Platon (Udowienko)

Płaton
Платон
Władimir Udowienko
Владимир Удовенко
Metropolita teodozyjski i kerczeński
ilustracja
Kraj działania

Republika Krymu

Data i miejsce urodzenia

17 listopada 1940
Uspenka

Metropolita teodozyjski i kerczeński
Okres sprawowania

od 2012

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia teodozyjska

Śluby zakonne

14 kwietnia 1971

Diakonat

17 kwietnia 1971

Prezbiterat

12 września 1971

Chirotonia biskupia

16 grudnia 1973

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

16 grudnia 1973

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Sobór Objawienia Pańskiego

Konsekrator

Pimen

Współkonsekratorzy

Nikodem (Rotow), Filaret (Denysenko), Aleksy (Ridigier), Serafin (Nikitin), Juwenaliusz (Pojarkow), Aleksy (Konoplow), Nikodem (Rusnak), Pitirim (Nieczajew), Sawa (Babyneć), Mikołaj (Byczkowski)

Płaton, imię świeckie Władimir Pietrowicz Udowienko, Владимир Петрович Удовенко (ur. 17 listopada 1940 w Uspence) – metropolita Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, w latach 2012–2022 Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Życiorys

W wieku 17 lat wstąpił jako posłusznik do monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w Odessie. W roku następnym rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Kijowie; wobec zamknięcia tejże szkoły seminarium kończył w Odessie. Po odbyciu służby wojskowej (1961–1964) studiował w Leningradzkiej Akademii Duchownej, której dyplom uzyskał w 1969. 14 kwietnia 1971 złożył wieczyste śluby zakonne, zaś 17 kwietnia i 12 września przyjmował odpowiednio święcenia diakońskie i kapłańskie. 3 listopada 1972 został podniesiony do godności archimandryty i skierowany do pracy duszpasterskiej w eparchii argentyńskiej i południowoamerykańskiej.

16 grudnia 1973 w moskiewskim soborze Objawienia Pańskiego miała miejsce jego chirotonia na biskupa argentyńskiego i południowoamerykańskiego. Po czterech latach został podniesiony do godności arcybiskupiej. W 1980 został przeniesiony na katedrę swierdłowską i kurgańską, równocześnie zarządzając, jako locum tenens, eparchią czelabińską. W grudniu 1984 został arcybiskupem jarosławskim i rostowskim.

W latach 1990–1993 był członkiem Rady Najwyższej Federacji Rosyjskiej, wybranym w okręgu jarosławskim. Po wygaśnięciu mandatu wrócił do Argentyny jako zwierzchnik tamtejszej eparchii.

Od 29 lutego 2004 metropolita. W 2012, na prośbę metropolity kijowskiego Włodzimierza, Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zwolnił go z zajmowanego dotąd urzędu, by mógł objąć jedną z katedr w autonomicznym Ukraińskim Kościele Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego[1]. 20 grudnia 2012 metropolita Platon został pierwszym ordynariuszem nowo powstałej eparchii teodozyjskiej[2].

W 2022 r. na wniosek metropolity Platona, metropolity symferopolskiego i krymskiego Łazarza i dżankojskiego Aleksego Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wyłączył kierowane przez nich eparchie – wszystkie na terytorium Krymu – z jurysdykcji autonomicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego i podporządkował bezpośrednio patriarsze moskiewskiemu i całej Rusi[3].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Митрополит Платон (Удовенко). 2019.jpg
Autor: Saint-Petersburg Theological Academy, Licencja: CC BY-SA 2.0
Митрополит Платон (Удовенко) в академическом во имя апостола и евангелиста Иоанна Богослова