Poczta w Słupsku

Poczta
Symbol zabytku nr rej. 247 z 15 kwietnia 1987
Państwo

 Polska

Miejscowość

Słupsk

Adres

Łukasiewicza

Styl architektoniczny

neogotycki

Architekt

August Kind, Flessburg

Ukończenie budowy

20 listopada 1879

Położenie na mapie Słupska
Mapa konturowa Słupska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Poczta”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Poczta”
Ziemia54°27′55,220″N 17°01′49,015″E/54,465339 17,030282

Poczta w Słupsku – zabytkowy, neogotycki budynek poczty w Słupsku, znajdujący się u zbiegu ulic Łukasiewicza i Mikołajskiej. Budynek poczty głównej wybudowano w 1879 roku.

W 1814 roku, przed przeprowadzką, poczta mieściła się przy Mittelstrasse (tj. dzisiejszej ul. Mikołajskiej), zatrudniano tam 3 do 5 osób obsługi. Kursy pojazdów (dyliżansów) odbywały się na trasach SzczecinGdańsk, Królewiec i do Bytowa. W 1838 r., po śmierci majora Kleista dom z pocztą sprzedano młynarzowi. W 1850 r. budynek wykupił nowy dyrektor poczty płk von Gerhardt, który posiadał już poczthalterię. W Słupsku w XIX w. nastąpił wzrost liczby mieszkańców, miasto otrzymało połączenia kolejowe, wkroczył postęp techniczny przez wprowadzenie do użytku telegrafu i telefonu. Zaistniała konieczność wybudowania nowego gmachu poczty. 20 listopada 1879 gotowy budynek uroczyście przekazano do eksploatacji, jako jeden z kilkuset budynków pocztowych, wybudowanych z polecenia ówczesnego ministra poczty Rzeszy generalnego poczmistrza Heinricha von Stephana, który uczestniczył w uroczystości osobiście. [...] Projekt budynku wykonał August Kind zgodnie ze wskazówkami H. Stephana, który też projekt zatwierdził. Prace budowlane były nadzorowane przez radcę pocztowego Wolffa i architekta Flessburga. Wykonawcami byli miejscowi specjaliści. Forma budynku nie uległa do naszych czasów przemianom.[...][1].

W setną rocznicę śmierci H. von Stephana w głównym holu Poczty (dawniej Głównej) uroczyście odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową.

Przypisy

  1. Andrzej Skórek; Zarys działalności poczty słupskiej w XIX i pierwszej połowie XX wieku, [w:] Z DZIEJÓW POCZTY W SŁUPSKU, wyd. przez: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Słupsk 2001.

Media użyte na tej stronie

Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.92 N
  • S: 53.40 N
  • W: 16.65 E
  • E: 19.75 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Słupsk location map2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Słupska, Polska
DSC 0122.JPG
Autor: Maria Golinski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Poczta w Słupsku