PlusLiga (2014/2015)

PlusLiga 2014/2015
2013/20142015/2016
Szczegóły rozgrywek
OrganizatorPLPS SA
Termin04.10.2014 – 06.05.2015
SezonXV
Partner TVGrupa Polsat
(Polsat Sport,
Polsat Sport Extra,
Polsat Sport News)
Liczba drużyn14
Liczba hal14 (w 14 miejscowościach)
Ranking CEV2. miejsce
BeniaminkiMKS Banimex Będzin
Cuprum Lubin
MistrzAsseco Resovia Rzeszów
Zdobywca PucharuTrefl Gdańsk
Udział w europejskich pucharach
Liga MistrzówPGE Skra Bełchatów
Asseco Resovia Rzeszów
Jastrzębski Węgiel
Puchar CEVZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Statystyki rozgrywek
Liczba meczów238
Oglądalność553667 (2326 na mecz)
Najwyższa oglądalnośćPGE Skra BełchatówAsseco Resovia Rzeszów (30.11.2014) – 11 000 widzów
Najniższa oglądalnośćMKS Banimex BędzinLotos Trefl Gdańsk (09.01.2015) – 280 widzów
Strona internetowa

PlusLiga 2014/2015 − 79. sezon siatkarskich mistrzostw Polski (15. sezon jako liga profesjonalna) organizowany przez PLPS SA pod egidą PZPS.

W sezonie 2014/2015 w Lidze Mistrzów Polskę reprezentować będą PGE Skra Bełchatów, Asseco Resovia Rzeszów i Jastrzębski Węgiel, natomiast w Pucharze CEVZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Natomiast do Pucharu Challenge żadna z polskich drużyn postanowiła nie przystępować.

System rozgrywek

Rozgrywki Plusligi obejmują dwie fazy:

  • Faza zasadnicza – dwie rundy rozgrywane systemem „każdy z każdym – mecz i rewanż”
  • Faza play-off – o tytuł Mistrza Polski grają zespoły, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 8. Zwycięzcy rywalizacji zagrają o miejsca 1-4, pokonani o miejsca 5-12. Zespoły, które po zakończeniu fazy zasadniczej zajęły w tabeli rozgrywek miejsca 11-14 i zagrają dwumecze o udział w rywalizacji o miejsca 5-12. Zwycięzcy zagrają o miejsca 5-12, pokonani o miejsca 13-14 (za wygranie meczu 3:0 lub 3:1 drużyny otrzymują 3 punkty meczowe, za wygranie meczu 3:2 drużyna wygrywająca otrzymuje 2 punkty meczowe, a drużyna przegrywająca 1 punkt meczowy. Gdy stan rywalizacji w meczach, po rozegraniu drugiego spotkania wyniesie, 1:1, o zwycięstwie w dwumeczu decyduje większa liczba punktów meczowych. Przy równej liczbie punktów meczowych będzie rozgrywany „złoty set” – tzn. set do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn). Zespoły z miejsc 9-10 po zakończeniu fazy zasadniczej rozegrają dwumecz na w/w zasadach. Zwycięzca dwumeczu zagra z przegranym w rywalizacji I rundy fazy play-off z miejsc 1-8, przegrany dwumeczu zagra z przegranym w rywalizacji I rundy fazy play-off z miejsc 2-7.

Drużyny uczestniczące

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w PlusLidze 2014/2015
 PlusLiga 2014/2015 
BEŁPGE Skra Bełchatów Simple gold crown.svg1LM
RZEAsseco Resovia Rzeszów2LM
JASJastrzębski Węgiel3LM
KEDZAKSA Kędzierzyn-Koźle Simple gold cup.svg4CEV
OLSIndykpol AZS Olsztyn5
WARAZS Politechnika Warszawska6
RADCerrad Czarni Radom7
KIEEffector Kielce8
BYDTransfer Bydgoszcz9
GDALotos Trefl Gdańsk10
CZEAZS Częstochowa11
BIEBBTS Bielsko-Biała12
Aiga uparrow inv.svgAwans z I ligi
LUBCuprum Lubin3
BĘDMKS Banimex Będzin4

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Hale sportowe

KlubHala sportowaLiczba miejsc siedzących
Asseco Resovia RzeszówHala Podpromie4300
AZS CzęstochowaWielofunkcyjna hala sportowa6356
AZS Politechnika WarszawskaHala Torwar4800
BBTS Bielsko-BiałaHala widowiskowo-sportowa4500
Cerrad Czarni RadomHala sportowa MOSiR2500
Effector KielceHala Legionów4200
Indykpol AZS OlsztynHala Urania1900
Jastrzębski WęgielHala widowiskowo-sportowa3007
Lotos Trefl GdańskErgo Arena11100
MKS Banimex BędzinHala widowiskowo-sportowa MOSiR (Sosnowiec)2000
Cuprum LubinHala widowiskowo-sportowa3700
PGE Skra BełchatówHala Energia2700
Transfer BydgoszczHala Łuczniczka6082
ZAKSA Kędzierzyn-KoźleHala Azoty3000

Rozgrywki

Faza zasadnicza

Tabela wyników

Gospodarz \ Gość1RZEBEŁGDAJASLUBBYDKEDRADWAROLSBIEKIECZEBĘD
Asseco Resovia Rzeszów -3:13:13:22:33:03:03:23:13:03:03:13:03:1
PGE Skra Bełchatów 3:0-3:22:33:23:03:03:03:03:03:03:13:01:3
Lotos Trefl Gdańsk 3:21:3-3:10:33:23:03:03:23:12:33:00:33:0
Jastrzębski Węgiel 0:30:32:3-2:33:03:13:13:03:03:03:03:23:1
Cuprum Lubin 1:30:31:31:3-2:33:03:13:03:13:03:13:13:2
Transfer Bydgoszcz 1:30:31:33:13:1-2:33:02:33:03:13:03:13:0
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:33:01:31:32:33:2-3:03:13:13:03:03:03:0
Czarni Radom 1:32:32:33:01:31:30:3-2:33:13:12:33:03:0
AZS Politechnika Warszawska 0:30:33:12:33:11:31:30:3-0:33:03:23:03:1
Indykpol AZS Olsztyn 3:20:31:32:30:32:33:10:31:3-3:23:03:23:2
BBTS Bielsko-Biała 1:31:31:32:30:30:30:30:33:23:0-3:23:23:0
Effector Kielce 1:30:30:30:33:20:31:30:33:13:21:3-0:33:2
AZS Częstochowa 0:30:31:30:31:31:30:33:02:30:33:01:3-3:2
MKS Banimex Będzin 0:31:30:30:31:31:33:22:31:33:00:30:33:1-

Aktualizacja do dnia 22 lutego 2015
Źródło: plusliga.pl (pol.)
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Terminarz i wyniki

Tabela

Lp.DrużynaPktMeczeRodzaj wynikuSetyMałe punkty
MWP3:03:13:22:31:30:3wyg.prz.stos.zdob.str.stos.
1Asseco Resovia Rzeszów67262241010230172262.77232320291.14
2PGE Skra Bełchatów6426224154312170223.18219419141.15
3Lotos Trefl Gdańsk542619768523264391.64237022031.08
4Jastrzębski Węgiel522618885532362391.59236021561.09
5Cuprum Lubin502617967435162421.48235222731.03
6Transfer Bydgoszcz5026161068242458421.38228021481.06
7ZAKSA Kędzierzyn-Koźle4526151194224553411.29212720601.03
8Cerrad Czarni Radom3426101672155645520.87216222060.98
9AZS Politechnika Warszawska3226111525435744580.76220823530.94
10Indykpol AZS Olsztyn232681831436936630.57207722660.92
11BBTS Bielsko-Biała2226818314251133630.52205622330.92
12Effector Kielce1926719124261131670.46208623190.9
13AZS Częstochowa1826521401471030650.46203322240.91
14MKS Banimex Będzin1626422121571029700.41206423080.89

Aktualizacja do dnia 22 lutego 2015
Źródło: plusliga.pl (pol.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     ćwierćfinał

     mecze o miejsce 5-12.

     baraże do rywalizacji o miejsca 5-12.

Faza play-off

Drabinka

 ĆwierćfinałyPółfinałyFinały
 
 1Asseco Resovia Rzeszów233  
 8Cerrad Czarni Radom020   
   1Asseco Resovia Rzeszów3333      
   4Jastrzębski Węgiel0111       
 4Jastrzębski Węgiel2033     
 5Cuprum Lubin1312    
     1Asseco Resovia Rzeszów3333  
     3Lotos Trefl Gdańsk0021  
 2PGE Skra Bełchatów233     
 7ZAKSA Kędzierzyn-Koźle000      
   2PGE Skra Bełchatów12302      
   3Lotos Trefl Gdańsk33133     
 3Lotos Trefl Gdańsk233      2PGE Skra Bełchatów333223
 6Transfer Bydgoszcz011    4Jastrzębski Węgiel210331

I runda

Ćwierćfinały

(do 2 zwycięstw)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
25.02.2015Cerrad Czarni Radom2:3Asseco Resovia25:23, 24:26, 23:25, 25:20, 11:15
28.02.2015Asseco Resovia3:0Cerrad Czarni Radom25:13, 25:16, 25:21
25.02.2015ZAKSA Kędzierzyn-Koźle0:3PGE Skra Bełchatów23:25, 10:25, 22:25
28.02.2015PGE Skra Bełchatów3:0ZAKSA Kędzierzyn-Koźle25:18, 25:20, 27:25
28.02.2015Transfer Bydgoszcz1:3Lotos Trefl Gdańsk25:27, 23:25, 35:33, 16:25
03.03.2015Lotos Trefl Gdańsk3:1Transfer Bydgoszcz25:22, 20:25, 25:18, 25:16
25.02.2015MKS Cuprum Lubin3:0Jastrzębski Węgiel28:26, 25:22, 25:22
28.02.2015Jastrzębski Węgiel3:1MKS Cuprum Lubin19:25, 30:28, 25:17, 25:20
01.03.2015Jastrzębski Węgiel3:2MKS Cuprum Lubin25:12, 20:25, 25:23, 20:25, 15:11
Mecze o rozstawienie 9-10

(dwumecz)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
25.02.2015Indykpol AZS Olsztyn3:2AZS Politechnika Warszawska23:25, 25:23, 14:25, 25:18, 18:16
01.03.2015AZS Politechnika Warszawska3:0Indykpol AZS Olsztyn25:15, 25:11, 25:18
Baraże o miejsca 5-12

(dwumecz)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
25.02.2015MKS Banimex Będzin3:2BBTS Bielsko-Biała22:25, 25:19, 18:25, 25:15, 15:13
28.02.2015BBTS Bielsko-Biała0:3MKS Banimex Będzin21:25, 19:25, 13:25
27.02.2015AZS Częstochowa0:3Effector Kielce23:25, 20:25, 28:30
03.03.2015Effector Kielce3:0AZS Częstochowa25:17, 25:19, 25:11

II runda

Półfinały

(do 3 zwycięstw)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
08.03.2015Asseco Resovia3:1Jastrzębski Węgiel25:16, 22:25, 25:20, 25:21
17.03.2015Jastrzębski Węgiel1:3Asseco Resovia34:32, 18:25, 16:25, 22:25
20.03.2015Asseco Resovia3:1Jastrzębski Węgiel28:26, 25:18, 20:25, 25:23
07.03.2015PGE Skra Bełchatów2:3Lotos Trefl Gdańsk25:22, 30:32, 25:21, 22:25, 10:15
14.03.2015Lotos Trefl Gdańsk1:3PGE Skra Bełchatów18:25, 25:16, 26:28, 22:25
18.03.2015PGE Skra Bełchatów0:3Lotos Trefl Gdańsk21:25, 21:25, 19:25
04.04.2015Lotos Trefl Gdańsk3:2PGE Skra Bełchatów24:26, 27:25, 25:22, 21:25, 15:13
Mecze o miejsca 5-12

(dwumecz)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
08.03.2015AZS Politechnika Warszawska1:3Cerrad Czarni Radom17:25, 25:19, 23:25, 33:35
14.03.2015Cerrad Czarni Radom0:3AZS Politechnika Warszawska19:25, 22:25, 21:25, (10:15)
07.03.2015Indykpol AZS Olsztyn3:2ZAKSA Kędzierzyn-Koźle21:25, 25:22, 25:20, 22:25, 15:12
17.03.2015ZAKSA Kędzierzyn-Koźle3:0Indykpol AZS Olsztyn25:17, 25:19, 25:14
09.03.2015MKS Banimex Będzin1:3Transfer Bydgoszcz14:25, 22:25, 25:18, 14:25
14.03.2015Transfer Bydgoszcz3:1MKS Banimex Będzin25:22, 21:25, 25:21, 25:16
06.03.2015Effector Kielce3:2MKS Cuprum Lubin25:14, 22:25, 25:20, 22:25, 15:12
13.03.2015MKS Cuprum Lubin3:0Effector Kielce27:25, 25:22, 25:20

III runda

Finał

(do 3 zwycięstw)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
15.04.2015Asseco Resovia3:0LOTOS Trefl Gdańsk25:22, 25:20, 25:23
24.04.2015LOTOS Trefl Gdańsk2:3Asseco Resovia25:19, 19:25, 21:25, 25:23, 13:15
28.04.2015Asseco Resovia3:1LOTOS Trefl Gdańsk19:25, 25:19, 27:25, 25:18
Mecz o 3. miejsce

(do 3 zwycięstw)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
15.04.2015PGE Skra Bełchatów3:1Jastrzębski Węgiel20:25, 25:15, 25:23, 29:27
25.04.2015Jastrzębski Węgiel0:3PGE Skra Bełchatów21:25, 20:25, 20:25
29.04.2015PGE Skra Bełchatów2:3Jastrzębski Węgiel25:23, 17:25, 25:19, 18:25, 10:15
03.05.2015Jastrzębski Węgiel3:2PGE Skra Bełchatów25:20, 21:25, 26:24, 22:25, 15:12
06.05.2015PGE Skra Bełchatów3:1Jastrzębski Węgiel19:25, 25:23, 29:27, 25:22
Mecze o miejsca 5-8

(dwumecz)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
20.03.2015AZS Politechnika Warszawska2:3Transfer Bydgoszcz25:21, 21:25, 29:27, 21:25, 12:15
27.03.2015Transfer Bydgoszcz3:0AZS Politechnika Warszawska25:18, 25:21, 25:21
20.03.2015KS Cuprum Lubin1:3ZAKSA Kędzierzyn-Koźle19:25, 25:23, 17:25, 22:25
01.04.2015ZAKSA Kędzierzyn-Koźle3:0KS Cuprum Lubin25:21, 25:19, 25:20

Mecz o 5. miejsce

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
11.04.2015ZAKSA Kędzierzyn-Koźle3:1Transfer Bydgoszcz25:22, 25:22, 32:34, 25:22
17.04.2015Transfer Bydgoszcz3:0ZAKSA Kędzierzyn-Koźle25:22, 25:22, 25:23, (15:12)

Mecz o 7. miejsce

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
12.04.2015AZS Politechnika Warszawska1:3KS Cuprum Lubin21:25, 23:25, 25:21, 20:25
17.04.2015KS Cuprum Lubin3:1AZS Politechnika Warszawska25:15, 23:25, 25:20, 25:22
Mecze o miejsca 9-12

(dwumecz)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
21.03.2015MKS Banimex Będzin3:2Cerrad Czarni Radom26:24, 25:19, 23:25, 20:25, 15:11
28.03.2015Cerrad Czarni Radom3:1MKS Banimex Będzin21:25, 25:17, 25:15, 25:20
22.03.2015Effector Kielce2:3Indykpol AZS Olsztyn21:25, 25:23, 25:19, 19:25, 11:15
28.03.2015Indykpol AZS Olsztyn3:1Effector Kielce25:23, 25:21, 22:25, 25:20

Mecz o 9. miejsce

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
11.04.2015Indykpol AZS Olsztyn1:3Cerrad Czarni Radom19:25, 22:25, 25:23, 25:27
17.04.2015Cerrad Czarni Radom3:0Indykpol AZS Olsztyn25:21, 25:19, 25:12

Mecz o 11. miejsce

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
12.04.2015MKS Banimex Będzin3:0Effector Kielce25:21, 25:20, 25:23
16.04.2015Effector Kielce1:3MKS Banimex Będzin19:25, 28:26, 19:25, 24:26
Mecz o 13. miejsce

(dwumecz)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
13.03.2015AZS Częstochowa1:3BBTS Bielsko-Biała18:25, 25:18, 19:25, 23:25
22.03.2015BBTS Bielsko-Biała0:3AZS Częstochowa21:25, 16:25, 19:25, (15:11)

Klasyfikacja

Lp.Drużyna
1Asseco Resovia Rzeszów Simple gold crown.svg
2Trefl Gdańsk Simple gold cup.svg
3PGE Skra Bełchatów
4Jastrzębski Węgiel
5Transfer Bydgoszcz
6ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
7Cuprum Lubin
8AZS Politechnika Warszawska
9Cerrad Czarni Radom
10Indykpol AZS Olsztyn
11MKS Banimex Będzin
12Effector Kielce
13BBTS Bielsko-Biała
14AZS Częstochowa

     Liga Mistrzów 2015/2016

     Puchar CEV 2015/2016

     Puchar Challenge 2015/2016

Składy drużyn

Transfery

Media użyte na tej stronie

Volleyball (indoor) pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Volleyball (indoor). This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Geographylogo.svg
Autor: Andrew Fitzsimon, Licencja: CC0
Geography logo
Simple gold cup.svg
Złoty puchar
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Volley-ball andrea bianc 01.svg
Autor: unknown, Licencja: CC0