Pośrednie Stawy Rohackie

Z lewej strony dwa Pośrednie Stawy Rohackie, po prawej stronie Zadni Rohacki Staw
U góry Pośrednie Stawy, niżej Wielki Staw Rohacki, a w dole po prawej stronie Czarna Młaka. Widok z Rohaczy

Pośrednie Rohackie Stawy – dwa z grupy czterech Rohackich Stawów w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajdują się w Dolinie Rohackiej, na środkowym z trzech tarasów Przedniego Zielonego. Powstały w rynnie wyrzeźbionej przez lodowiec. W polskiej literaturze obejmuje się je wspólną nazwą Pośrednich Stawów, ale stawy mają też oddzielne nazwy:

  • Mały Rohacki Staw (Druhé Roháčske pleso) – najmniejszy z czterech Rohackich Stawów. W kierunku od Doliny Smutnej do Doliny Spalonej jest to drugie w kolejności jezioro. Woda z niego spływa strumykiem do Niżniego Stawu Rohackiego.
  • Pośredni Rohacki Staw (Tretie Roháčske pleso) – trzecie w powyższej kolejności, położone wyżej od poprzedniego. Woda z niego spływa strumykiem do Małego Stawu.

Wzdłuż stawu prowadzi dobrze utrzymany szlak turystyczny i ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi. Widok na Rohacze, Wołowiec, Rakoń.

Szlaki turystyczne

Szlak zielony – zielony od Bufetu Rohackiego dolną częścią Doliny Smutnej, obok Niżniego i Pośrednich Stawów do Wyżniego Stawu Rohackiego i dalej na Banikowską Przełęcz.
  • Czas przejścia od bufetu do Wyżniego Stawu: 1:30 h, ↓ 1 h
  • Czas przejścia znad Wyżniego Stawu na przełęcz: 2:05 h, ↓ 1:35 h[1]

Przypisy

  1. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Zachodnie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-89-7.

Bibliografia

  • Grzegorz Barczyk, Ryszard Jakubowski (red.), Adam Piechowski, Grażyna Żurawska: Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000. ISBN 83-01-13184-5.


Media użyte na tej stronie

Stripe-marked trail green.svg
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - green.
Rohackie Stawy a1.jpg
(c) I, Selso, CC-BY-SA-3.0
Stawy Rohackie (Roháčske plesá) - West Tatra Mountains