Plagioklazy

Albit
Labrador
Diagram fazowy plagioklazów i skaleni alkalicznych

Plagioklazy – szereg minerałów skałotwórczych o składzie mieszanym z grupy skaleni (skalenie sodowo-wapniowe). Nazwa pochodzi z gr. plagios ‘ukośny’ i klao ‘łamię’ (lub klan ‘łamać’), co nawiązuje do kąta między płaszczyznami łupliwości, który jest nieco mniejszy od 90°.

Charakterystyka

Plagioklazy mają skomplikowaną budowę wewnętrzną, w związku z czym ich podział ma charakter umowny. Na podstawie ilości i wzajemnych proporcji albitu i anortytu w poszczególnych plagioklazach wyróżnia się kolejno (w miarę stopniowego ubywania albitu i jednoczesnego zwiększania się zawartości anortytu):

Plagioklazy
Nazwa% NaAlSi
3
O
8
% CaAl
2
Si
2
O
8
Albit100–900–10
Oligoklaz90–7010–30
Andezyn70–5030–50
Labrador50–3050–70
Bytownit30–1070–90
Anortyt10–090–100

Czyste skalenie sodowe noszą nazwę albitu (wszystkie plagioklazy sodowe) i peryklinu (perykliny są albitami hydrotermalnymi, odpowiednikami adularów z grupy skaleni potasowych).

Układ krystalograficzny – trójskośny
Twardość w skali Mohsa – 6 do 6,5
Łupliwość – doskonała
Rysa – biała
Gęstość – 2,61 do 2,7 g/cm³
Barwa – przezroczysty lub różne barwy
Połysk – szklisty lub perłowy

W kryształach plagioklazów powszechna jest budowa bliźniacza. Plagioklazy bogate w anortyt iryzują niebieskawą barwą. Mają podobną postać i zbliżone własności fizyczne.

Różnią się m.in.:

  • składem chemicznym,
  • gęstością (2,61 – 2,76),
  • niektórymi własnościami optycznymi.

Plagioklaz łatwo wietrzeje, zamieniając się w kaolin. W wysokich temperaturach plagioklazy mają strukturę nieuporządkowaną. Podczas chłodzenia następuje porządkowanie struktur. W niskich temperaturach stabilne są struktury niskiego albitu (low albite) oraz P-anortytu. Struktury te są trwałe, gdy tetraedry AlO5−
4
nie sąsiadują ze sobą (według reguły unikania glinu). Różnice w geometrii komórki elementarnej oraz sposób rozmieszczenia glinu uniemożliwia zmieszanie LA (low Albite) i P-An (P-Anortytu) w ciągły szkielet. Dlatego w plagioklazach tworzą się struktury domenowe.

Występowanie

Plagioklazy są składnikami większości skał magmowych. Zarówno w skałach magmowych i metamorficznych są dobrym wskaźnikiem warunków spokojnej (powolnej) krystalizacji.

Miejsca występowania:

  • perykliny – okolice Rauris k. Salzburga Austria – Tyrol, Szwajcaria – Graubunden;
  • albit – druzy pegmatytowe granitoidów strzegomskich i strzelińskich k. Jeleniej Góry, Włochy – Dolomity, Pireneje;
  • labrador – gabro Bożkowa i Woliborza (duże kryształy anorytu), k. Nowej Rudy, Dolny Śląsk, Kanada – Labrador, Finlandia – Ojamo, Korsyka, Włochy – Wyspa Cyklopów.

Znaczenie i zastosowanie

Niektóre człony szeregu plagioklazów są cennymi kamieniami ozdobnymi np. labrador, aventuryn (skaleń aventurynowy), kamień słoneczny. Do kamieni szlachetnych zaliczane są przezroczyste kryształy andezynu, peryklinu, bytownitu.

Labradoryt (skała złożona z labradoru) jest używany jako kamień ozdobny w pracach budowlanych, zdobi fasady, ramy okien. Służy za kamień nagrobny. Produkty wietrzenia plagioklazu są cennym surowcem ceramicznym.

Skalenie potasowo-sodowe są stosowane w przemyśle ceramicznym jako topniki (produkcja płytek, urz. sanitarnych).

Bibliografia

  • O. Medenbach, C. Sussieck–Fornefeld, Minerały, Świat Książki, 1996.
  • J. Żaba, Ilustrowany słownik skał i minerałów, Videograf II, 2003.
  • M. Borkowska, K. Smulikowski, Minerały skałotwórcze, Warszawa: Wyd. Geologiczne, 1973.

Zobacz też


Media użyte na tej stronie

Labradorite1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Luna04~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

labradorite

I took this photo in october 2005
Feldspar stability.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Zimbres (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5

Feldspar stability fields Description: Gray field: no feldspars; pink field: feldspar stable at high temperature only; Blue field: feldspar stable at low temperature only Created: Dez 2005, Brazil Owner: Eurico Zimbres FGEL/UERJ

Free for all use
Mineral Albita GDFL039.jpg
Autor:

Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga Commons)(Lmbuga Galipedia)

Publicada por/Publish by: Luis Miguel Bugallo Sánchez
, Licencja: CC-BY-SA-3.0
gl:albita, es:albita