Pochwica

Pochwica
Vaginismus
ICD-10N94.2
DiseasesDB13701
MedlinePlus001487
MeSHD052065

Pochwicadysfunkcja seksualna polegająca na niezależnym od woli skurczu mięśni wokół wejścia do pochwy, co może powodować zamknięcie wejścia i niemożność odbycia stosunku płciowego[1], gdyż powoduje silny ból przy wprowadzaniu prącia do pochwy. Podobny ból pojawia się przy próbie wprowadzenia tamponu czy palca.

Pochwica nieorganiczna

Pochwica nieorganiczna
ICD-10F52.5
Pochwica niewynikająca z ogólnego stanu zdrowia
DSM-IV306.51
DiseasesDB13701
MedlinePlus001487
MeSHD052065

Pochwica nieorganiczna powodująca bolesność, jest zazwyczaj związana z reakcją obronną, wynikającą z niejasności nastawienia emocjonalnego do partnera bądź z lęków seksualnych kobiety. Bywa także reakcją powstającą w okolicznościach niesprzyjających współżyciu seksualnemu – związanych z zagrożeniem, narażeniem na wstyd, itp.

Powtarzające się skurcze pochwy, mimo chęci podjęcia współżycia i niezależne od okoliczności, bywają wyuczoną reakcją obronną uwarunkowaną wcześniejszymi traumatycznymi doświadczeniami.

Pochwica jest uleczalna. Jak stwierdził Zbigniew Lew-Starowicz, "w wyniku postępu w badaniach diagnostycznych i zastosowania nowych metod leczenia (...) pochwica jest uleczalna w 100%"[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Zbigniew Lew-Starowicz: Miłość i seks: słownik encyklopedyczny. Wrocław: Wydawnictwo "Europa", 1999, s. 223. ISBN 83-87977-17-9.
  2. Zbigniew Lew-Starowicz, Podstawy terapii seksualnej, w: Przemiany seksualności w społeczeństwie współczesnym. Teoria i rzeczywistość, red. Z. Lew-Starowicz i K. Waszyńska, Poznań 2014

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.