Podróż apostolska Jana Pawła II do Hiszpanii (1982)

Podróż apostolska do Hiszpanii (1982)
Papież

Jan Paweł II

Termin pielgrzymki

31 października9 listopada 1982

Państwo

 Hiszpania

Miejscowości

Madryt, Ávila, Salamanka, Toledo, Segowia, Sewilla, Grenada, San Sebastián, Azpeitia, Javier, Barcelona, Walencja, Santiago de Compostela

16 podróż apostolska Jana Pawła II odbywała się od 31 października do 9 listopada 1982 w Hiszpanii.

Wcześniej wizyta Ojca Św. była dwukrotnie odraczana: po zamachu na jego życie w 1981 oraz z uwagi na sytuację polityczną w Hiszpanii przed wyborami parlamentarnymi w 1982[1].

Podróż apostolska objęła 16 miast i miejscowości w 14 prowincjach kraju[2]. W tym czasie papież wygłosił 40 homilii i przemówień[2].

Przebieg pielgrzymki

31 października

W niedzielę 31 października 1982 lądowanie na lotnisku Barajas ok. godz. 17, powitanie papieża przez parę królewską Jana Karola I Burbona i jego żonę Zofię, rząd, Episkopat z arcybiskupem Madrytu kardynałem Vicente Enrique y Tarancón[1].

1 listopada

Przelot śmigłowcem do Ávili, uroczystości 400. rocznicy śmierci św. Teresy z Ávili, stanowiące centralny punkt wizyty papieża[1][3]. Stamtąd papież udał się do Salamanki, gdzie na Uniwersytecie Papieskim spotkał się z przedstawicielami wydziałów teologicznych hiszpańskich uniwersytetów[3].

2 listopada

Wizyta papieża na cmentarzu Almeduna w Madrycie w Dniu Zadusznym, spotkanie prywatne z królem, spotkanie z przedstawicielami partii i armii, wieczorem msza św. na głównej artylerii stolicy, Alei Castella[3].

3 listopada

4 listopada

5 listopada

Pobyt w Andaluzji, gdzie papież odwiedził miasta Sewilla i Grenada[4]. W Sewilli papież beatyfikował Anielę od Krzyża.

6 listopada

Pobyt w Kraju Basków, gdzie papież odwiedził miasto Azpeitia w prowincji Guipúzcoa, skąd pochodził Ignacy Loyola, odprawiając tam mszę św.[4]. Jan Paweł II potępił terroryzm i akty przemocy oraz zaapelował do separatystów baskijskich, by zeszli z dróg nienawiści i śmierci[4]. Wizyta w sanktuarium w Javier i odwiedziny sanktuarium ku czci św. Franciszka Ksawerego[4].

7 listopada

Pobyt w Katalonii, gdzie papież przemawiał w Barcelonie[5].

8 listopada

Pobyt w Walencji, gdzie papież odwiedził miejscową katedrę[5]. Po powrocie do Madrytu Jan Paweł II spotkał się z członkiniami świeckich i zakonnych kongregacji religijnych[5].

9 listopada

Pobyt w Galicji, gdzie papież pożegnał się z Hiszpanią w Santiago de Compostela przy udziale króla i władz, opuszczając państwo wieczorem tego dnia[5].

Przypisy

  1. a b c Papież Jan Paweł II gorąco witany w Madrycie. „Nowiny”, s. 1, Nr 215 z 2 listopada 1982. 
  2. a b Papież zakończył wizytę w Hiszpanii. „Nowiny”, s. 2, Nr 222 z 11 listopada 1982. 
  3. a b c Z wizyty papieża w Hiszpanii. „Nowiny”, s. 2, Nr 216 z 3 listopada 1982. 
  4. a b c d Papież Jan Paweł II w Hiszpanii – wizyta w kraju Basków. „Nowiny”, s. 2, Nr 219 z 8 listopada 1982. 
  5. a b c d Jan Paweł II kontynuuje pielgrzymkę po Hiszpanii. „Nowiny”, s. 2, Nr 220 z 9 listopada 1982. 

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licencja: CC-BY-SA-3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Herb Jana Pawła II.
W błękitnym polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.
Dewiza wybrana przez Jana Pawła II brzmiała Totus Tuus (Cały twój). Zgodnie jednak z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana w herbie.