Połączenie lutowane

Połączenie lutowanepołączenie, w którym metalowe elementy łączone są przy użyciu spoiwa (lutu) topionego w temperaturze znacznie niższej niż temperatura topnienia łączonych części. Obszar spoiny jest podgrzewany do temperatury, w której struktura krystaliczna spajanych metali jest w stanie wchłonąć pewną liczbę cząsteczek spoiwa. Spoiwo wypełnia wszystkie przestrzenie pomiędzy spajanymi elementami.

Reprezentacja połączenia lutowanego w rysunku technicznym maszynowym

Wyróżnia się:

  • lutowanie miękkie - w zależności od spajanych metali używa się różnych lutów i różnego zakresu temperatur. Dla stali, miedzi, cynku itp. stosuje się stopy cynowo-ołowiowe i temperatury 180-325 °C.
  • lutowanie twarde - w zależności od spajanych metali używa się różnych lutów i różnego zakresu temperatur. Dla stali stosuje się miedź, mosiądz lub stopy srebra w temperaturach od 600 do 1450 °C. Dla aluminium stosuje się stopy aluminiowo-krzemowe w temperaturach 530 do 570 °C.

Do podgrzewania lutowanych elementów i topienia lutu używa się płomienia gazowego lub lutownicy elektrycznej.

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Lutowanie.svg
Autor: Wersję rastrową wykonał: Pawel Wajda, 2004 zaś zamieścił użytkownik polskiego projektu wikipedii: Jonasz, Zwektoryzował: Krzysztof Zajączkowski, Licencja: GFDL
Reprezentacja połączenia lutowanego w rysunku technicznym maszynowym
FeatherKeyUnMounted.png

Part of a shaft with a feather key in exploded view.

Own work, 1st March 2006, Borowski