Platige Image

Platige Image
Państwo Polska
Województwo mazowieckie
SiedzibaWarszawa
Adres02-634 Warszawa, ul. Racławicka 99a
Data założenia1997
Forma prawnaspółka akcyjna
PrezesKarol Żbikowski
Przewodniczący Rady NadzorczejJarosław Sawko
Nr KRS0000389414
GiełdaGPW: rynek NewConnect
ISINPLPTGMG00013
Symbol akcjiPLATIGE (PLI)
Dane finansowe
Kapitał zakładowy314 500,00 zł
Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Platige Image”
Ziemia52°11′46,1″N 20°59′43,3″E/52,196139 20,995361
Strona internetowa

Platige Image S.A. – polska spółka specjalizująca się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D i cyfrowych efektów specjalnych dla świata reklamy, filmu, sztuki, edukacji i rozrywki. Ze studiem stale współpracuje ponad 150 artystów: reżyserów, dyrektorów artystycznych, grafików i producentów. Platige ma na swoim koncie ponad 200 nagród i wyróżnień, krótkometrażowe animacje czterokrotnie zapewniły mu główną nagrodę na festiwalu SIGGRAPH oraz nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA). Studio otrzymało nominację do Oskara oraz nominowane było do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes i Złotych Lwów na festiwalu filmowym Wenecji[1].

Obszary działalności

Reklama

Platige ma na swoim koncie ponad 2500 filmów reklamowych i współpracuje z największymi agencjami reklamowymi w Polsce i na świecie: BBDO, DDB, Gray, Havas, JWT, Leo Burnett, Saatchi & Saatchi, PZL, Publicis, Young and Rubicam. Od samego początku istnienia studio realizuje produkcje reklamowe przeznaczone na rynki zagraniczne. Najwięcej zleceń zostało zrealizowanych dla Wielkiej Brytanii, Rosji, Portugalii i USA m.in. dla takich marek jak Lego, Kellog’s, Discovery Channel, History, czy Vodafone.

Platige Image zrealizowało jedne z najbardziej znanych polskich produkcji reklamowych. Pośród nich należy wymienić serię reklam przedstawiającą „Krainę Orange”, cykle filmów promujących marki Biedronka czy Tesco, postacie Serca i Rozumu, jak również reklamowe piwa Żubr[2].

Animacja

Platige Image stał się rozpoznawalny dzięki krótkometrażowym animacjom, wśród których najpopularniejsze to: Katedra (2002), Sztuka spadania (2004), Arka (2007), Kinematograf (2009), Paths of Hate (2010), cinematiki do serii gier Wiedźmin. Równocześnie stworzył kilka wyjątkowych projektów, w tym Miasto Ruin, pierwszą na świecie rekonstrukcję zniszczonego miasta w technice stereoskopowej, jak również stereoskopową interpretację obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem. W 2011 roku Platige przygotowało kompleksową kampanię wizerunkową Move Your Imagination promującą Polskę podczas międzynarodowych targów turystycznych ITB w Berlinie.

Film

Studio ma na swoim koncie wiele polskich i międzynarodowych realizacji efektów specjalnych do filmów fabularnych. Pośród nich należy wymienić takie produkcje, jak Melancholia i Antychryst w reżyserii Larsa von Triera, Essential Killing w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, Katyń Andrzeja Wajdy czy Popiełuszko. Wolność jest w nas Rafała Wierzyńskiego. W 2013 Platige Image współtworzyło efekty wizualne do filmu Łukasza Barczyka Hiszpanka.

Dla zwiększenia możliwości realizacyjnych filmów kinowych i telewizyjnych studio powołało spółkę Platige Films, której pierwszym zadaniem była produkcja pełnometrażowego filmu Another Day of Life w oparciu o książkę Ryszarda Kapuścińskiego pod tym samym tytułem. Film został ukończony pod koniec 2017 roku, a światowa premiera odbyła się w 2018 na Festiwalu Filmowym w Cannes[3].

Historia

Platige Image zostało założone przez Jarosława Sawko i Piotra Sikorę w 1997 roku w Warszawie. Poznali się na studiach MBA i postanowili założyć swoją firmę, ponieważ wierzyli w potencjał rozwoju rynku animacji i postprodukcji. Kapitał zakładowy zdobyli dzięki sprzedaniu 300 fluorescencyjnych lamp studyjnych własnego pomysłu.

Firma zadebiutowała tworząc efekty specjalne do teledysku Niekochani (1997) Justyny Steczkowskiej, za który otrzymała Machinera. Punktem przełomowym było przygotowanie oprawy dla TVP1, co przyniosło studiu nagrodę Złotych Orłów (1999) i otworzyło je na rynek reklamowy.

Od początku istnienia Platige nawiązał współpracę z czołowymi polskimi i międzynarodowymi agencjami reklamowymi takimi jak BBDO, DDB, Gray, Havas Worldwide, JWT, Leo Burnett, Saatchi & Saatchi, PZL, Publicis, Young and Rubicam. Studio sukcesywnie zwiększało liczbę realizowanych usług reklamowych, co zapewniło Platige dynamiczny rozwój firmy i pozwoliło na powiększanie zespołu artystów współpracujących ze studiem.

Pierwszym dużym wyzwaniem filmowym Platige było wykonanie efektów specjalnych do Quo vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza (2001). Specjalnie na potrzeby tego projektu stworzono aplikację, która umożliwiła automatyczne multiplikowanie postaci umieszczonych na arenie filmowego Koloseum.

Równolegle ze zleceniami komercyjnymi studio skupiło się na produkcji czysto artystycznej. W 2002 roku swoją premierę miał pierwszy krótkometrażowy film animowany wyprodukowany przez Platige. Była nim Katedra wyreżyserowana przez Tomasza Bagińskiego, rok później nominowana do Oscara w kategorii krótkometrażowego filmu animowanego. Sukces Katedry zapoczątkował cykliczną produkcję autorskich projektów filmowych studia. Kolejnym był short Marcina Waśko Undo zrealizowany w tym samym roku.

W 2004 roku Platige przeniósł się do nowej siedziby w Forcie Mokotów – części dziewiętnastowiecznego pierścienia fortyfikacji otaczającego Warszawę – Racławicka 99[4].

Dwa lata po swoim pierwszym krótkim metrażu Tomasz Bagiński stworzył kolejną animację, Sztukę spadania. Film otrzymał m.in. nagrodę Jury na festiwalu SIGGRAPH oraz otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) w kategorii najlepszy film animowany.

W 2006 roku w Poznaniu przygotowywano światową prapremierę opery Rogera Watersa Ça Ira. Platige został zaangażowany do współpracy przy tym monumentalnym widowisku. Na zaproszenie jego reżysera, Janusza Józefowicza, studio stworzyło wizualną oprawę spektaklu. W efekcie powstała dwugodzinna animowana projekcja stanowiąca cyfrową scenografię spektaklu, towarzyszącą aktorom występującym na scenie. Składała się ona z połączonych archiwalnych i animowanych sekwencji.

Rok 2007 przyniósł drugi krótki metraż wyreżyserowany przez Grzegorza Jonkajtysa, którym była Arka. Film został zrealizowany w niekonwencjonalnej technice polegającej na połączeniu realistycznej scenografii z animacją komputerową, przy użyciu systemu MILO Motion Control. Arka była pokazywana na światowych festiwalach zdobywając wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę Best of Show na festiwalu SIGGRAPH oraz nominację do Złotej Palmy w Cannes[5].

Znaczącym wydarzeniem tego roku, które otworzyło przed firmą nowe możliwości było nawiązanie współpracy z deweloperem gier, firmą CD Projekt RED. W jej efekcie Tomasz Bagiński wyreżyserował pierwszy w historii studia cinematik do gry „Wiedźmin”, za który studio otrzymało nominację do nagrody Visual Effects Society.

W tym samym roku studio po raz kolejny wykorzystało swoje możliwości realizacyjne na potrzeby produkcji teatralnych tworząc cyfrową scenografię do musicalu Akademia Pana Kleksa wystawionego w Teatrze Roma w Warszawie.

Następnie na zlecenie TVP studio stworzyło cyfrową scenografię do widowiska muzycznego Siedem bram Jerozolimy, które zostało przygotowane z okazji jubileuszu 75-lecia urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Za reżyserię animacji odpowiadał Tomasz Bagiński. Widowisko otrzymało nominację do nagrody Emmy.

W 2009 roku premierę miały dwie duże historyczne produkcje, do których efekty specjalne stworzone zostały w Platige. Były to: Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii Rafała Wieczyńskiego oraz Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy. Katyń był też pierwszym polskim filmem, którego cyfrowa postprodukcja została wykonana w technologii 4K – w ponad trzydziestokrotnie większej rozdzielczości niż format telewizyjny. Platige dokonało komputerowej obróbki ponad 160 ujęć, czyli 15 minut z całego filmu.

W 2009 roku duński dom produkcyjny Zentropa zlecił Platige Image realizację efektów specjalnych do filmu Larsa von Triera Antychryst[6]. Współpraca zaowocowała następnym wspólnym projektem, jakim było stworzenie przez studio efektów specjalnych do kolejnego filmu duńskiego reżysera, Melancholii, która była nominowana do Złotej Palmy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2011 roku.

Rok 2009 przyniósł kolejny film w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Kinematograf był efektem współpracy reżysera z rysownikiem Jakubem Jabłońskim, który całościowo zaprojektował wizualną stronę animacji. Czerpiąc inspirację z wiktoriańskich baśni stworzył koncepty plastyczne do filmu opartego na kanwie komiksu Mateusza Skutnika „Rewolucje 3. Monochrom”.

W tym samym roku Platige Image zrealizowało swój pierwszy projekt w technice stereoskopowej – była to reklama zrealizowana w formie krótkometrażowego filmu pt. LECH – Bieg. Doświadczenie to otworzyło studiu drogę do realizacji filmów i projektów 3D.

W 2010 roku ukończono trzy ważne projekty specjalne, które ukazały kreatywne i technologiczne możliwości studia, jak również nowatorskie wykorzystanie animacji w obszarze sztuki i edukacji.

Na zlecenie PARP powstały filmy animowane, które były elementem prezentacji Polski podczas Expo 2010 w Szanghaju. Pierwszy z nich to Animowana historia Polski w reżyserii Tomasza Bagińskiego, a drugi Przewodnik po polskim sukcesie w reżyserii Rafała Wojtunika.

Dla Muzeum Powstania Warszawskiego Platige Image stworzyło animację Miasto Ruin – pierwszą na świecie, zrealizowaną w stereoskopii, cyfrową rekonstrukcję zburzonego miasta. Film jest odtworzeniem lotu alianckiego samolotu Liberator nad Warszawą wiosną 1945 roku[7].

W związku z 600-leciem bitwy pod Grunwaldem, na zlecenie Muzeum Narodowego w Warszawie powstała pierwsza na świecie, stereoskopowa interpretacja obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

Dodatkowo na zlecenie Narodowego Centrum Kultury Tomasz Bagiński wyreżyserował serię spotów Bitwa 600-lecia w ramach kampanii promującej rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

W tym czasie z zespołu Platige wyłonił się kolejny reżyser z wyrazistym, indywidualnym stylem – Damian Nenow. Jego drugi (po Wielkiej ucieczce) film krótkometrażowy i pierwszy wyprodukowany w Platige, Paths of Hate, zdobył wiele nagród międzynarodowych w tym Best of Show na festiwalu SIGGRAPH, wyróżnienie na Annecy IAFF oraz nominację do nagrody Visual Effects Society[8].

W 2011 roku Platige Image podjął się zupełnie nowego wyzwania przygotowując dla Polskiej Organizacji Turystycznej kompleksową kampanię wizerunkową promującą Polskę na największych targach turystycznych na świecie – ITB w Berlinie. Hasło kampanii brzmiało: Move Your Imagination. Studio podjęło udaną próbę radykalnego odświeżenia wizerunku Polski przez wykorzystanie nowoczesnego designu i możliwości komputerowej animacji. Elementami kampanii były: seria animowanych filmów, szeroka akcja w przestrzeni miejskiej Berlina z wykorzystaniem kilkumetrowych rzeźb stworów i outdooru, oraz interaktywne widowisko w stereoskopii przygotowane dla 5000 osób biorących udział w ceremonii otwarcia targów.

Rok 2011 zakończył się trzema ważnymi wydarzeniami.

14 grudnia 2011 roku Platige stało się spółką akcyjną wchodząc na rynek NewConnect. W dniu debiutu giełdowego kurs Platige Image wzrósł o 32,1% i wyniósł 21 zł. Rok później akcje spółki posługującej się skrótem PLI wzrosły o kolejne 76%[9].

Konsorcjum Platige i pracowni architektonicznej WWAA zdobyło pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na wystawę stałą Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Również w tym roku studio nawiązało kontakty z katarską agencją rządową i stworzyło animowaną czołówkę „Dream 2030”, którego reżyserii podjął się Grzegorz Jonkajtys wraz z Rafałem Wojtunikiem. Była to pierwsza realizacja Platige na nowym rynku.

Rok 2012 wiązał się z mocniejszym otwarciem na nowe możliwości rozwoju. Firma otworzyła oddział w Nowym Jorku – Platige Image, LLC, oraz nawiązała współpracę w São Paulo z uznanym brazylijskim reżyserem reklamowym Jarbasem Angelli i jego agencją AD Studio. W tym samym roku studio zrealizowało cinematik do gry „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów”. Animacja otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, w tym prestiżowe London International Awards.

W dniu 18 grudnia 2012 roku, w Narodowy Dzień Kataru, premierę miał jak dotąd największy projekt filmowy w historii studia. Film Hero and Message zrealizowany dla katarskiej agencji rządowej to 25 minut animacji składającej się z ponad 500 ujęć, które powstały w ciągu 6 miesięcy.

W styczniu 2013 roku ukazał się natomiast kolejny cinematik dla nowej gry CD Projekt RED pt. „Cyberpunk 2077[10].

Grupa kapitałowa

Na dzień 14 maja 2014 r. w skład grupy kapitałowej wchodzą[11]:

1. Platige Films sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Platige Films zajmuje się produkcją własnych projektów filmowych i zarządzaniem prawami autorskimi. Platige Image S.A. posiada obecnie 100 udziałów o łącznej wartości 50.000 zł, co stanowi 100% kapitału zakładowego spółki

2. Platige US, Inc. z siedzibą w Nowym Jorku

Jest spółką reprezentującą szeroko pojęte interesy Platige Image S.A. w Stanach Zjednoczonych. Platige Image S.A. posiada obecnie 100% udziałów.

3. Platige Image, LLC z siedzibą w Nowym Jorku

Jest spółką powołaną przez Platige US, Inc w celu współpracy z firmą Alanda, Ltd działającą pod firmą Fluid. Platige US, Inc posiada obecnie 70% udziałów w spółce.

4. Vivid Games Spółka Akcyjna S.K.A. z siedzibą w Bydgoszczy

Spółka powiązana z Platige Image S.A posiada 52.691 akcji co stanowi 42,5% kapitału akcyjnego spółki. Spółka została zawiązana w dniu 1 lipca 2013 w celu wyprodukowania nowoczesnej i atrakcyjnej graficznie gry na platformy mobilne, której premiera odbędzie się w 2014 roku.

Kluczowe projekty studia

Krótkometrażowe filmy animowane

DataTytułreżyser
2002KatedraTomasz Bagiński
2003UndoMarcin Waśko
2004Sztuka spadaniaTomasz Bagiński
2007ArkaGrzegorz Jonkajtys
2006MolochMarcin Pazera
2006Wielka ucieczkaDamian Nenow
2008LaskaMichał Socha
2008Lekcja nieskończonościJakub Jabłoński, Bartosz Kik
2009KinematografTomasz Bagiński
2010Paths of HateDamian Nenow

Efekty wizualne na potrzeby filmów fabularnych

DataTytułreżyser
2001Quo vadisJerzy Kawalerowicz
2002SuperprodukcjaJuliusz Machulski
2007KatyńAndrzej Wajda
2009ZeroPaweł Borowski
2009Generał NilRyszard Bugajski
2009Popiełuszko. Wolność jest w nasRafał Wieczyński
2009AntychrystLars von Trier
2010Essential KillingJerzy Skolimowski
2011MelancholiaLars von Trier
2012Misja AfganistanMaciej Dejczer
2013HiszpankaŁukasz Barczyk
2015Córki DancinguAgnieszka Smoczyńska
2015Legendy Polskie Allegro: SmokTomasz Bagiński
2015Legendy Polskie Allegro: TwardowskyTomasz Bagiński
2016Legendy Polskie Allegro: Twardowsky 2.0Tomasz Bagiński
2016Legendy Polskie Allegro: JagaTomasz Bagiński
2016Legendy Polskie Allegro: Operacja BazyliszekTomasz Bagiński
2016Uwikłana (intro serialu)Steven Wagner
2017Wonder WomanPatty Jenkins
2018TwarzMałgorzata Szumowska

Realizacje sceniczne

DataTytułreżyser
2006Akademia Pana KleksaWojciech Kępczyński
2006Ça IraJanusz Józefowicz
2008Siedem bram JerozolimyKrzysztof Jasiński
2009Pamiętam. Katyń 1940.Konrad Smuga
2009TristanKrzysztof Pastor
2011Move Your ImaginationTomasz Bagiński
2011PolitaJanusz Józefowicz
2016Piotruś PanJanusz Józefowicz
2017PilociWojciech Kępczyński

Trailery do gier

DataTytułreżyser
2007Wiedźmin (intro i outro)Tomasz Bagiński
2008Wiedźmin. Powrót Białego WilkaTomasz Bagiński
2011Wiedźmin 2. Zabójcy królówTomasz Bagiński
2013Cyberpunk 2077Tomasz Bagiński
2013Wiedźmin 3. (trailer) Killing MonstersTomasz Bagiński
2014Nitro Nation, War ThunderDamian Nenow
2015For HonorTomasz Bagiński
2015SkyforgeBartłomiej Kik
2016FrostpunkJakub Jabłoński
2016Watch Dogs 2Damian Nenow
2016PreyBartłomiej Kik
2016Hitman:Paris, Hitman:Sapienza, Hitman:ParisJakub Jabłoński
2017Dishonored: Death of OutsiderKarol Kołodziński
2017Total War: Warhammer 2Jakub Jabłoński
2017Ghost Recon: WildlandsDamian Nenow
2017Skull & BonesDamian Nenow
2017Watch Dogs 2 TVCDamian Nenow
2017League of Legends (Mid-Season Invitation)Tomasz Bagiński
2018Age of MagicMichał Kaleniecki
2018Frostpunk CityJakub Jabłoński
2018Total War: Three KingdomsJakub Jabłoński
2018God of WarTomasz Bagiński
2018For Honor: Marching FireDominik Wawrzyniak
2020Total War: Warhammer IIIJakub Jabłoński

Nagrody

KATEDRASIGGRAPH CAFNajlepszy krótki film animowany2002
KATEDRAanimago AWARDGrand Prix2002
KATEDRAThe 75th Academy AwardsNominacja w kategorii: Krótki film animowany2003
UNDOanimago AWARDNajlepszy krótki film animowany2003
SZTUKA SPADANIAanimago AWARD2 miejsce2005
SZTUKA SPADANIASIGGRAPH CAFJury Honors2005
MOLOCHanimago AWARDProfessional/Animation Short Film2006
SZTUKA SPADANIABAFTANajlepszy krótki film animowany2006
ARKASIGGRAPH CAFBest of Show Award2007
ARKAFestival de CannesNominacja w kategorii: Krótki film2007
WIEDŹMIN INTROVES AwardsNominacja w kategorii: Wybitne sekwencje filmowe w grze komputerowej2007
NIEZŁY KANAŁanimago AWARDNajlepszy pomysł2008
KINEMATOGRAFanimago AWARDNajlepszy film krótkometrażowy2009
SIEDEM BRAM JEROZOLIMYThe International Emmy AwardsNominacja w kategorii: Arts Programming2009
ANIMOWANA HISTORIA POLSKIanimago AWARDNajlepsza wizualizacja2010
PATHS OF HATEVES AwardsNominacja w kategorii: Wybitna realizacja w krótkim filmie animowanym2011
MIASTO RUINVES AwardsNominacja w kategorii: Wybitne efekty specjalne w projektach pozakinowych2011
PATHS OF HATESIGGRAPH CAFNagroda Jury2011
PATHS OF HATEComic-Con IIFFNagroda Jury2011
PATHS OF HATEComic-Con IIFFNajlepsza animacja2011
WIEDŹMIN 2: ZABÓJCY KRÓLÓWGolden Trailer AwardsNajlepszy trailer gry video2012
WIEDŹMIN 2: ZABÓJCY KRÓLÓWLondon International AwardsZłota Statuetka w kategorii: TV/Kino/Online filmowy – Produkcja i Postprodukcja; podkategoria: Animacja2012

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Industriegebiet.png
Autor: Sal73x, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sign for industry