Pluton egzekucyjny

Rozstrzelanie cesarza Maksymiliana przez pluton egzekucyjny na obrazie Édouarda Maneta
Zbrodnia w Bochni dokonana przez niemiecki pluton egzekucyjny (1939)
(c) Bundesarchiv, Bild 101I-212-0221-07 / Thiede / CC-BY-SA 3.0
Rozstrzelanie radzieckich partyzantów przez niemiecki pluton egzekucyjny (1941)

Pluton egzekucyjnyoddział, którego zadaniem jest wykonanie kary śmierci przez rozstrzelanie.

Opis

Rozstrzelanie przez pluton egzekucyjny to forma wykonania kary śmierci zarezerwowana zwykle dla wojskowych. Skazaniec stoi lub siedzi przy ceglanym murze lub innej solidnej przeszkodzie. Pięciu lub więcej żołnierzy ustawia się obok siebie kilka lub kilkanaście metrów dalej i każdy z nich celuje swoją bronią palną bezpośrednio w serce więźnia. Po usłyszeniu sygnału wywołanego przez starszego oficera, wszyscy strzelcy strzelają jednocześnie[1].

W większości przypadków więźniowie stając przed plutonem egzekucyjnym mają opaski na oczach, ale czasami skazani proszą, aby nie zakrywać im oczu, by mogli obserwować swoich egzekutorów, lecz takie sytuacje należą do rzadkości. Opaska na oczy jest często tak samo potrzebna dla egzekutorów, jak i dla więźnia. Gdy skazany może patrzeć bezpośrednio na członków plutonu egzekucyjnego, znacznie zmniejsza to anonimowość strzelców, stwarzając bardziej stresującą sytuację dla tych, którzy po prostu wypełniają swój obowiązek[1].

Chociaż każdy członek plutonu egzekucyjnego musi oddać strzał, jeden ze strzelców zwykle otrzymuje broń ze ślepym nabojem gdyż gwarantuje to, że nikt w grupie nie wie, który z nich wystrzelił śmiertelny pocisk. Jeśli skazaniec został trafiony kilkoma pociskami i przeżył, jeden z egzekutorów zabija go z bliskiej odległości[1].

Przed laty siły zbrojne wykorzystywały pluton egzekucyjny do eliminowania ze swoich szeregów żołnierzy, którzy dopuścili się zdrady lub niesubordynacji. Była to również standardowa kara dla wojskowych, którzy popełnili brutalne przestępstwa, takie jak gwałt czy zabójstwo niewinnych cywilów. Chociaż ta procedura zanikła do naszych czasów, nadal jest uważana za legalną metodę postępowania z żołnierzami kryminalnymi i postaciami politycznymi w wielu krajach[1]. W 2015 roku w amerykańskim stanie Utah przywrócono wykonywanie kary śmierci z wykorzystaniem plutonu egzekucyjnego, w przypadku braku mieszanek trucizn stosowanych standardowo[2].

Pluton egzekucyjny nie jest zarezerwowany wyłącznie dla osób służących w siłach zbrojnych. Niektóre armie wykorzystywały tę metodę do masakr obywateli państw, które najeżdżały. Ofiary tych szwadronów śmierci po rozstrzelaniu najczęściej chowane były w zbiorowych mogiłach. Ten haniebny czyn uważany jest za zbrodnię przeciwko ludzkości i może być karany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze[1].

Przypisy

  1. a b c d e Firing Squad (ang.). Crime Museum. [dostęp 2022-09-18].
  2. USA: stan Utah przywraca plutony egzekucyjne (pol.). Polskie Radio. [dostęp 2022-09-18].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

The Bochnia massacre German-occupied Poland 1939.jpg
Egzekucja 56 Polaków w Bochni koło Krakowa 18 grudnia 1939 roku.
Bundesarchiv Bild 101I-212-0221-07, Russland-Nord, Erschießung von Partisanen.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 101I-212-0221-07 / Thiede / CC-BY-SA 3.0