Podjaski III

Podjaski III (Gosk, Prawdzic odmienny, błędnie Gosk-Podjaski) – polski herb szlachecki, używany przez rodzinę osiadłą na Mazowszu. Przypisywany błędnie rodzinie kaszubskiej. Według Przemysława Pragerta jest to odmiana herbu Prawdzic.

Opis herbu

Opis z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:

W polu błękitnym mur srebrny, blankowanny, zza którego pół lwa złotego, wspiętego. Klejnot: Pół lwa jak w godle, trzymającego miecz w prawej łapie.

Najwcześniejsze wzmianki

Herb odnotowany przez polskie i niemieckie herbarze. Z polskich heraldyków wymieniają go: Kasper Niesiecki, Juliusz Karol Ostrowski, Seweryn Uruski, Adam Boniecki i Stanisław Chrząński. Źródła niemieckojęzyczne z tym herbem to Nowy Siebmacher i Die nationalitaten Pomerellens Benno von Wincklera.

Herb ten błędnie przypisano rodzinie Podjaskich z przydomkiem Gęsk. Błąd wynika z tego, że niemal identycznym herbem (Goski) posługiwała się mazowiecka rodzina Gosk (Goski), o nazwisku podobnym do przydomku Gęsk. Błąd ten, popełniony przez niemieckich heraldyków, został powielony przez Ostrowskiego, który sklasyfikował herb jako Podjaski III.

Herbowni

Gosk (Goski). Błędnie Gęsk-Podjaski. Tadeusz Gajl wymienia jeszcze nazwisko Chośnicki.

Przypisy

  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104-108. ISBN 978-83-247-0100-1.

Bibliografia

  • Przemysław Pragert: Herbarz rodzin kaszubskich. T. 1. BiT, 2001, s. 95-96, 174. ISBN 83-919852-6-1, ISBN 978-83-919852-6-7.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie