Plac Niepodległości w Łodzi

plac Niepodległości
Górniak
Ilustracja
Widok w stronę ulicy Piotrkowskiej przed przebudową
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Przebieg
Ikona ulica plac.svgświatłaul. Piotrkowska, ul. Pabianicka
Ikona ulica plac.svgul. Rzgowska
Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „plac Niepodległości”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac Niepodległości”
Ziemia51°44′22,8″N 19°27′51,1″E/51,739670 19,464200

Plac Niepodległości w Łodzi – plac znajdujący się na południowym końcu ulicy Piotrkowskiej. Stanowi jeden z węzłów komunikacyjnych tras tramwajowych północ-południe, miejsce licznych punktów handlowo-usługowych oraz miejsce rekreacji. Do placu dochodzą ulice: Pabianicka, Rzgowska, Sieradzka, Skargi i Zarzewska. Razem z placem Wolności stanowią dwa główne punkty orientacyjne w geografii miasta.

Historia

Rynek Leonarda, 1931 rok

Koncepcja założenia placu targowego przy ówczesnej południowej granicy miasta narodziła się w 1902 roku. Wynikała ona z chęci przeniesienia handlu z Górnego Rynku (dzisiejszy plac Reymonta) na nowe bardziej obszerne miejsce. Na nowy rynek przeznaczono duży plac, należący do spółki Leonhardt, Woelker i Girbardt, specjalizują produkcji wyrobów wełnianych[1].

Przed II wojną światową plac nosił imię Leonarda. Podczas okupacji niemieckiejLeonhardtstrasse, zaś po odzyskaniu niepodległości w 1945 roku zmieniono nazwę na obecną.

W sierpniu 2008 roku, w związku z projektem ŁTR, rozpoczęła się gruntowna przebudowa placu, zarówno w zakresie torowiska, jak i zieleni miejskiej oraz małej architektury.

Węzeł komunikacyjny

Plac pełni rolę ważnego węzła komunikacji publicznej Łodzi. Niegdyś głównym przystankiem był ten położony na południowym krańcu placu, naprzeciwko domu towarowego Uniwersal. Obecnie główny przystanek położony jest wzdłuż ulicy Piotrkowskiej.

W 1943 otwarto krańcówkę tramwajów podmiejskich do Pabianic i Tuszyna. Pozostałością po dawnej krańcówce jest parterowy budynek naprzeciwko domu towarowego.

Podczas budowy ŁTR wszystkie przystanki zostały przebudowane. Powstał jeden duży węzeł komunikacyjny, gdzie zatrzymują się tramwaje linii 2, 3, 5, 6, 11A, 11B, 16, 41 oraz autobusy linii 50A, 50B, 68, 92A, 92B, 92C.

Centrum handlowo-usługowe

Od strony zachodniej do placu przylegają hale Rynku Górnego wraz z targowiskiem (Hala Górniak). Od południa jest ograniczony Domem Towarowym Uniwersal, który został otwarty w 1967 roku i był pierwszym budynkiem w mieście mającym ruchome schody. W zachodniej, niższej części domu towarowego funkcjonował bar Rarytas. W listopadzie 2009 roku Uniwersal został zamknięty, przeszedł trzyletnią przebudowę, celem zaadaptowania na biurowiec. Po przebudowie w parterze znajdują się sklepy i punkty usługowe, a na piętrach biura.

Zieleniec

Pomnik św. Faustyny Kowalskiej

Północna część placu stanowi skwer, otoczony niskim ogrodzeniem ceglanym i drzewami z parterową roślinnością w środku. W centralnym punkcie skweru usytuowano fontannę – pomnik świętej Faustyny Kowalskiej.

Pomnik autorstwa braci Kamila i Mariusza Drapikowskich z Gdańska przedstawia dwumetrową postać Świętej Faustyny, która przyklęka na postumencie o wymiarach 6 na 6 m. Z wyciągniętej ręki wypływa woda, przypominając promienie łaski z obrazu Jezusa Miłosiernego. Odsłonięcie i poświęcenie pomnika nastąpiło podczas uroczystości odpustowej 5 października 2008 roku, w 70-lecie śmierci Św. Faustyny. Nieopodal pomnika położony jest kościół parafialny pw. św. Faustyny Kowalskiej, wybudowany w drugiej połowie lat 90.

W pobliżu

Tuż za Placem Niepodległości, na południe, położony jest Park im. Legionów (w tym zabytkowa, pofabryczna część tego parku – dawny park im. Hibnera) oraz przyległe do niego zakłady włókiennicze Arelan (dawne zakłady Leonhardt, Woelker i Girbardt). Południowo-wschodni kraniec placu sąsiaduje z dawną fabryką braci Stolarow.

Nieco na północ znajduje się Plac Reymonta, oddzielony od Placu Niepodległości kilkoma kamienicami (w tym dawnym domem Jana Starowicza) i wybudowanym pod koniec lat 90. XX wieku budynkiem Pekao S.A. Wielu łodzian mylnie nazywa te oba place wspólnie placem Niepodległości.

Zobacz też

Przypisy

  1. Piotr Machlański, Łódź. Szlak turystyczny. Ulica piotrkowska.


Media użyte na tej stronie

Łódź location map 2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors, edited by User:Dwie szyszki
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Łódź, Poland
Ta mapa of Łódź została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Łódź Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
Ikona ulica plac.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona placu
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Traffic lights icon.svg
Ikonka świateł na skrzyżowaniu
Plac Niepodleglosci Lodz.jpg
Autor: HuBar, Licencja: CC BY 2.5
Plac Niepodległości w Łodzi
Pomnik sw. Faustyny Kowalskiej (pl. Niepodlegosci w Lodzi).JPG
Pomnik św. Faustyny Kowalskiej na placu Niepodległości. W tle kościół patronki Łodzi.