjacji łapówki, co skutkuje awansem Gebelsa na aspiranta sztabowego i otrzymanie dodatkowej, aczkolwiek niedużej nagrody pieniężnej.

Asp. Mirosław „Metyl” Saniewski to inteligentny i bystry policjant, rozwodnik, aktualnie żyjący z konkubiną Krystyną, z którą spodziewa się córki. Mimo licznych sukcesów na koncie, jest nałogowym alkoholikiem, czemu zawdzięcza swoją niechlubną ksywkę. Pije w pracy duże ilości wódki, przez którą ma kłopoty z trzustką i świadomością. Mimo prowadzonej terapii disulfiramem, Krystyna postanawia z nim zerwać, zaś Metyl przenosi się z powrotem do byłej żony. Krótko później odchodzi od niej. Pewnego wieczoru wraca do konkubiny i strzela do niej, mając przywidzenia pod wpływem alkoholu. Ciężarna kobieta mimo postrzału szczęśliwie przeżyła incydent, ale za ten wybryk Metyl zostaje zmuszony do odejścia z pracy.

Najstarszy i najlepiej strzelający z ekipy mł. asp. Zbigniew „Benek” Chyb szykuje się do przejścia na emeryturę. Jest samotny, ma chorobę wieńcową i przez nią poważne problemy zdrowotne, więc perspektywa odejścia z pracy przeraża go. Benek również stara się dociągnąć do końca, jednak choroba zwykle bierze nad nim górę. Próbuje spotykać się z lekarką pogotowia, ale ten związek nie ma przyszłości. Zagrożenie utratą pracy przychodzi, gdy podczas ćwiczeń na strzelnicy chwyta go ból w sercu, przez który Benek o mało co nie zastrzelił Gebelsa. W czasie zasadzki na Saida, Benek umiera na zawał serca i przypadkowo zabija Wora. Ormiańskiego gangstera łapie Nielat, który od tego momentu zdobywa zaufanie kolegów. Także dla niego ten sukces jest początkiem drogi do zmian na lepsze w życiu.

Po złapaniu Saida władze policji dokonują reorganizacji w pracy Komendy Stołecznej. Oficjalnie z powodu spadku przestępczości w mieście, Wydział ds. Zabójstw zostaje rozwiązany. Dodatkowo rozwiązał się problem Gebelsa – częściowo zachował swe prawo do opieki nad synem, jednak jest w stanie widywać się z nim tylko w weekendy.

Seria druga

Akcja rozpoczyna się pół roku po zakończeniu pierwszej serii. Despero, Gebels i Nielat trafiają do Wydziału Walki z Terrorem Kryminalnym KSP. Tam dołączają do kom. Igora Rosłonia, a ich przełożonym nadal jest inspektor Barszczyk, nieudacznik i karierowicz. Zakres pracy sekcji zmienił się, ponieważ policjanci będą prócz zabójstw zajmować się jeszcze dodatkowo walką z gangami i przestępczością zorganizowaną.

Despero zawiera przyjacielską znajomość z homoseksualnym gangsterem Kwadratem, z którym wzajemnie wyświadczają sobie przysługi. Z powodu konfliktu z policjantem z Wydziału Wewnętrznego, któremu zniszczył samochód, ma kłopoty w pracy i w życiu prywatnym. Przez to przygotowania do ślubu z Dżemmą przerywa deportacja dziewczyny do Armenii. Gebels powoli szykuje się do emerytury. Metyl, który po epizodzie pracy u detektywa Ostrowskiego (zob. Krzysztof Rutkowski) odnalazł się w biznesie, proponuje Gebelsowi posadę w swojej firmie handlującej paliwem. W jednym z kolejnych odcinków Gebels odkrywa, że Metyl związał się z grupą przestępczą kierowaną przez gangstera o pseudonimie Śruba, i doprowadza do aresztowania kolegi. Gebels, wciąż walczący z żoną o prawo do widywania się z dzieckiem, przeżywa załamanie nerwowe w pracy, gdy ustala w śledztwie, że kobieta zgłaszająca zaginięcie swojego syna najprawdopodobniej sama zaaranżowała zabójstwo chłopca.

Igor pracuje w „terrorze” najdłużej z grupy. Jest samotnikiem, ale nagle musi zająć się wychowywaniem Oli – nastoletniej córki swojego brata. Brat zabił chłopaka, który zgwałcił Olkę podając jej wcześniej GHB. Po początkowych problemach z nastolatką, stopniowo odnajdują sposób na porozumienie się.

Monika (vel. Władek) trafia do Wydziału z konnych jednostek policji. W pracy najbliżej trzyma się z Nielatem, który, tak jak ona, niedawno sam zaczynał pracę od kompromitujących błędów. Dziewczyna jednak szybko pokazuje swoją wartość jako policjantka: tylko dzięki jej uporowi udaje się odnaleźć sprawców zabójstwa studentki wypchniętej z pociągu. Monika przeżywa załamanie po prowadzonej przez nią sprawie, w której psychopatyczny ojciec podpala się w samochodzie razem z dwójką swoich dzieci. Po tym wydarzeniu dziewczyna chce odejść z Policji. Koledzy z wydziału namawiają ją jednak do wzięcia udziału w jeszcze jednej – pozornie banalnej – akcji zabezpieczenia w Parolach skradzionej ciężarówki z towarem. Monika zostaje zastrzelona podczas akcji w Parolach, przy wymianie ognia z członkami gangu Śruby. Śmierć dziewczyny najbardziej przeżywa Nielat, który w trakcie dalszego śledztwa wykazuje się brutalnością wobec zatrzymanych gangsterów. Po jednym z przesłuchań, kiedy zatrzymany gangster ląduje w szpitalu, z kłopotów ratuje go Gebels, tuszując fakt pobicia zatrzymanego. Policja postanawia dokonać obławy na Śrubę i jego kamrata, który dawniej działał w Specnazie. Seria druga kończy się nieudaną akcją policji w Magdalence, w której bohaterowie zostają ranni (Gebels i Nielat mają niewielkie rany, Despero został postrzelony w nogę, zaś Igor został obezwładniony granatem odłamkowym). Szczęśliwie dla Sławka okazuje się, że do Polski wróciła Dżemma.

Seria trzecia

Po akcji w Magdalence wiele się zmieniło. Nielat wyjechał do Irlandii i tam za większą kasę też jest „psem”. Naczelnik Włodzimierz Barszczyk zostaje zdegradowany do funkcji pracownika operacyjnego w sekcji prowadzonej przez Jacka Goca – „Gebelsa”. Ma zapał i chęć do roboty, ale to tylko Barszczyk. Nowy, przybyły naczelnik rzuca kłody pod nogi „Gebelsowi”, który z jego powodu odkłada zapowiadane przejście na emeryturę. W dodatku w mieście pojawia się Artak, rosyjski gangster szukający zemsty na zbliżającym się do końca służby policjancie. Despero i Dżemma mają nowy problem. Dżemma po deportacji z Polski musiała wziąć ślub z Polakiem, by móc wrócić do Desperskiego. Fikcyjny mąż Dżemmy, Kubuś, nie ma zamiaru dać jej szybkiego rozwodu. Igor poznaje Renatę. Z powodu młodej policjantki, która dzięki jego staraniom trafia do wydziału, ma wiele problemów z Olą, bratanicą, którą się opiekuje. Oprócz Renaty nowym pracownikiem zostaje Robert Nimski – „Łapka”. „Łapka” to policjant który ma w zwyczaju najpierw strzelać, a dopiero potem myśleć. Podczas jednej z akcji zabija niewinnego chłopaka. Od tego momentu psują się jego kontakty z żoną. „Łapka” ma romans z pracownicą butiku, którego wspomniana żona jest właścicielką. Przez jego głupotę o mały włos nie dochodzi do tragedii. 3 seria kończy się tym, że „Gebels” w strzelaninie w galerii handlowej zabija Artaka, ale partnerka „Gebelsa” – Gala zostaje ranna i trafia do szpitala. Despero i Dżemma biorą ślub. Z kolei Barszczyk został przywrócony na stanowisko naczelnika po tym, jak Jarosław Nowacki (niedawno przybyły naczelnik) został aresztowany przez ABW.

Obsada

Seria pierwsza

Seria druga

Seria trzecia

Chronologia powstawania serialu

  • 27 sierpnia 2004:  zakończenie zdjęć do filmu fabularnego Pitbull (premiera 9 kwietnia 2005)
  • sierpień – październik 2005:  powstają materiały dodatkowe do serialu (pierwszej serii)
  • sierpień – wrzesień 2006:  zdjęcia do drugiej serii

Przypisy

  1. Jaka była oglądalność premierowego odcinka serialu sensacyjnego TVP2 „Pitbull”?, TVP, 16 grudnia 2005 [zarchiwizowane z adresu 2007-09-30].
  2. Dobry start nowej edycji „Pitbulla” w TVP2, TVP, 16 marca 2007 [zarchiwizowane z adresu 2007-09-30].
  3. Filmweb: Powstaje serial na podstawie...
  4. Ruszyły zdjęcia do drugiej części serialu „Pitbull”, Filmweb.pl, 10 sierpnia 2006 [zarchiwizowane z adresu 2007-10-28].
  5. Pierwowzór komisarza z „Pitbulla” zatrzymany przez CBA. tvn24.pl, 14 maja 2011. [dostęp 2011-05-14].
  6. „Prawdziwy pies” zeznaje w sprawie zabójstwa Papały. tvn24.pl, 7 września 2011. [dostęp 2011-09-07].
  7. Były policjant współpracował z gangiem pruszkowskim?. wiadomosci.dziennik.pl, 28 lutego 2012.
  8. Krzysztof Tkaczyk | PitBull Wiki | Fandom, pitbull.fandom.com [dostęp 2020-04-13] (pol.).
  9. Pitbull. Nowe porządki w bazie filmpolski.pl
  10. „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” nowym filmem Patryka Vegi. Premiera 11 listopada. wirtualnemedia.pl, 18 maja 2016. [dostęp 2016-06-15].
  11. Odcinek 6.
  12. Odcinek 5.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Patryk Vega.JPG
Autor: Ja Fryta, Licencja: CC BY-SA 2.0
Patryk Vega (reżyser i scenarzysta) podczas Warszawskich Targów Książki w 2015 r.
FSO Polonez Atu - Nielat.jpg
Autor: FSOfanatic, Licencja: CC BY-SA 4.0
FSO Polonez Atu, którym serialowy Nielat wraz z Desperem jeździli na akcje.