Pod Jaworzynką
Państwo | Polska |
---|---|
Położenie | Lubomierz |
Pasmo | Gorce, Karpaty |
Wysokość | ok. 980–1026 m n.p.m. |
Powierzchnia | 2,51 ha |
Zagospodarowanie | nieużytki |
49°35′16″N 20°12′11″E/49,587778 20,203056 |
Pod Jaworzynką[1], Jaworzynka[2], Polana pod Jaworzyną[3] – polana w Gorcach na północnych stokach Jaworzyny, powyżej przełęczy Przysłop. Nazwa polany pochodzi od jaworów, które zapewne w dawniejszych czasach licznie rosły w tej okolicy. Polana ma powierzchnię 2,51 ha i położona jest na wysokości 980–1026 m n.p.m.[4] Jeszcze długo po II wojnie światowej polana była wypasana, później już tylko sporadycznie koszona[2].
Przy szlaku turystycznym, na jednej z kulminacji Jaworzynki stoi stylowy szałas składający się z 3 pomieszczeń: stajni, boiska i pomieszczenia mieszkalnego zwanego izbicą. Postawiony jest na kamiennych „peckach”, szpary między belkami drewnianymi są utkane trawą i dodatkowo ocieplone deskami[2].
Na polanie wiosną masowo zakwita szafran spiski zwany krokusem, późną wiosną na bardziej wilgotnych miejscach gółka długoostrogowa z rodziny storczykowatych. Latem na obrzeżach lasu kwitnie jaskier platanolistny i bodziszek leśny, późnym latem dziewięćsił bezłodygowy i goryczka trojeściowa. Na zachodniej, bardziej suchej części polany dominuje bliźniczka psia trawka – gatunek charakterystyczny dla jałowych i suchych gleb. Na pozostałych częściach polany przeważają takie gatunki traw, jak: śmiałek darniowy, mietlica pospolita, kostrzewa czerwona. Nad polaną pojawiają się ptaki drapieżne kobuz, myszołów zwyczajny, pustułka, krogulec, czy jastrząb gołębiarz, polujące głównie na gryzonie i mniejsze ptaki[4].
Polana jest dobrym punktem widokowym. Roztaczają się z niej szerokie widoki, głównie na Beskid Wyspowy, ale widoczne są także wzniesienia Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Opracowana przez Gorczański Park Narodowy i zamontowana na polanie tablica zawiera rysunek panoramy widokowej z opisem oglądanych szczytów.
Według Józefa Nyki nazwa szczytu Jaworzyna została błędnie przeniesiona na szczyt z położonej na jego zboczu polany, a sam szczyt prawidłowo powinien się nazywać Solnisko Jaworzyńczańskie[5]. Nazwa ta uległa jednak zapomnieniu i obecnie powszechnie na mapach i w przewodnikach używana jest nazwa Jaworzyna[1], lub Jaworzynka[6].
Polana znajduje się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego (obwód ochronny Turbacz)[6], w granicach wsi Lubomierz, w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Mszana Dolna[1].
Szlaki turystyki pieszej
- przełęcz Przysłop – Pod Jaworzynką – Podskały – Adamówka – Gorc Troszacki – Kudłoń – Pustak – Przysłopek – przełęcz Borek – Hala Turbacz – Turbacz. Odległość 11,4 km, suma podejść 810 m, suma zejść 470 m, czas przejścia 3 godz. 35 min, z powrotem 3 godz.[6]
Widok z polany na południową część Gorców (od lewej: Wielki Wierch i Kiczora Kamienicka)
Przypisy
- ↑ a b c Geoportal. Mapa lotnicza [dostęp 2022-01-01] .
- ↑ a b c M. Cieszkowski , P. Lubieński , Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8 .
- ↑ Gmina Mszana Dolna. Mapa, www.mszana.pl [dostęp 2017-11-26] .
- ↑ a b Na podstawie tablicy informacyjnej zamontowanej na polanie.
- ↑ Józef Nyka, Gorce. Przewodnik, wyd. 3, Sport i Turystyka, 1974 .
- ↑ a b c Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7 .
Media użyte na tej stronie
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
- N: 50.59 N
- S: 49.07 N
- W: 18.92 E
- E: 21.55 E
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stylowy szałas w Gorcach (polana Jaworzynka nad Przełęczą Przysłop)
Żółty szlak turystyczny.
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wielki Wierch, Kiczora Kamienicka. Widok z Jaworzynki w Gorcach
Autor: Andrzej Otrębski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Gorce - widok z polany Jaworzynka w stronę doliny Mszanki i Beskidu Wyspowego