Podróż apostolska Benedykta XVI do Polski

Podróż apostolska do Polski
Trwajcie mocni w wierze
PapieżBenedykt XVI
Termin pielgrzymki25 maja28 maja 2006
Państwo Polska
MiejscowościWarszawa, Częstochowa, Kraków, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Oświęcim

Podróż apostolska Benedykta XVI do Polski odbyła się w dniach 2528 maja 2006.

Zgodnie z planem Benedykt XVI odwiedził Warszawę, miejsca związane z osobą papieża Jana Pawła II: Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków, Oświęcim.

Był to dziesiąty pobyt urzędującej głowy Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i jedyny Benedykta XVI.

Przygotowania do pielgrzymki

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało do zabezpieczenia pielgrzymki 30 tys. policjantów i 5 tys. strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wicepremier Ludwik Dorn 8 kwietnia 2006 zapowiedział na konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu Polski, że przygotowania do pielgrzymki Benedykta XVI przebiegają zgodnie z harmonogramem i ustaleniami.

Koszt pielgrzymki wyniósł 24 mln złotych.

Ze strony kościelnej odpowiedzialnym za przygotowanie wizyty był sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Libera.

Hasło i logo pielgrzymki

Oficjalne logo pielgrzymki, autorstwa Jarosława Babikowskiego[1] z Piastowa

Hasłem towarzyszącym podróży Benedykta XVI były słowa: Trwajcie mocni w wierze

Przebieg wizyty

Czwartek, 25 maja 2006

Piątek, 26 maja 2006

Benedykt XVI pozdrawia pielgrzymów zgromadzonych na jasnogórskich błoniach
  • 9:30 – msza na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie (udział ok. 300 000 wiernych)
  • Następnie Benedykt XVI udał się do nuncjatury apostolskiej, gdzie m.in. przyjął sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz przedstawicieli firm sponsorujących pielgrzymkę.
  • 17:30 – wizyta w sanktuarium na Jasnej Górze i nabożeństwo majowe (udział ok. 450 000 wiernych).
    • W Kaplicy Cudownego Obrazu Benedykt XVI pobłogosławił zakonników, zakonnice, kleryków oraz przedstawicieli ruchów katolickich, a paulinom – gospodarzom Jasnej Góry przekazał złotą różę, która miała być darem papieża Pawła VI z okazji tysiąclecia Chrztu Polski (Paweł VI nie mógł przekazać jej osobiście, gdyż władze komunistyczne nie zgodziły się na jego przyjazd do Polski).
    • Przemówienie wygłoszone przez papieża na Wałach Jasnogórskich skierowane było głównie do przedstawicieli różnych ruchów w Kościele, oraz członków wspólnot zakonnych.
  • 20:00 – przylot do Krakowa
  • 21:44 – Benedykt XVI ukazał się na 6 minut w oknie Pałacu Arcybiskupiego w Krakowie i przemówił do wiernych, którzy pożegnali go słowami Dobrej nocy, Ojcze! Przyjdziemy jutro! Punkt ten nie był zaplanowany.

Sobota, 27 maja 2006

Benedykt XVI przemawia po polsku w trakcie spotkania z młodzieżą na krakowskich Błoniach
Benedykt XVI święci kamień węgielny pod budowę Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”
  • 10:30 – wizyta w Wadowicach (udział ok. 30 tys. wiernych)
    • papież modlił się w bazylice Ofiarowania NMP oraz zwiedził dom rodzinny Jana Pawła II, potem spotkał się na rynku z mieszkańcami Wadowic, oraz pielgrzymami.
  • 12:00 – wizyta w Kalwarii Zebrzydowskiej (udział ok. 25 tys. wiernych).
    • Papież odstąpił tutaj od oficjalnego programu i zwiedził bazylikę. Potem, przemawiając z ołtarza polowego do zgromadzonych wiernych, apelował: Módlcie się za mnie i za cały Kościół, lecz nie sami – z rodziną. Wierni pożegnali go skandując po niemiecku Wir lieben Dich! (Kochamy Ciebie!), co papież przyjął z uśmiechem.
  • 13:00 – spotkanie z 2 tysiącami chorych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
  • 18:00 – wizyta na Wawelu
  • 18:45 – spotkanie z młodzieżą na Błoniach w Krakowie (udział ok. 600 tys. młodzieży)
    • Mottem spotkania były słowa, które Jezus wypowiedział do św. PiotraTu es Petrus (Ty jesteś skała). W swoim przemówieniu Benedykt XVI wezwał młodzież do budowania (...) domu na skale, którą jest Chrystus. W trakcie całego spotkania tłum wielokrotnie wykrzykiwał do wyraźnie wzruszonego Benedykta: Tu es Petrus!, oraz Benedetto – Dio te ha eletto! (Benedykcie – Bóg Cię wybrał!).
    • Podczas spotkania papież pobłogosławił kamień węgielny pod mające powstać na terenie dawnej fabryki Solvay w krakowskich Łagiewnikach Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Częścią fundamentu budynku, w którym mieścić się będzie Centrum staną się kamienie przyniesione przez młodych ludzi przybywających na spotkanie z Benedyktem XVI.
    • Po spotkaniu z papieżem na Błoniach odbył się całonocny koncert młodzieżowej muzyki religijnej.
  • 21:32 – wyjście na okno kurii metropolitarnej w Krakowie (udział ok. 6 tys. wiernych)
    • W krótkim przemówieniu papież podziękował młodzieży za (...) niezapomniany wieczór świadectwa wiary (...), oraz za obecność młodych ludzi pod oknem Pałacu Arcybiskupiego na Franciszkańskiej 3.

Niedziela, 28 maja 2006

Pielgrzymi na krakowskich Błoniach
  • 9:30 – msza na Błoniach w Krakowie (udział około 900 000 wiernych)
    • W homilii papież wyznał, że z głębokim wzruszeniem sprawuje Eucharystię w miejscu, gdzie wielokrotnie czynił to Jan Paweł II. Na słowa papieża: Kraków Karola Wojtyły i Kraków Jana Pawła II jest również moim Krakowem wierni odpowiedzieli okrzykami Jesteś w domu!.
    • Mszę koncelebrowało ok. 1900 duchownych: kardynałów, biskupów i księży z Polski i 16 innych państw.
    • Po zakończeniu Eucharystii papież odmówił wraz z wiernymi modlitwę Regina Coeli.
  • 15:52 – papież kolejny raz ukazał się w oknie Pałacu Arcybiskupiego w Krakowie, aby pożegnać się ze zgromadzonymi wiernymi przed odjazdem z Krakowa.
    • Benedykt XVI pożegnał się ze zgromadzoną tam młodzieżą słowami: Drodzy przyjaciele, chciałbym wam podziękować za waszą obecność, za waszą przyjaźń, za waszą radość. Niech Pan Bóg zawsze będzie z wami. Do zobaczenia w Rzymie, a jeżeli Pan Bóg pozwoli, to również jeszcze w Krakowie. Arrivederci, gracie, dziękuję. Do widzenia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Benedykt XVI w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau
  • 17:00 – wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau
    • Benedykt XVI pieszo, samotnie i w milczeniu przekroczył słynna bramę z napisem Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym). Potem udał się do bloku 11, tzw. Bloku Śmierci, a następnie pod Ścianę Straceń. Po modlitwie papież przywitał się z byłymi więźniami KL Auschwitz i udał się do celi, w której zginął śmiercią męczeńską Maksymilian Maria Kolbe.
    • Po pobycie w Auschwitz I papież przejechał do obozu Auschwitz II-Birkenau, po modlitwie w wielu językach (papież modlił się po niemiecku i było to jedyne jego oficjalne wystąpienie w tym języku w czasie podróży do Polski) w swoim przemówieniu mówił: W miejscu takim jak to brakuje słów, a w przerażającej ciszy serce woła do Boga: Panie, dlaczego milczałeś? Dlaczego na to przyzwoliłeś? W tej ciszy chylimy czoło przed niezliczoną rzeszą ludzi, którzy tu cierpieli i zostali zamordowani. Cisza ta jest jednak głośnym wołaniem o przebaczenie i pojednanie, modlitwą do żyjącego Boga, aby na to nie pozwolił nigdy więcej.
  • 21:45 – odlot do Rzymu z lotniska Kraków – Balice.

Media

Do obsługi medialnej wizyty Benedykta XVI w Polsce akredytowało się 4131 osób. Pielgrzymki Jana Pawła II obsługiwało ok. 3 tys. dziennikarzy. W sumie akredytowanych było 538 dziennikarzy prasowych, 420 dziennikarzy telewizyjnych, 404 fotoreporterów, 221 dziennikarzy radiowych. Przy obsłudze medialnej pracowali też operatorzy kamer (459), technicy telewizyjni (736) i tłumacze (49). Organizacją obsługi medialnej wizyty papieża zajmowały się Katolicka Agencja Informacyjna oraz Polska Agencja Prasowa.

Francuski Le Figaro napisał, że Polacy pokochali Benedykta XVI. Ludwig Ring-Eifel z niemieckiej agencji Katholische Nachrichten-Agentur stwierdził, że Polacy przyjęli papieża z wielką serdecznością. Irlandzki dziennik The Irish Times podkreślił entuzjastyczne przyjęcie Benedykta XVI w Częstochowie. Angielski The Times przywołał wypowiedzi Polaków, którzy byli zachwyceni łagodnością i delikatnością papieża. New York Times, komentując wizytę Benedykta XVI na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, wskazał, że papież winę za holocaust przypisał tylko nazistowskiemu reżimowi, pomijając odpowiedzialność zań zwykłych Niemców[2].

Przypisy

  1. Oficjalne logo pielgrzymki, autorstwa Jarosława Babikowskiego
  2. Prasa światowa o pielgrzymce Benedykta XVI do Polski, w: Przewodnik Katolicki, nr 23/2006, s. 5, ISSN 0137-8384

Bibliografia

  • Benedykt XVI, Trwajcie mocni w wierze, Wydawnictwo M, Kraków 2006, ISBN 83-7221-662-2

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Coat of Arms of Benedictus XVI.svg
Autor:

Andrea Cordero Lanza di Montezemolo a designed the coat of arms of Pope Benedict XVI in 2005.


This vector image was created with by Piotr Michał Jaworski; PioM EN DE PL for Commons., Licencja: CC-BY-SA-3.0
The coat of arms of Pope Benedict XVI. The crown with the episcopal miter plate is divided into three fields that carry specific heraldic symbols:
  • Left (heraldic dexter) of the "Moor of Freising" from the coat of arms of the Archdiocese of Munich and Freising, where Archbishop Joseph Cardinal Ratzinger was Archbishop.
  • Right (heraldic sinister) the bear of St. Corbinian, patron saint of the diocese of Munich and Freising, from the city arms.
  • Below is a scallop, which stands for the pilgrimage. It refers to a legend about St. Augustine. The mussel is also found in the arms of Scots Monastery, Regensburg, in which Benedict XVI. began his career as a priest.
Behind the shield are the Keys of Heaven, which by Christian tradition were received by St. Peter from Jesus as a symbol of Papal authority. On top, it is adorned with a bishop's miter and a pallium instead of the traditional three-tiered papal tiara.
BenedyktXVI-Błonia3.jpg
Autor: Bogdan Janus, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Benedykt XVI święci kamień węgielny pod budowę Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się".
BenedyktXVI-Błonia4.jpg
Autor: Bogdan Janus, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Pielgrzymi na Błoniach
Benedictus XVI in Auschwitz-Birkenau.jpg
Autor: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP, Licencja: GFDL 1.2
Pope Benedict XVI in Poland, Lech Kaczyński, Ceremonies at the Auschwitz-Birkenau concentration camp
Benedict XVI Poland 6.jpg
Autor: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP, Licencja: GFDL 1.2
Pope Benedict XVI in Poland, Lech Kaczyński
BenedyktXVI-Błonia1.jpg
Autor: Bogdan Janus, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Spotkanie Benedykta XVI z młodzieżą na Krakowskich Błoniach
B16 Jasna Góra 2006.JPG
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0