Podkład (kolej)
Ten artykuł od 2012-11 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Podkłady kolejowe – belki poprzeczne do biegu toru, na których za pomocą specjalnych przytwierdzeń mocuje się szyny.
Podkłady mogą być wykonane z różnych materiałów:
- drewniane – z drewna impregnowanego olejem kreozotowym. W uwagi na kształt przekroju poprzecznego dzieli się na belkowe i obłe. Ich wady to korozja biologiczna i koszty użycia drewna. Do zalet należy zaliczyć fakt, iż nie przewodzą prądu (ważne ze względu na instalacje elektryczne na kolei) i bardzo dobrze tłumią drgania – z tego powodu są wykorzystywane na obiektach inżynierskich (mostach, wiaduktach).
- Podkłady drewniane stosowane są również na łukach o promieniu poniżej 250 metrów, a także na dużych pochyleniach.
- Są najczęściej spotykanym typem podkładów kolejowych na liniach lokalnych, chociaż można je też zaobserwować na starszych głównych liniach, na których nie było wymiany nawierzchni. Trwałość drewnianych podkładów wynosi: 18–33 lat.
- strunobetonowe (potocznie nazywane betonowymi) – obecnie najczęściej spotykane. Ich zalety to: niska cena, wysoka wytrzymałość, niewielkie przewodnictwo elektryczne; wady: duży ciężar, kruchość (możliwość złamania przy źle ułożonej i zagęszczonej podsypce). Podkładów z czystego betonu lub kablobetonu nie stosuje się w kolejnictwie na szeroką skalę.
- betonowe (żelbetowe, z klasycznym zbrojeniem w postaci prętów zbrojeniowych zamiast naciąganych strun). Jako że w podkładach strunobetonowych sprężanie podkładu przez strunę wyzwala dodatkową siłę, równoważoną naciskiem wywieranym przez przejeżdżający tabor, mogą one przenosić większe obciążenia niż żelbetowe – stąd podkłady betonowe stosuje się obecnie głównie na kolejach wąskotorowych. Trwałość betonowych podkładów wynosi: 35–40 lat. Wynalazcą żelbetowych podkładów kolejowych był Władysław Tryliński.
- stalowe – spotykane bardzo rzadko. Ich zaletą jest niska masa oraz możliwość powtórnego przetworzenia, wady: wysoka podatność na korozję, przewodzenie prądu, podatność na kradzieże i konieczność wymiany po wykolejeniu pociągu.
Specjalnym rodzajem podkładu kolejowego jest podrozjazdnica (zwana także podrozjezdnicą[1]) – podkład dłuższy od zwykłego, ułożony pod rozjazdem.
Przypisy
- ↑ podrozjazdnica, Słownik języka polskiego PWN [dostęp 2020-03-17] .
Bibliografia
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A: Id -1 (D-1) WARUNKI TECHNICZNE – utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych. 2005. [dostęp 2016-08-06].
Media użyte na tej stronie
Autor: Petr Sporer, Licencja: CC-BY-SA-3.0
steel sleepers in Zábřeh na Moravě - Czech republic
Autor: Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 2.5
Image taken in Northern Denmark (Hjørring - Hirtshals line; see en:Nordjyske Jernbaner, ved Herregårdsparken)
Autor: Ludek, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Dřevěné železniční pražce a koleje