PlayStation 3

PlayStation 3
Ilustracja
Wygląd konsoli w wersji „Super Slim” (2012)
Typkonsola gier wideo
ProducentSony Computer Entertainment
Generacjasiódma
PremieraJPN: 11 listopada 2006
USA, CAN: HKG, TWN: 17 listopada 2006[1][2]
EUR, SGP: 23 marca 2007
CPU3,2 GHz Cell Broadband Engine
GPURSX Reality Synthesizer 500 MHz, 256 MB GDDR3 650 MHz @ 1,3 GHz (w starszych modelach pamięć ma taktowanie 700 MHz @ 1,4 GHz)
Pamięć operacyjna256 MB RAM 400 MHz @ 3,2 GHz XDR DRAM
Nośniki danychBlu-ray
DVD-ROM
CD-ROM
(wszystkie modele)
Super Audio CD (wybrane modele)
Wsteczna
kompatybilność
PlayStation, PlayStation 2[a]
Serwisy
internetowe
PlayStation Network
Sprzedanych
jednostek
87,41 mln[4]
Najlepiej
sprzedawana gra
Grand Theft Auto V – 21,19 mln[5]
PoprzednikPlayStation 2
NastępcaPlayStation 4
Konsola z kontrolerem – wersja FAT
Srebrny bezprzewodowy kontroler do PS3

PlayStation 3 (jap. プレイステーション3, Pureisutēshon Surī, skrót PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3[6]) – konsola gier wideo wyprodukowana przez Sony Computer Entertainment. 11 listopada 2006 roku miała miejsce premiera w Japonii, a 17 listopada w Ameryce Północnej. W Europie konsola pojawiła się 23 marca 2007 roku[7]. Jest bezpośrednią konkurencją dla innych konsol siódmej generacji: Xboxa 360 przedsiębiorstwa Microsoft oraz Wii wyprodukowanej przez Nintendo.

Konsola została oficjalnie zapowiedziana przez Sony na targach Electronic Entertainment Expo w maju 2005 roku. PlayStation 3 stała się pierwszą konsolą na rynku, która wykorzystywała format Blu-ray jako podstawowy nośnik danych[8]. Innymi cechami konsoli jest darmowy dostęp do usług sieciowych takich jak PlayStation Network (usługa ta umożliwia dostęp do PlayStation Store oraz PlayStation Plus)[9] oraz możliwość połączenia jej z przenośnymi konsolami PlayStation Portable oraz PlayStation Vita[10].

PlayStation 3 doczekała się dwóch zasadniczych rewizji, zmieniających gruntownie wygląd zewnętrzny konsoli oraz zmniejszających koszty produkcji sprzętu, poprzez zastosowanie miniaturyzacji użytych w niej technologii. Pierwsza z nich, o nazwie „Slim”, została wydana we wrześniu 2009 roku – wraz z nią Sony zmieniło też logo konsoli, znak towarowy oraz ogólny wizerunek sprzętu. Premiera ostatniej wersji o nazwie „Super Slim” odbyła się jesienią 2012 roku. W obydwu przypadkach zmniejszeniu uległy gabaryty konsoli, jej waga, pobór prądu oraz rozmiary jej podzespołów[11].

Do lutego 2017 roku sprzedano ok. 86,8 milionów sztuk konsoli, natomiast liczba gier sprzedanych na tę platformę przekroczyła 947 milionów egzemplarzy[12].

Konsola ta stała się też platformą, na której zadebiutowało kilka wysoko ocenianych przez recenzentów serii gier takich jak Uncharted, The Last of Us, Infamous czy LittleBigPlanet. Oprócz wyżej wymienionych serii Sony Computer Entertainment kontynuowało wydawanie na PS3 innych marek gier, które zadebiutowały na wcześniejszych konsolach Sony takich jak: Gran Turismo, Killzone czy God of War.

Jej następczyni – PlayStation 4 – została wydana 15 listopada 2013 roku w Ameryce Północnej, 29 listopada 2013 roku w Europie oraz 22 lutego 2014 roku w Japonii. Jednocześnie firma Sony zadeklarowała chęć wspierania PlayStation 3 co najmniej do 2015 roku włącznie[13]. 29 maja 2017 r., Sony na swojej oficjalnej stronie internetowej potwierdziło, że produkcja konsoli PlayStation 3 została ostatecznie zakończona w Japonii.

Historia

Premiera konsoli odbyła się 11 listopada 2006 w Japonii[14] i 17 listopada tego samego roku w USA[15]. W innych regionach, w tym w Europie premiera odbyła się 23 marca 2007[16]. W Polsce w dniu premiery konsola była dostępna w wersji 60 GB ze wsteczną kompatybilnością z PlayStation 2, której jest następcą. Wersje Slim 160 GB, 320 GB (sprzedaż od lipca 2010), różnią się od poprzednich (wersji FAT) inną obudową (jest cieńsza oraz stworzona z matowego wykończenia, w przeciwieństwie do poprzednich modeli, które były błyszczące) oraz o połowę mniejszym poborem prądu[17] i cichszą pracą. Poprzednie wersje 20 GB (tylko Ameryka Północna i Japonia), 40 GB, 60 GB, 80 GB i 160 GB oraz pierwsze wersje Slim – 120 GB i 250 GB – zostały wycofane z produkcji (aczkolwiek wersje 80 GB oraz 160 GB są jeszcze dostępne w sklepach, tj. Slim 120 GB i 250 GB). PlayStation 3 należy do tej samej generacji konsol co Xbox 360 Microsoftu oraz Wii firmy Nintendo. 28 września 2012 roku miała premierę wersja „Super Slim”[18]. Jest ona dostępna w dwóch wersjach: pierwsza z 500 GB dyskiem HDD i druga z 12 GB pamięcią flash. Jest ona mniejsza i lżejsza od zwykłej edycji slim.

Specyfikacja techniczna

Konsola umożliwia odczytywanie filmów na Blu-ray i DVD, muzyki i zdjęć z sieci lokalnej oraz nośników USB. Istnieje możliwość podłączenia również kamery PS Eye. Wbudowana przeglądarka internetowa umożliwia przeglądanie stron WWW, sieć PlayStation Network umożliwia granie w gry w trybie wieloosobowym, przechowywanie listy przyjaciół, granie w gry online oraz możliwość ściągania gier i innych materiałów z PlayStation Store. Obsługę konsoli i korzystanie z Internetu ułatwia możliwość podłączenia komputerowych myszek i klawiatur, aczkolwiek większość gier z nich nie korzysta. Wbudowane złącze Ethernet oraz obsługa sieci Wi-Fi.

Od 30 listopada 2008 dostępna jest klawiatura (w 8 wersjach językowych) zakładana na kontroler DualShock 3/Sixaxis przy pomocy specjalnego klipsa, komunikuje się z konsolą poprzez technologię Bluetooth oraz posiada własny port mini USB do parowania z konsolą i ładowania. 11 grudnia 2008 roku ponownie po rocznej przerwie ruszyła otwarta wersja beta PlayStation Home.

Sama moc układu graficznego PS3 to ok. 400 GFLOPS[19].

Procesor

Centralną jednostką obliczeniową konsoli jest procesor Cell zaprojektowany wspólnie przez firmy IBM, Sony i Toshiba. Składa się on z głównego 64-bitowego procesora PowerPC (tzw. Power Processing Element lub PPE) oraz siedmiu rdzeni typu „Synergistic Processing Elements” (SPEs). Taka architektura daje 1 rdzeń do uniwersalnego użytku oraz 7 użytecznych, wyspecjalizowanych rdzeni, które mają ograniczony dostęp do pamięci oraz posiadają inną architekturę niż rdzeń główny. Taki podział umożliwia specjalizacje rdzeni, czego efektem jest bardzo duża szybkość w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań[20].

Architektura Cella jest wydajna, ale wymaga innego podejścia do programowania niż architektury używane w komputerach osobistych. Może to być wyzwaniem dla programistów, którzy wcześniej programowali tylko na PC, ponieważ programowanie Cella jest uważane za trudne[21]. Architektura Cella jest elastyczna i umożliwia projektowanie współpracy między rdzeniami, używając najbardziej odpowiednich dla programisty mechanizmów. Wymaga to jednak wiedzy oraz wysiłku dlatego, aby ułatwić to zadanie, IBM opublikował narzędzia ułatwiające automatyczne przystosowanie kodu do działania na wielu rdzeniach[21]. Rozwiązanie to zwalnia programistę z konieczności ręcznego zarządzania podziałem na rdzenie, jednak wciąż wymaga pisania kodu z uwzględnieniem architektury procesora. Do użytku w grach konsola udostępnia sześć rdzeni, gdyż siódmy jest dezaktywowany, aby usprawnić produkcję (nawet gdy procesor opuści taśmę produkcyjną z niesprawnym jednym rdzeniem, może być użytkowany jako w pełni funkcjonalny), a ósmy zarezerwowano do obsługi systemu operacyjnego konsoli. Każdy rdzeń taktowany jest zegarem 3,2 GHz. Procesor działa w trybie in-order execution.

Charakterystyka PPE:

Charakterystyka SPE:

 • typ RISC z 128-bitowymi instrukcjami SIMD (optymalizacja do wykonywania tych samych operacji na dużych ilościach danych)
 • optymalizacja obliczeń wektorowych (przetwarzanie grafiki w grach i dekodowanie sygnału wideo) kosztem ograniczonego zestawu instrukcji
 • wydajne szczególnie przy równoległym planowaniu zadań (gdy obliczenia dają się możliwie równomiernie rozłożyć między poszczególne rdzenie)
 • mało wydajne w obliczeniach wymagających np. przewidywania rozgałęzień (ang. branch prediction)
 • po 256 kB lokalnej pamięci wbudowanej SRAM dla każdego rdzenia na instrukcje i dane
 • zgodne z IEEE 754 w podwójnej precyzji

W starszych modelach konsoli znalazł się także EE (Emotion Engine) i GS (Graphics Synthesizer), pomagające w renderowaniu grafiki w grach na konsolę PS2, a także niekiedy pomaga renderować, gdy główny procesor jest zbyt obciążony.

Procesor graficzny (RSX)

Zaprojektowany wspólnie przez firmy Nvidia i Sony[24]. Jego możliwości można porównać do układu graficznego – 6800 Ultra w trybie SLI (2x 6800 Ultra) lub do jednej 7900GTX

 • jądro zbudowane z 300 mln tranzystorów
 • taktowanie rdzenia 500 MHz[19]
 • taktowanie jednostek pixel shader 550 MHz
 • 128-bitowa szyna danych pamięci GDDR3
 • 96 kB pamięci podręcznej L1 i L2 dla tekstur na każdą grupę 4 jednostek pixel shader; łącznie 576 kB dla wszystkich jednostek pixel shader
 • komunikacja z procesorem za pomocą FlexIO
 • jedno wyjście wysokiej rozdzielczości, maksymalnie 1920 × 1080
 • programowalne, szeregowe potoki cieniowania
 • 256 megabajtów własnej pamięci RAM dla grafiki
 • 24 jednostki typu pixel shader i 8 vertex shader
 • 8 jednostek ROP
 • oparty na NV47 NVIDII

Pamięć operacyjna

Łącznie 512 MB pamięci, dzielonej na dwie:

 • 256 MB XDR DRAM pamięci systemowej (Rambus), taktowanej z częstotliwością 400 MHz (3,2 GHz efektywnie)[25] o przepustowości 25,6 GB/s
 • 256 MB GDDR3 pamięci graficznej, taktowanej z częstotliwością 650 MHz (1,3 GHz efektywnie) o przepustowości 22.4 GB/s (w starszych modelach pamięć ma taktowanie 700 MHz @ 1,4 GHz)[26]

Przepustowość

 • komunikacja pomiędzy PPE, wszystkimi SPE, kontrolerem pamięci i I/O odbywa się przez Element Interconnect Bus (EIB), które oferuje teoretyczną maksymalną przepustowość wynoszącą 204.8GB/s[27]

Dźwięk

 • możliwość dekodowania Dolby Digital 5.1, DTS (za przetwarzanie odpowiedzialny jest procesor)
 • obsługa dźwięku stereo, 5.1, lub 7.1[28]
 • wyjście dźwięku jest możliwe przez kabel kompozytowy (chinch), kabel optyczny lub złącze HDMI

Pamięć masowa

 • Blu-ray: PLAYSTATION 3 2xBD-ROM, BD-Video, BD-ROM, BD-R, BD-RE
 • DVD: PlayStation 2 8xDVD-ROM, PLAYSTATION 3 DVD-ROM, DVD-Video, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW
 • CD: PlayStation 24xCD-ROM, PlayStation 2 CD-ROM, CD-DA, CD-DA (ROM), CD-R, CD-RW, SACD (wybrane modele), SACD Hybrid (wybrane modele), SACD HD (wybrane modele), DualDisc, DualDisc (dźwięk), DualDisc (DVD)
 • w zależności od wersji dysk 20 GB, 40 GB, 60 GB, 80 GB, 160 GB (wersja FAT), 120 GB, 160 GB, 250 GB, 320 GB (wersja SLIM) z możliwością zmiany na dowolny inny (kompatybilność z dowolnymi dyskami SATA 2,5 cala) bez utraty gwarancji

Kursywa oznacza brak odczytu danego typu dysków w wersji 40 GB i 80 GB, Sony Polska podaje, że nie jest ona wstecznie kompatybilna z grami na PlayStation 2.

Komunikacja

PlayStation 3 oferuje następujące możliwości komunikacji:

 • Bluetooth 2.0
 • porty USB 2.0 (początkowo 4[29], w ostatnich produkowanych wersjach: 2 z przodu)
 • IEEE 802.11 b/g Wi-Fi (do łączenia się z siecią oraz PlayStation Portable – brak w wersji z 20 GB dyskiem)
 • Gigabit Ethernet – 1 gniazdo
 • slotów na karty pamięci Standard/Duo oraz standard/mini Memory Stick (brak w obecnie produkowanych wersjach)
 • slot na dysk 2,5 cala o dowolnej pojemności 2.5 Serial ATA[30]

Wyjście audio-wideo

 • możliwe rozdzielczości: 480i (NTSC z przeplotem), 480p (NTSC progresywny), 576i (PAL z przeplotem), 576p (PAL progresywny), 720p (HD progresywny), 1080i (FULL HD z przeplotem), 1080p (FULL HD progresywny)
 • jedno wyjście HDMI dające możliwość wyświetlania obrazu 1920 × 1080 bez przeplotu
 • wyjście optyczne audio (S/PDIF)
 • różne wyjścia analogowe

Porównanie modeli

Możliwość uruchamiania gier ze starszych konsoli (PlayStation i PS2) jest zależna od modelu[3].

Najnowsza wersja konsoli Super Slim posiada identyczne parametry techniczne co wersja Slim. Wersja z pamięcią flash 12 GB, jako wersja ekonomiczna, posiada dodatkowo możliwość skorzystania z własnego dysku SATA lub zamontowanie na dedykowanej podstawce dysku o pojemności 250 GB.

Pojemność dyskuNumer modeluWi-FiDostępne koloryCzytnik kart pamięciRozpoczęcie sprzedaży
Pierwsza generacja
Wszystkie modele mają 4 porty USB, obsługę SACD i emulator (Emotion Engine) gier z PS2.
20 GB
(NTSC)
CECHBxxniePiano Black
(bez chromowanych wykończeń)
nielistopad 2006
60 GB
(NTSC)
CECHAxxtakPiano Black
(chromowane wykończenia)
taklistopad 2006
Druga generacja
Wszystkie modele mają 4 porty USB, obsługę SACD i emulator (emulacja) gier z PS2.
60 GB
(PAL)
CECHCxxtakPiano Black
(chromowane wykończenia)
takmarzec 2007
80 GB
(NTSC)
CECHExxtakPiano Black
(chromowane wykończenia)
taksierpień 2007
Trzecia generacja
Wszystkie modele mają 2 porty USB, brak obsługi SACD i emulatora.
40 GB
(PAL, NTSC)
CECHGxx
CECHHxx
niePiano Black
Ceramic White (tylko Japonia)
Satin Silver (tylko Japonia)
Gun-Metal Gray[31]
(wszystkie mają srebrne wykończenia)
niepaździernik 2007EU AU
listopad 2007NA JP
80 GB
(PAL, NTSC)
CECHKxx
CECHLxx
CECHMxx
takPiano Black
Ceramic White
Satin Silver (tylko Japonia)
niesierpień 2008NA EU AU
październik 2008JP
160 GB
(PAL, NTSC)
CECHPxxtakPiano Black
Cloud Black[32]
(matowo szare wykończenia)
niepaździernik 2008EU
listopad 2008NA
Czwarta generacja
Wszystkie modele mają 2 porty USB, brak obsługi SACD i emulatora.
120 GB
"Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-20xxA
CECH-21xxA
takCharcoal Blackniewrzesień 2009EU, NA, NZ, AU, JP
250 GB
"Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-20xxB
CECH-21xxB
takCharcoal Black
White and Pink[33]
niepaździernik 2009EU, NA, NZ, AU, JP
160 GB
"Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-25xxA
CECH-30xxA
takCharcoal Black
Classic White
Titanium Blue
nielipiec 2010JP
jesień 2010EU
320 GB
"Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-25xxB
CECH-30xxB
takCharcoal Black
Classic White
Splash Blue and Scarlet Red
nielipiec 2010JP
jesień 2010EU
Piąta generacja[34]
Wszystkie modele mają 2 porty USB, brak obsługi SACD i emulatora.
12 GB (Flash)
"Super Slim"
(PAL)
CECH-40xxAtakCharcoal Blackniepaździernik 2012EU
250 GB
"Super Slim"
(NTSC)
CECH-40xxBtakCharcoal Black
Classic White (Japonia)
niepaździernik 2012JP
wrzesień 2012NA
500 GB
"Super Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-40xxCtakCharcoal Black
Classic White (Japonia, Europa)
niepaździernik 2012JP
październik 2012NA
wrzesień 2012EU

Trofea

Trofea to system osiągnięć – gry zawierają listę zadań, które można wykonać. Wykonanie zadania jest nagradzane pucharem widocznym w profilu gracza oraz zwiększa jego poziom (pokazujący, jak wiele trofeów udało mu się zdobyć). Trofea w konsoli PlayStation 3 nie były dostępne od premiery konsoli, zostały dodane w aktualizacji oprogramowania (2.40 wydany 2 lipca 2008) na wzór osiągnięć z Xboksa 360. W efekcie tego starsze gry nie obsługują systemu trofeów lub wymagają ściągnięcia łatki, aby je aktywować (np. Grand Theft Auto IV).

Inne systemy operacyjne

Sony dodało do swojej konsoli możliwość wgrania dodatkowego systemu operacyjnego, przez co można zwiększyć jej funkcjonalność. Jest to pierwsza (i obecnie jedyna) konsola, której producent umożliwia wgranie dowolnego oprogramowania i nie powoduje to utraty gwarancji. System instaluje się na osobnej partycji (Other OS) i nie można w trakcie korzystania z niego używać plików zapisanych na partycji Game OS. Niektóre wersje Linuksa, które udało się uruchomić to Yellow Dog, Ubuntu, Fedora, Gentoo, Debian oraz OpenSUSE. Każdy Linux ma dostęp do 6 z 7 rdzeni procesora Cell. Systemy uruchamiane pod opcją OtherOS mają znacznie ograniczony dostęp do układu graficznego RSX[35]. Należy także wyznaczyć osobne miejsce dla innego systemu operacyjnego, które nie jest dostępne podczas używania standardowego oprogramowania konsoli.

W wersji Slim instalacja dodatkowego systemu operacyjnego jest niemożliwa, ze względu na naciski ze strony IBM na Sony, które obawiało się konkurencji w branży serwerów wykorzystywanych do budowy superkomputerów. Dwie konsole PlayStation 3 nie odbiegały wydajnością jednemu dedykowanemu serwerowi z dwoma procesorami Cell.

Oprogramowanie

PlayStation Move

Następca konsoli

20 lutego 2013 podczas konferencji prasowej firma Sony zaprezentowała następcę konsoli – PlayStation 4. Przedstawiono szczegółową specyfikację nowej konsoli oraz przybliżoną datę premiery – ostatni kwartał 2013 roku[36][37].

Emulacja

W 2017 roku powstał emulator o nazwie RPCS3, który pozwala na uruchamianie niektórych tytułów przeznaczonych na wyłączność, jak np. seria Uncharted[38]. W tym samym roku oficjalnie zakończono produkcję konsoli w Japonii[39].

Uwagi

 1. Tylko niektóre modele konsoli mogą odtwarzać płyty z PlayStation i PlayStation 2. Istnieje jednak możliwość uruchomienia starszych tytułów pobieranych z PlayStation Store[3]

Przypisy

 1. PLAYSTATION®3 LAUNCHES ON NOVEMBER 17, 2006 IN NORTH AMERICA (ang.). 2006-05-08, Sony Computer Entertainment America
 2. PS3 Launch date set for Taiwan and Hong Kong (ang.). 2006-11-02.
 3. a b Playing PlayStation/PlayStation 2 Games on a PlayStation 3 System. Sony. [dostęp 2020-03-12].
 4. Platform Totals (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2020-06-29].
 5. PlayStation 3 (ang.). VGChartz. [dostęp 2017-03-24].
 6. The Reason Why PLAYSTATION Is In Capitals. Techzone, 2005-12-06. [dostęp 2006-08-19].
 7. Playstation 3 Release Date Announcement Page. psxextreme.com, 2007-01-31. [dostęp 2014-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-30)].
 8. PlayStation.com – PlayStation 3 Features – Blu-ray. SCEA. [dostęp 2014-12-30].
 9. PlayStation.com – PlayStation 3 Features – PSN. SCEA. [dostęp 2014-12-30].
 10. PlayStation Blog – PS3 Tips – Remote Play and PlayStation Store. PlayStation.Blog. [dostęp 2014-12-30].
 11. Michał Strzyżewski: Zamiast nowej konsoli, odchudzona stara – PlayStation 3 Super Slim. spidersweb.pl, 2012-10-10. [dostęp 2014-12-30].
 12. VGChartz Global. VGChartz. [dostęp 2017-03-28].
 13. Paweł Musiolik: PlayStation 3 będzie wspierane przez Sony jeszcze dwa lata. PSSite.com, 2012-05-25. [dostęp 2014-12-30].
 14. PlayStation 3 sells out at launch (ang.). BBC News, 2006-11-11. [dostęp 2014-08-04].
 15. Sony's PS3 makes U.S. debut to long lines, short supplies (ang.). USA Today, 2006-11-17. [dostęp 2014-08-04].
 16. UK PlayStation 3 arrives 23 March 2007 [PS3]. [dostęp 18 czerwca 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (21 marca 2007)].
 17. Matthew Moskovciak, David Katzmaier: PS3 Slim uses half the power of PS3 'Fat' (ang.). CNET, 2009-08-27. [dostęp 2021-06-13].
 18. Jeff Bakalar: Sony shrinks down new PS3 -- except for the price (ang.). cnet.com. [dostęp 2014-06-26].
 19. a b Brandon Widder: PlayStation 3 vs. PlayStation 4: Spec Showdown (ang.). Digital Trends, 2013-09-14. [dostęp 2017-01-27].
 20. Samuel Williams i inni, The Potential of the Cell Processor for Scientific Computing, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, 2005 [dostęp 2021-04-25] [zarchiwizowane z adresu 2009-06-17] (ang.).
 21. a b Octopiler seeks to arm Cell programmers – CNET News
 22. CELL: A New Platform for Digital Entertainment. [dostęp 2008-11-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-26)].
 23. Basics of Cell Architecture
 24. OedipusRSX PS3 RSX Reality Synthesizer Documentation Surfaces (ang.). ps3news.com. [dostęp 2012-02-01].
 25. Rambus – Octal Data Rate. [dostęp 2010-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-24)].
 26. PlayStation 3 Secrets, www.edepot.com [dostęp 2017-11-26].
 27. IBM – United States, www-128.ibm.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 28. Wii oraz PS3 wzbogacone o dźwięk Dolby Laboratories | MiastoGier.pl, www.miastogier.pl [dostęp 2017-11-26].
 29. PlayStation 3 Secrets, www.edepot.com [dostęp 2017-11-26].
 30. Komentarze – Nowy model Sony PLAYSTATION 3 40GB – FrazPC.pl – Twój Vortal Technologiczny. [dostęp 2009-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-12)].
 31. Z dołączoną grą Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots.
 32. Tylko na rynkach japońskich w zestawie z filmem Final Fantasy VII: Advent Children.
 33. Tylko na rynkach japońskich w zestawie z grą Final Fantasy XIII.
 34. Daniel Arshad Khan: Sony Reveals New PS3 Super Slim. Techdeville, 19 września 2012. [dostęp 19 września 2012].
 35. www.ps3source.net. [dostęp 2009-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-15)].
 36. Andrew Goldfarb: PlayStation 4 Revealed. IGN. [dostęp 2013-02-22].
 37. PlayStation 4 announced, coming 'Holiday 2013'. Joystiq. [dostęp 2013-02-22].
 38. RPCS3 – Blog, rpcs3.net [dostęp 2019-07-03] (ang.).
 39. Sony To Stop PS3 Production, Shipments In Japan Soon, www.finanznachrichten.de [dostęp 2019-07-03] (niem.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Sony-PlayStation-PS3-SuperSlim-Console-FL.jpg
The PlayStation 3 (PS3) gaming console made by Sony. Nicknamed the "Super Slim", it is the third and final hardware design of the PlayStation 3 console. It is smaller and lighter than the previous systems, but the most notable change is the move from a slot-loading Blu-Ray drive to a sliding-door version. Released in late 2012, it was available with either 250GB or 500GB hard drive, or with 12GB of flash memory.
Playstation 3 box controller.jpg
Autor: Michel Ngilen from Des Moines, United States, Licencja: CC BY 2.0
A 60GB PlayStation 3 system with box and SIXAXIS.