Plamistość jabłoni
Plamistość jabłoni (ang. blotch of apple[1]) – choroba jabłoni wywołana przez Phyllosticta solitaria[2].
Objawy
Na nerwach, między nerwami i na ogonkach liści jabłoni pojawiają się białe, drobne plamki o średnicy 1,5–3 mm. Rozrastają się do średnicy około 6 mm przybierając eliptyczny kształt i barwę od beżowej do brązowej z czarna grudką w środku (pyknidium). Gdy patogen zainfekuje podstawę ogonka liściowego, prowadzi to do przedwczesnego opadnięcia liścia, przy czym sama blaszka liściowa nie ulega infekcji[3].
Na pędach, krótkopędach i latoroślach tworzą się okrągłe, ciemne nabrzmiałe plamy z grudkowatymi pyknidiami. Plamy przekształcają się w zrakowacenia o barwie od brązowej do czarnej. W drugim roku od infekcji na obrzeżu zrakowaceń tworzy się czarna aureola, w następnym roku następna. Sąsiednie zrakowacenia mogą się zlewać z sobą. Patogen nie przerasta jednak drewna i tworzony przez roślinę kalus oddziela porażoną tkankę od zdrowej. Porażona, martwa tkanka złuszcza się[3].
Na jabłkach powstają ciemne, wzniesione lub pęcherzykowate plamki o średnicy 1,5–3 mm. Tworzą się one już na młodych jabłkach pod koniec maja i na początku czerwca. Rozrastając się tworza ramiona nadające im gwiazdkowaty kształt. Porażenia te mogą pękać, co ułatwia wniknięcie do jabłka innym patogenom powodującym wtórne infekcje i gnicie owoców. Na jabłkach o jasnej barwie plamy te często mają czerwonawą obwódkę[3]
Choroba występuje w Ameryce Północnej. W Europie notowano tylko incydentalne jej występowanie w Danii, jednak w Europie i w Polsce istnieją warunki do jej rozprzestrzenienia się[3].
Epidemiologia
Phyllosticta solitaria zimuje w zrakowaceniach na pędach. Infekuje jabłonie około 2–3 tygodnie po opadnięciu płatków kwiatów. Infekcji dokonują zarodniki konidialne powstające w pyknidiach. Mogą się one podczas deszczy rozprzestrzeniać na odległość do 80 m z drzewa o 10-metrowej wysokości (z niższego bliżej). W miejscu ich infekcji rozwija się grzybnia, która wytwarza konidia dokonujące infekcji wtórnych rozprzestrzeniających chorobę. W miesiącach lipiec-sierpień tworzą się sklerocja. Część z nich jest sterylna, ale część następnego roku tworzy konidia. Ze zrastających się z sobą pyknidiów na porażonych jabłkach również mogą się tworzyć sklerocja. Sklerocja, które przezimowały na liściach i owocach, tworzą konidia, ale nie odgrywają one większej roli w rozprzestrzenianiu choroby. Decydujące w tym znaczenie mają konidia powstające w zrakowaceniach na drzewie[3].
Stopień porażenia drzew jest ściśle związany z pogodą. Przy częstych opadach deszczu może dochodzić do 50%. Optymalna temperatura do kiełkowania zarodników wynosi 21–27 °C[3].
Przypisy
- ↑ Phyllosticta solitaria(PHYSSL), EPPO Global Database [dostęp 2022-09-25] .
- ↑ Zbigniew Borecki , Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6 .
- ↑ a b c d e f Podsumowanie ekspresowej oceny zagrożenia agrofagiem dla Phyllosticta solitaria [dostęp 2022-09-25] .
Media użyte na tej stronie
Autor: Internet Archive Book Images, Licencja: No restrictions
Apple Leaves and Twigs showing Blotch
Title: Apple blotch and its control
Identifier: appleblotchitsco534robe (find matches)
Year: 1917 (1910s)
Authors: Roberts, John W. (John William), 1882-
Subjects: Apples; Apple blotch
Publisher: Washington, D. C. : U. S. Dept. of Agriculture
Contributing Library: U.S. Department of Agriculture, National Agricultural Library
Digitizing Sponsor: U.S. Department of Agriculture, National Agricultural Library
View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.
Text Appearing Before Image:
Bui. 534, U. S. Dept. of Agriculture. Plate
Text Appearing After Image:
Apple Leaves and Twigs Showing Blotch. 1 and 2, Leaves of the Arkansas Black variety, with spots caused by the blotch fungus, Centerton, Ark., July 31,1915; 3, 1-year-old blotch canker on Ben Davis apple twig, Bentonville, Ark., 1914; 4, 2-year-old blotch canker on Ben Davis apple twig, Bentonville, Ark., 1914; 5, leaf of the Missouri variety, showing lesions on petiole and midrib produced by artificial inoculation with spores of Phyllosticta solitaria from pure cultures; 6, an older blotch canker on a Ben Davis twig, Bentonville, Ark., September 9, 1916.
Note About Images